• genelde islak balgamli oksurukten sonra olur. yani oksuruk sokturuldukten sonraki asama... bogaz gidiklaniyormus surekli orda bir sey varmis da atilamiyormus hissi verir. bazen cok uzun surer oeeh be olcem dedirtir. gece ayaktayken daha az yatinca kriz seklinde gelir engelleyemezsiniz, uyutmaz. bogazin ve yaninizda uyuyan insanin da agzina sicar. surup murup fayda etmez buna.
  • alternatif anında kurtulma yolu, bir miktar toz zencefil ve bal karıştırılıp yenilmesidir.**
    (bkz: olmaya devlet cihanda bir nefes sihhat gibi)
  • uğruna şair-imsi olduğum.

-kuru öksürük-

faranjitim coştu
    boğazımda
    kuru öksürük.

göğsüme sakın inme,
    olduğun yerde
    kuru öksürük.
  • aynı odayı paylaştığınız insanı, yeter beeeeeah diyip başka eve yollamaya kadar gidebilecek bir kriz haline gelebilir. hatta uzun yola giderken babanız arabaya almaz veya yarı yolda indirir. halbuki sizin bir suçunuz yoktur. kahpe öksürük ciğerlerinizi kustururcasına esir almıştır sizi. bazen "sökiyim atıyım ciğerlerimi" dersiniz. eğer hasta olan kişi cok sevdiğiniz birisi ise, hoşgörü gösterip '' tanrım o öksürüğü bana geçir, o rahat etsin'' dersiniz. içiniz acır
    .
  • haftalar surecek cilenin baslangici olan iskence. ılerleyen gunlerde oksuruk cigerlerinize inecek, kuru oksuruk biraz islanacak fakat nefes darligi ve balgamla birleserek akcigerlerinizi panayir alanina cevirecektir. tebrikler.
  • ağzına sıçayım ben onun öksürük gibi. murakami'nin kafasına maşayla vurulan mumya gibi öksürmek benzetmesinin ete kemiğe bürünmüş haliyim şu anda. mumyanın ete kemiğe bürünmesi de ne güzel bir benzetme oldu; maşallah muraki bir, ben iki; dil ustasıyım, edebiyat gurusuyum, teşbih böceğiyim adeta antonikuin.

neyse. öksürüyorum, tamamen maksatsız bir öksürük ve ne işe yarıyor bu öksürük? boğazımın daha çok tahriş olmasına. daha çok tahriş olunca ne oluyor peki? tebrikler, daha çok öksürüyorum! sesim filan gittikçe daha da bir davudi, daha da bir erkeksi çıkıyor, bir kadın başka ne ister ki zaten.

tanım: hayattan bezdiren öksürük. ha bir de kalabalık yerlerde, toplu taşımada filan gelecek diye de kokuyorum çünkü bir türlü kendimi bırakıp da istediğim gibi öksüremiyorum, daha beter oluyor öksürme isteği. of eve gidip harley motoru gibi öksüresim var patlaya patlaya...
  • burundan nefes almayı engelleyen burun tıkanıklığı, septum deviasyonu , enfeksiyon gibi durumlarda ağızdan nefes alma sonucu içeri giren hava burundan geçtiği andaki gibi ısıtılıp nemlendirilemediğinden kuru ve soğuk havanın boğazı tahriş etmesi sonucu oluşan öksürük. kurtulmak için öncelikle tekrar burundan nefes alınmasını sağlamak gerekir. burun açıcı serum fizyolojik içeren damlalar kullanılabilir. çok sıcak çok soğuk olmamak kaydıyla bol sıvı tüketilmesi tavsiye edilir, böylece hidrasyonla boğaz yumuşatılır. alınacak bir önlem de solunan havanın nemlendirilmesi amacıyla kalorifer ya da soba gibi ısıtıcıların üzerine bir tas su koymaktır. özellikle gece uyunan odada bir ısıtıcı varsa bu daha önem arzeder, çünkü belirtilen sebepler yüzünden uykuda ağızdan nefes alıp verme daha çok gerçekleşir.
  • bazen insanı öyle feci bi krize sokar ki bu mesele, konuşmak için ağzınızı her açtığınızda böğürürsünüz, boğazınız fena halde tahriş olur*. konuşmadığınız sürece konuşabilirsiniz.
  • tam bir beladır. fakat buna iyi gelen şeylerden biri de limon ve bal karışımıdır. bir çorba kaşığı bal ile bir çorba kaşığı limonu karıştırıp yutmak iyi gelir. en azından bende işe yaramıştı.
  • süregelen bir problem değilse hiç polemik yapmayın dayayın öksürük şurubunu gitsin. 3 gündür içmediğim çay, bal, pekmez kalmadı. jager dahi yuvarladım bahaneyle, geçmiyor işte. gittim öksürük şurubu aldım, ilk dozu bile rahatlattı.

ancak bir haftadan fazla sürdüyse doktora gitmelisiniz.
hesabın var mı? giriş yap