şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kurumsal bilgi dağarcığı. * organizasyonların bünyesinde, her türlü bilgiyi, özellikle de müşteriye ait, müşteri ilişkileri bilgilerini, gerektiğinde kullanmak amaçlı, gerektiğinde ulaşılabilir biçimde depolamak için kurulan sistem. organizasyonlar da bir çeşit insan hafızası gibi, kurumun geçirdiği süreçlere bağlı olarak değişen süreç ve prosedürleri akılda tutuyorlar. çünkü stratejik olarak önemli kurumlar için bu. ama bu hafıza fazla güçlü olur da şirketin/kurumun ilerlemesine engel olursa, yeniliklere kapanmasına sebep olursa zararlı olabiliyor. daha özel anlamda müşteri ile temas kurulan her aşamanın bilinir ve ulaşılabilir olması için gereken sistem için de kullanılıyor terim.

  özellikle çağrı merkezleri, müşteri ilişkileri gibi departmanların bu sistemi çok iyi kullanması gerekiyor. kurumsal kimliğin sağlıklı oluşabilmesi için müşteri ilişkilerinde kopukluk olmaması, müşteri memnuniyeti vs çok önemli olduğundan.
 • ne yazık ki çoğu zaman o hafızanın deneyimle birleşmesi sonucunda statükocu zihniyet ortaya çıkar. "bizim zamanımızda" diye başlayan laflar sonucu iş süreçleri bir türlü değiştirilemez ya da başka bir deyişle iyileştirilmez. uygulamada, gelişmeye ket vuran bir kavramdır ne yazık ki.

  ilacı; (bkz: ogrenen organizasyonlar)
 • bildiğiniz veri toplama ve depolama... süslemeye ne gerek...
  indirect surveillanceın bir parçası...
 • yazıları dosyalara doldurma ve unutma işlemidir.

  her ne kadar "idarenin genelliği" ilkesi gereği, kişiler gittiğinde kurumun hafızasını yitirmemesi amaçlanmışsa da, dosya yığınının içeriğini bilmek de matrak şekilde bir kaç kişiye özgülenmiştir. dosyaların içeriğini bilen insanlar birimden gittiğinde her şeye baştan başlanacaktır.
 • herşeye rağmen, balık hafızası ile bir türlü yenişemeyen veri depolama sistemi.
 • müşteri verilerinden database oluşturmak, bunları istenilen çaprazlarda sorgulatıp ürün bazında hedef satış listeleri oluşturabilmek zaten yıllardır yapılan bir uygulama. bu bacakta sistem zaten çalışıyor ve teknoloji geliştikçe daha da yol alınacaktır muhakkak. ancak çalışanlar için firmalarda oluşturulan kurumsal hafızaya ne kadar önem veriliyor gibi görünse de, yönetimler turnover rate'in yüksek olmamasından yana gözükseler de artık personelin kurum içindeki yeri, tecrübesi, kazandırdıkları iyiden iyiye önemini kaybetmiş görünüyor. personel başı karlılığın öneminin had safhaya ulaşmasıyla birlikte herkesin kuruma ölçülebilir kazanç sağlaması istenmekte, beklenenin altında girdi sağlayan kişilerse kurumsal hafızadaki yerine bakılmaksızın ceza sistemine tabi tutulmakta. ik hafızası için;
  (bkz: kayıp balık nemo)
 • tedarikçi, ekipman vs ile ilgili kuruluşlar için cidden çok önemli bir hafıza. sözleşmeler, prosedürler sistemli çalışmaların sağlanabilmesi için son derece kritik. bu olmazsa ilgili anahtar personel gidince resmen şirket sarsılıyor.

  bir de kişisel hafıza var, hafıza yönetimi aslında. sosyal medya ortamlarında mevcut.
  mesela adamın biri sürekli biriyle poz vermiş, zaman geçiyor birden yok olmuş. kımıl kımıl silmiş farkettirmeden izleri. bir de estetik olanlar, baya tombik olup, biraz kg verenlerde görünüyor bu. sanki hep böyle hatırlanmak istercesine. tabii bu daha zararsız, ponçikçe bir hafıza kaybı oluyor.