şükela:  tümü | bugün
 • kurutulmuş palıcanlardan yapılır bu dolma, hani şu iplere dizilen yamuk yumuk, mor şeylerden. insan o abuk subuk şeyden nası böyle yiye yiye doyulamayacak birşey çıkar diye düşünmeden edemez. tabi bunun mümkün olduğunca kurusu makbuldür. vıcık vıcık olmayacak yani, hani sevdiğin arkadaşın gibi, nası arkadaşın cıvığı makbul değilse bunun da vıcığı makbul değil ama öyle kupkuru da olmamalı yani ot gibi saman gibi olmamalı. nası ot bir insanla birlikte olmak insanı sıkarsa ot gibi bir kuru patlıcan dolması yemek de öyle yorar ağzı bi süre sonra geviş getirmeye başlarsın, tıpkı ot arkadaşınla hep aynı şeyleri konuştuğun gibi. öyle her yerde bulamazsın bu kuru patlıcan dolmasını. bulduğun yeri de unutmazsın zaten devamlı müşteri olursun ona, ama her an da gitmezsin oraya, çünkü her an gidersen sıkılırsın bir süre sonunda. aynı insan ilişkilileri gibi.

  kimi acılı sever içini kimi bol etli sever, hatta ben içine ceviz koyduranı bile duydum, yani insanın zevki bu standart dolmada bile değişir. nedense herkes de bilmez bu dolmayı oysa her tarafta görürler kurutulmuş ve dizilmiş patlıcanları, belki de dikkat etmezler çünkü çok olağandır o yamuk yumuk patlıcanlar iplerde dizilmiş, morları gitmiş, belki de iğrenç gelir onlara. tabi vakit nakittir, kim uğraşacak dolmayla molmayla, etrafta ne yemek varsa onu yer ve hayatına devam eder insan...

  (bkz: yemekler ve insanlar)
 • önce haşlanır, sonra içi doldurulur sonra da afiyetle yenir. sırf dışarda yenilmeyen, evde de rahatlıkla yapılabilen yenilesi güzelliklerdendir.
 • nar ekşisi ile işin esasına uygun bir şekilde yapıldı mı en güzel yemeklerimizden biridir. sıcak ve soğuk olmak üzere iki türlüsü olabilir.
 • hazırlarken, doldururken gözünüze pek minik görünen; bu ne kadarcık et alacak da dolma olacak diye düşündüren, ama pişti mi hem göz hem gönül doyuran enfes yemek.
  bir de sipariş üzerine, ilk kez yapmış, sevdirmişseniz...
 • dolmalar pişerken hazırlanan limon,nane ve sarımsaklı(nar ekşisi de olabilir) sos son bir iki fıkırdamakta olan dolmalar üzerine dökülüp biraz beklenirse...dolmalar o sosu çeker sosa doyarsa..yerken parmaklara dikkat edilmeli,sayılmalı..hep 10 çıkmalı
 • nar ekşisi ve yeterince isot olmadan yapıldığında hiç bir şeye benzemeyen yemek.
  (bkz: olsa da yesek)
 • baslibasina yemek olarak tadilabildigi gibi, meze olarak da kullanim alani bulmus antep yemegi. istanbul'da kaliteli yapan yer azdir. inanilmaz olsa da, bir donem bir iki asli borek subesinde basarili orneklerine rastlanirdi. ama kanimca altunizade testi ve kozyatagi'nda kucuk bir lokanta olan fest bu konuda iyidir. tabi istanbul anadolu yakasi icinde baska iyi yapan yerler olabilir fakat denemis degilim.

  edit : denememis olsam da, felina'nin dedigine gore ciya'da yemek de dogru secimdir.*
 • sumak tohumunun suyunda pişirildiğinde başka bir şey oluyor bu. ekşi ekşi ama ne oluyor hala adını koymuş değilim valla. yerken kiloya bir selülite iki dememek çok zor..
 • kuru patlıcan sıcak suda 3 saat kadar bekletilir. o su süzülür sonra bir daha su konur. orda da 1 saat beklenir. tekrar süzülür üzerine sıcak su eklerek yumusayıncaya kadar kaynatılır. başka bir yerde kıyma soğan bol taze nane pirinç sarımsak biber salçası nar ekşisi su ve bir çay bardağı zeytinyağı karıştırılır. karışım süzülen dolmaların yarısına kadar doldurulur. dolmaların ağzı kapanır. daha sonra tencereye dizilir. dolmaların beli hizasında ılık su eklenir. tencere kapanır. pirinçler pişene kadar pişirilir. üzerine nane eklenen tereyağı dökülür. bazıları dökmez ama dökün.