şükela:  tümü | bugün
 • efendim özellikle pipo merakınız varsa ihtiyaç duyabileceğiniz bir işlemdir bu. misal bir gün masa çekmecenizin derinliklerinde yıllar öncesinden kalma eski bir paket clan bulabilirsiniz. paket hiç açılmamış olabilir, ama yine de açtığınızda içindeki tütünün çıtır çıtır kırılıp un ufak olacak kadar kurumuş olduğunu göreceksiniz. herhangi bir kurtlanma ve küflenme alameti görmezseniz güzelim tütünü sırf nemini kaybetti diye çöpe atmayın sakın.. elma kabuğu ile filan nemlendirme önerirler ama bu yöntemi hem tütünün kendi aromasına elma aroması ekleyip bozması, hem de küf oluşmasına zemin hazırlaması nedeniyle pek tavsiye etmem. bunun yerine tütünü yayvan bir kaba aktarıp içine taze kesilip kağıt peçeteye sarılmış bir dilim havuç atın. kabın ağzını sıkıca kapatıp bir gün beklettikten sonra tütün ilk günkü kıvamına gelecektir.
 • sabah cig dusmeden once acıkhavada bırakmak kafidir bu islem icin.sarapla ve konyakla yapılan deneysel calısmalar da fena sonuclar vermedi bu gune kadar.
 • bunu gerçekleştirmek için, hafif sıklet bi humidor iş görür. gece bırakırsın, sabaha işlem tamam.
 • salatalık kabuğu kadar işe yarayanını henüz görmedim. kokuydu tattı bir değişiklik olmuyor. aroma için elma kabuğu da konulabilir denmişti vakti zamanında ama nemlendirme konusunda şüphelerim var.
 • yüzde 70 su, yüzde 27 kanyak yahut etil alkol, yüzde 3 kakao yağı yahut vanilya, atomizer kapaklı yani fısfıs yapabilen bir şişede karıştırılır.
  güzelce serilen tütüne fıs fıs şeklinde tatbik edilir. tütün 5-10 dakika havalandırıldıktan sonra hemen nemini koruyabileceği bir kapta muhafaza edilmek üzre kaldırılır. böylece hem şahane kokulu hem de nemli bir tütün elde edilmiş olunur. elmaymış muzmuş falan hepsi hikaye.
 • herkesin abuk sabuk bi yöntem önerdiği konulardan biri. elma kabuğu, hıyar kabuğu, şarap falan bunların hepsi sikimsonik yöntemlerdir. itibar etmeyin.

  öncelikle tütün kuru mu değil mi ondan emin olmanız lazım. neticede tütün zaten kurutulmuş birşeydir. özellikle acemiyseniz tütün size kuru gibi görünse de aslında tam kıvamında olabilir. bunun en basit yöntemi şu: tütünden bir avuç alın ve avucunuzda gücünüzün yettiği kadar 3-5 saniye sıkın, bıraktınızda tütün kendini toparlamaya başlıyorsa, kıvamındadır. çıtır çıtır kırılıyorsa ve tozlanma yapıyorsa kurudur. sıktığınız gibi kalıyorsa çok nemlidir. ama tütün az bile olsa kendini toparlamaya çalışıyorsa, "bu tütün kuru" diyemeyiz.

  tütünün nemli olması, kuru olmasından daha kötüdür. içim zevkini bir tarafa bırakırsak, nemli tütün kurtlanır. tütünü 1 gün bile nemli tutmayın, hemen gazete kağıdına serin, gazete kağıdı ile tütün karı-koca gibidir.

  neyse tütününüz kuruysa, kuru tütünü nemlendirmenin en etkili yolu sudur. içi temiz bir fısfıs edinin, temiz su koyun, tütünü bir gazeteye yayıp karıştıra karıştıra üzerine püskürtün. tabi tütünleri sırılsıklam yapmayın, ama iyice nemlendirin. sonra tütünleri iyice yayıp o şekilde gazete kağıdında 24 saat bırakın. gazete kağıdı nemin fazlasını 24 saatte emer, sonra yine saklama kabına alabilirsiniz.

  öncelikle tütünü kurutuyorsanız, biryerde yanlış yapıyorsunuz demektir. 6 aylık tütünü toptan almıyorsanız veya tütünü direkt güneşe bırakmıyorsanız tütün zaten kolay kolay kurumaz.

  tütünü saklamanının belli koşulları vardır. en iyi tütün saklama yöntemi, saklama kabı içinde buzdolabının sebzeliğinde saklamaktır. ama önümüz kış olduğu için, hava almayacak bir kabın içerisinde balkona da koyabilirsiniz.

  işin en doğrusu, tütünü mümkün olduğu kadar sık aralıklarla almaktır. ama misal 1 aylık tütünüzü toptan alabilirsiniz, tütüne 1 ayda birşey olmaz.
 • eski bir old holborn kullanıcısı olarak adıyaman tütününe geçişle tütünü nemlendirme çalışmaları başladı. suni deri tütün çantaları adıyaman tütününü samana çeviriyor. en kolay yöntem olarak elma kabuğunu denedim ve işe yaradı. elmanın kabuğunu uzun ve ince olarak soyun. çünkü kalın olursa fazla nemleniyor. tütün yanmıyor. ciğerleriniz solar. ayrıca elma kabuğu tütüne soft bi tat katıyor. en basit yöntem deneyin. şarabı deneyeceğim yakında neler olup bitecek göreceğiz.