• üst edit : başlık konusunda inanılmaz kararsız kaldım. içerik olarak bir teknikten/uygulamadan bahsediliyor ancak "vücudu kuru fırçalama" olarak da değiştirilebilir, bilemedim* **

kuru fırçalama, kuru fırçalama tekniği olarak da bilinen bir uygulama. kuru-vücut fırçalamıyoruz, isminden de anlaşıldığı gibi(!)* bir fırçayla vücudu ıslatmadan, kuru bir şekilde fırçalıyoruz esasen **

nasıl ki dişlerimizi fırçalıyoruz, saçlarımızı tarıyoruz, cildi neden fırçalamayalım *.

peki nedir bu uygulama, ne işe yarar, nasıl yapılır?

yine çağımızda popülerleşen hemen her şey gibi bu uygulamanın kökeni de antik çağlara kadar dayanmaktadır. japon kadınlar da pek severek yapıyorlarmış bu uygulamayı, onlar da yapıyorsa vardır bir bildikleri derim.

öncelikle alınacak bir adet sentetik olmayan vücut fırçası (benim tercihim at kılı fırçası, evet eda taşpınar'ınki, hayır reklam değil) bu uygulama için yeterli. kan akışının tersine yani ayaklardan başlayarak yukarıya, bacaklardan kalp bölgesine doğru, yine kollar ve omuz için de kalbe doğru vücut fırçalanır. ilk başlarda fırçayı bastırmadan yapılması tavsiyedir. vücudu tımar etme şeklidir bir nevi. evet evet bildiğiniz tımar bence.

vaatleri ise; yenilenmiş, canlanmış, yumuşacık, rahatlamış, selülitten arınmış, sağlıklı bir cilt. eksfoliasyon etkisi yaparak ölü deriyi atmanıza yardımcı oluyor. ciddi bir kan akışı sağlayarak enerji de veriyor. hücre yenilenmesini hızlandırıyor. gözenekleri temizleyerek, sağlıklı ve nefes alan bir cilt oluşturuyor. lenfatik sistemi uyararak harekete geçiriyor ve vücut toksinlerden daha hızlı ve etkili bir şekilde kurtuluyor.

genelde duştan önce ve her gün ortalama 10-15 dakika boyunca yapılması tavsiye ediliyor. düzenli yapılan bir uygulamayla optimum fayda sağlanabilir. denendi, onaylandı.
  • türk hamamı ve kese ikilisinden daha iyi sonuç vereceğini zannetmem. kuru fırçalama atlarda daha işe yarıyor diye biliyorum.
  • bbc earthbelgeseline göre selülitleri gidermede en çok işe yarayan yöntem.

belgeselde benzer kilo, boy ve yağ oranında olan 3 kadın grubu oluşturuldu. 3 hafta boyunca;
    1. grup sadece spor yaptı.
    2. grup sadece diyet yaptı.
    3. grup sadece kuru fırçalama yaptı.

sonuç olarak spor grubunda %11, diyet grubunda %24 azalma okurken; kuru fırçalama yapan grup %36 oranıyla selülitleri en fazla azalan grup oldu.
  • at kılından yapılmış fırça ile her sabah fırçalayın kendinizi hem statik enerjinizi atarsınız hem de selülit oluşumunu engellersiniz.
    fırçayı nalbur da bulabilirsiniz.
  • (bkz: teyemmüm)
  • (bkz: do that conga)
  • yaklaşık 10 gündür at kılı fırça yaptığım wellness uygulaması.

özellikle bugün cildimin daha parlak, yumuşak ve pürüzsüz olduğunu hissettim. sanırım yeni yeni etkisi gözlemlenebilir olmaya başladı.
    ayrıca uygulama esnasında güzel bir his veriyor bana. kedilerin, atların taranmayı neden bu kadar sevdiğini anladım mesela. cidden güzel his.

1. ay dolduğunda da unutmaz isem editleyeceğim burayı.

edit: 1. ay editi demişim onun yerine 3. yıl editi ile geldim.
    düzenli yaptığınız takdirde çok net faydasını gördüğüm bir uygulama oldu. ki ben genelde bu tarz şeyler çok uzun uzun düzenli yapamam. ama bunu çok rahat takip ettim, çünkü çok da keyifli. akşamları yatmadan önce , ya da tv izlerken filan oturduğunuz yerde 10 dk bunu yapmak oldukça kolay.
    3 yıl kesintisiz yapamadım tabii ki. ama yaptığım dönemler uzun uzun oldu.
    peki ne faydası oldu?
    - cildim bariz şekilde daha parlak oldu
    - pürüzsüz ve daha yumuşak bir yapıya kavuştu
    - selülit oluşumunu engellediğini de büyük bir iddia ile ortaya atıyorum.
    ama bu öyle her çöpü yiyip, hareketsiz yaşayım sonra fırçayla selülitsiz olayım ütopyası değil. sporla sağlıklı beslenmeye destek bir şey ve bence etkili.

alırsanız bu fırçayı, dolap çekmece içlerine sokmayın. ortada göz önünde olsun.
  • spor sonrası kas ağrılarını azaltan uygulama.
    ama kılcal damar çatlamasına neden olabildiğini öğrendiğimden beri tedirginlik içinde yapıyorum.
    bir de sonrasında bir batma hissi başlıyor ki fena.
    tamam dolaşım hızlandı demek, aslında iyi falan filan da bir karınca sürüsü tarafından ısırılıyorum sanki, rahatsız bir his, çözüm bulamadım.
  • (bkz: kaşağı)
hesabın var mı? giriş yap