şükela:  tümü | bugün
 • asiri sicak ve nemden dolayi sık sık yasanan durum. hatta anneannemden yilin bu zamanlarina "kokar ayi" dendigini ogrendim. en kisa surede soguk kis gunlerinin gelmesi umuduyla...
 • kapalı mekanda kurutulduysa yakınlarında sigara içilmiş olabilir. kışları sık yaşanan bir durumdur.

  çözümü için (bkz: lavanta)
 • yıkadıktan sonra hemen asarsan olmayan kokudur. sıklıkla genç ve yanlız yaşayan erkeklerde gözükür ve tembelliklerine bağlıdır.
 • yumuşatıcı kullanın, iyi kurutun geçer.
  geçmediyse tekrar yıkayıp deneyin.

  hala geçmiyorsa atın gitsin. ıslak sarı bez gibi dolaşmayın ortalıkta. kokuyorsunuz..
 • sebebi çamaşırın içindeki selüloza yerleşen iğrenç bakterilerdir. çaresi yıkamadan önce çamaşır suyunda bekletmektir. tabii ki çamaşırın rengini siker atar o ayrı. sonra pembe götlü süpermen gibi dolaşırsınız mazallah orta yerde.
 • aşırı nemden tam olarak kurumadığına işarettir.
 • kurutulması için gerekli adımları takip ettiğinde et dahi kokmuyorken, hava durumuna bok atarak, çamaşırların kuruyunca kötü koktuğunu iddia etmek 'hey selam! ben beceriksizin önde gideniyim ve bi sikten çakmam.' demek gibi.

  kuruyan çamaşır kötü kokmaz, kurutulamayan çamaşır kötü kokar.
 • şehre ve nem yapısına göre değişmektedir. istanbul veya antalya'da nem zaten yüksektir ve kapalı mekanda yazları çamaşır kurutmak bir derttir. hele ki eviniz çift cepheli değil ve içeride hava sirkülasyonu tek taraftan gerçekleşmek durumundaysa vay anam vay. kurutma işi bu gibi durumlarda 2 günden uzun sürebilir. izmir veya ankara'da ise çamaşırı nem kokutmak başarıdır. çünkü açık ya da kapalı ortam farketmeksizin astıktan bir kaç saat sonra çamaşırlar kurur.

  istanbul, antalya gibi nem oranı bok gibi yüksek yerlerde yaşayanlar çamaşırları kapalı mekanda kurutacaklarsa illa, odanın klimalı olması tavsiyedir. klima ortamdaki nemi alacaktır.
 • hiç yaşamadığım durum. kendi kokunuzun kabahatini çamaşıra atmayın.
 • makinenizle ilgili bir problem olabilir, makinenize bir baktırın. hiç anlamadığım bir konu olduğundan nasıl bir problemdir bilemiyorum fakat öğrenci evinde kullandığımız bir makinede aynı sorunu yaşamıştık ve değiştirene kadar o tarifsiz iticilikteki koku hayattan bezdirmişti. eğer makinede buna sebep olacak bir şey varsa, istediğiniz şeyi yapın gitmez o koku. sorunu çözene kadar da yapabileceğiniz en iyi şey, bol deterjan kullanmak, belki sabun tozu da eklemek, yıkama biter bitmez çamaşırı makineden almak ve mümkünse açık havada, güneşte kurutmaktır.

  yumuşatıcı denen şeyi de asla kullanmayın. yumuşatıcı, çamaşırın durulama suyuna karıştığından teninize değecek çamaşırlarda kimyasal kalıntılar bulunması anlamına gelir ki uzun vadede bunun kanserojen etkisini tahmin etmek zor değil.

  ekleme: çamaşır makinesi temizliği için doğal bir yöntem var. deterjan gözüne limon tuzu, makinenin içine de sirke koyarak, makinenizi en yüksek ısıda boş olarak çalıştırın. ciddi bir temizlik sağlıyor ve belki kokuya da faydası olur.