şükela:  tümü | bugün
 • desteksiz sallama.
 • bilinenin aksine ruhsatsız tasima yapilamayan ancak rusatsiz bulundurulabilen, uzerinizde tasidiginiz zaman emniyet gucleri tarafindan alikonulabilen silah.
 • adnan gerger'in hakkinda haber yaptigi silah cesidi. habere ulasmak icin: http://www.ntvmsnbc.com/news/280115.asp?0m=n14o

  ozet bilgi vermek gerekirse:

  kurusikiyi gercek silaha cevirmek cok kolaymis. bunun icin sadece namlusunu degistirmek yetermis. oysa kendisini bulundurmak ve tasimak yasak degil. ozellikle mafyanin suc islerken daha cok kurusiki kullanmasinin nedeninin de bu oldugu iddia ediliyor.
  zamaninda bazi valiliklerin yasadaki bu acigi gorerek onlem aldiklari ve illerinde kurusikiyi yasakladigi biliniyor. ama daha sonra 1995'te yargitay'dan cikan bir karar isleri terse donduruyor: "kurusiki oyuncak silahtir, ceza verilemez."
  tum bunlarin ustune henuz 6-7 ay once sanayi ve ticaret bakanligi’ndan cikarilan bir karar da tuz biber oluyor resmen: kurusiki tabancalarin imalatinda izin alma zorunlulugunun kaldirilmasina iliskin karar. her onune gelenin, istedigi yerde, istedigi gibi kurusiki tabanca imalati yapmasi icin...
 • bir işi başaramamak,becerememek anlamlarına da gelebilir:
  -dün gittik ama kuru sıkı;evde yoklardı...
 • (bkz: kısırlık)
 • oyuncak olarak tanımlanması mumkun olmayan silah cesidi. tahminen 1.5 metreden kisa mesafeden birisine doğru ateş ederseniz kendini yere atmasi mumkun. kafasina dayarsaniz da muhtemelen saçlarını biraz kisaltmis olursunuz. namludan cikan sicaklik epey yakabildigi gibi attigi bos kovanlar da saga sola savruluyor. oynamak isteyen varsa tabi deneyebilir.
  (bkz: deneme yanilma)
 • genel kanının aksine o kadar da tehlikesiz olmayan şey. zira kovanın içinde bulunan ve tetiğe basıldığında patlayan barut miktarı, normal mermideki barut miktarı ile aynı. bir mermi çekirdeğini, namludan, bir insanı delip geçebilecek kadar hızlı gönderebilen bu basınç, kurusıkı mermilerde de mevcut. sadece çekirdek yok. kurusıkı tabancalar, çok yakın mesafelerde öldürücüdür. mesela kafasına dayayıp ateş ettiğiniz bir insan ya ölür, ya da ölümcül bir yara alır.
 • ates edildiginde namlusundan isinmis hava yuksek bir basincla cikmaktadir; dolayisiyla birinin basina, gozune, agzina dayayip tetigi cekmek suretiyle olumune sebep olmak son derece mumkundur. ote yandan gercek silahtan "gorunur" tek farki icinden kursun cikmamasi oldugu icin disaridan kurusiki oldugunu ayird etmek cok zordur. demek ki neymis, kullanim alani pek genismis.
 • üretimi ve satılması kesinlikle yasaklanması gereken silah çeşidi. ya da en azından ruhsata bağlanmalı.
 • başrollerinde murat garibagaoğlu, tarık yıldız, özkan aksu ve burak bilgiç' in oynadığı nezih helvacıoğlu' nun yönettiği kısa film.

  pulp fiction' ın iki karakteri; vincent ve jules, gemide' nin iki karakteri; kaptan ve kamil' e karşı.

  vol 1: http://www.youtube.com/…brqqe4&mode=related&search=
  vol 2: http://www.youtube.com/…t1pmjk&mode=related&search=