şükela:  tümü | bugün
 • 27 mayıs devriminden sonra yeni anayasayı hazırlamakla görevlendirilen meclis. üniversitelerden, sivil toplum kuruluşlarından ve dp dışındaki siyasi partilerin üyelerinden oluşturulmuştu.
 • yeni bir devlet ya da anayasa düzeni kuran meclislere verilen ad. (bkz: birinci tbmm)
 • anayasa yapmak uzere halk tarafından secilerek oluşturulmuş,
  demokratik kuruculuk sahibi meclistir.anayasa yapım sürecinin demokratik olabilmesi için bu meclisin referandumla belirlenmesi lazım gelir.

  ulkemizde darbe zamanları bunlara rast gelinir.
 • kurulması durumunda anayasa'nın değişmez maddelerinin dahi konuşulabileceği meclistir.

  not: bunu diyen bir genel başkan.
 • yakında gündemimize girecekmiş gibi hissediyorum.
 • zamanında türkiye cumhuriyetini oluşturan ilk kurucu meclis orada yer alan ilk vekillerinin ifadeleriyle * "yüksek meclis görüşme ve tartışma makamıdır, onay makamı değildir. buradan millete emrolunmaz. millet burdan isteklerini beyan eder" şeklinde açıklanmıştır.-
  hatta kimi vekiller * meclisin şahıs ve şahsiyetler üstü bir kurum olduğunu şu sözlerle ifade etmiştir: "burada -tbmm'de- kim ki kendisini üyelerin üzerinde görerek, daha yüksek, daha vatanperver derse ben onu vatan haini sayarım. paşa hazretlerini -mustafa kemal- severiz fakat emrimize -tbmm'nin emrine- uymakla severiz, aksi takdirde parçalarız. o da iftihar etsin."

  edit:imla
 • kurucu meclisler yeni bir rejim için yeni bir anayasanın temellerini atmak için kurulurlar. kurucu meclisler iktidarı ele geçirmiş ya darbeci bir yönetimin ya da devrimci (sivil darbeci) bir yönetimin direktifiyle kurulurlar. istendiği gibi bir anayasa, halkın çoğunluğunun gönüllü olarak destekleyebileceği bir anayasa olmayacağı için çeşitli bahanelerle bu meclis için adil bir genel bir seçim yapılmaz ancak toplumun temsil edildiği görüntüsünü vermek için yeni rejime aykırı gitmeyecek sivil toplum temsilcilerinden kurulur veya genel seçim yapılacaksa yeni rejime sıkıntı çıkarmayacak izin verilen partilerin meclise girebildiği yeni meclis kurulur buna da kurucu meclis denir.
 • ben halk tarafından seçilmiş bir kurucu meclis duymadım. kurucu meclis, ya darbe dönemlerinde ya da diktatörlüğe geçmek isteyen iktidarların isteğiyle ortaya çıkar.

hesabın var mı? giriş yap