şükela:  tümü | bugün
 • bir de burdur ili sınırları icinde ayni adla bir höyük bulunmaktadır. (bkz: höyük)
 • polis ekip otolarının dahi girmekte zorlandığı ve hatta çoğu zaman giremedikleri, akşam saat sekizden sonra ahalisinden hiçkimsenin ayık olarak dolaşmadığı bataklık. garip bir yerdir, mahalle deseniz değil, köy deseniz değil, şehirin içi deseniz hiç değil. bir tuhaf suç merkezi. içerisinde bakkal, manav dükkanları var fakat onlar da bi değişik. örneğin bakkallarda dibi kesik pet şişeler satılır. içeriyi tanıyan biriyle girilmediği takdirde bu girişin çıkışı olmayabilir, ölümcül neticeler ortaya çıkabilir.
 • bir behcet necatigil siiri;

  kuru cay

  anlamak zamanı bir eski kitaba bak
  oku!
  dağlara taşlara yazdığı yazı
  ustası nasıl oydu?

  döner değirmenimiz
  ününde kimimiz.

  saplandık elif çok uzakta ba
  başa gelmek bir şeyin
  düşmesi ayağa
  bu taşları yolumuza kim koydu?

  döner değirmenimiz
  ununda kimimiz.

  deli dumrul bir kuru çay üstüne
  zorlu bir köprü kurdu
  ölümdür ölüm geçmeye
  her şey durdu.

  gene bir değirmeniz
  sonunda kimimiz.
 • erzincan ili, iliç ilçesine bağlı bir nahiye. geçmişte ilçe merkezi olmuşluğu da vardır. kendine özgü, iki katlı, ahşap evleri vardır.
 • izmir'in yenişehir semtinde bulunan me$hur mahalle. roman nufusuyla bilinir. suc orani harbi cok yuksektir. bunu bir nevi kanitiyla gormek isterseniz google'a "kurucay izmir" yazip gelen sonuclarin yarisinin gazetelerdeki gasp/kapkac/cinayet haberi oldugunu goreceksiniz. kadifekale, ikiçeşmelik, tenekeli mahalle ile beraber izmir'in onemli abuk yerlerindedir uzun lafin kisasi. kibariye'nin tepecikli parcasinda ismi gecer.
 • izmir'de yaşasan da hiç göremediğin yerler arasındadır. doğma büyüme izmirli olmama rağmen bu semti görmüşlüğüm yok ve olmayacak da. anlatılanlardan edindiğimiz bilgiler neticesinde vardığımız nokta bu oldu maalesef.

  hadi buranın görülecek herhangi bir güzelliği yok, o yüzden kaybımız da yok yani. ancak turistik yer olarak anılan kadifekale'yi de benzer nedenlerden dolayı göremedim ben. midyecilik yapmaya soyunmazsam, belli ki orayı da göremeyeceğim.
 • eski adıyla tepecik yeni adıyla yenişehir mahallelerinden biridir. genellikle müstakil evler ve tek tük eski apartmanlar bulunur. roman kökenlilerin ve kaçak göçmenlerin yoğunlukla yaşadığı bölgedir. yenişehir postanesinin yanından girilen sokakla kuruçayın göbeğinden giriş yapmış olursunuz. oldukça genç bir nüfusa sahiptir fakat bu gençler genellikle yaşından beklenemeyecek derecede büyük gibi davranırlar misal 5 yaşındaki bir çocuk birader sigaran varmı diye sorabilir.karşısında hilal ve tenekeli mahalle bulunurki buralarda kuruçay kadar hareketli ve hararetlidir. gündüz normal varoş semtlerden farkı yok iken kuruçay gece karekteristik özelliğini gösterir.her köşe başında 3lü 5li gruplar halinde gençler dikelir ve bazı evlerde farklı renklerde ışıklar dikkati çeker. arabayla geçerken cama bir şey lazımmı abi diye vurulmasıyla irkilirsiniz.mahalle aralarında simsiyah camlarıyla içi görünmeden gezen doğanlara ve şahinlere bolca rastlamak mümkündür. genelde halk kapının önünde oturur ve birbirlerini tanır. dışarıya karşı kapalı bir mahalledir yabancıya şüpheyle bakarlar. bir keresinde arabayla geçerken zorla durdurulmuşluğum ve başıma birşey geleceğini hissetmemle kaldırımdan arabayı zıplatarak kaçmışlığım vardır.ağır roman filmindeki hava bu semtte fazlasıyla hatta filmden bile fazla vardır. kadifekale farklı olarak kürt kökenli vatandaşların oturduğu bölgedir.kadifekale sırtlarından aşağı sallanarak kuruçaya hemen varılabilir. fakat bu yolculuk gece yapılırsa çok çok tehlikeli olabilir. buna rağmen kadifekale gezip görülesi bir yerdir hatta izmirin en güzel manzaralı yeridir denebilir.arabayla gidilen yol sakindir.eşrefpaşadan yapıcıoğlu yönüne dönülüp anacaddeden (rakım elkutlu cad) 5 dk ilerliyerek ulaşılabilir.
 • eski ve asıl adı "zembelor" olan mardin'in derik ilçesine bağlı köyün resmi adı.

  (bkz: derik/#23943459)