şükela:  tümü | bugün
  • ben bu makinayı aldığımda beyaz ve renklilerin ayrı yıkandığını bile bilmiyordum. ama şimdiye kadar attığım karışık çamaşırlarda hiç bir sorun yaşatmadı.

işin garibi dolap kuruluğunda kurutmayı seçtiğimde makinadan çıktığı gibi katlayıp dolaba koydum ütülememe gerek kalmadı, o kadar gerek kalmadı ki evimde ütü ve ütü masası yok.

tek sorun yıkama ve kurutma 6 saati birazcık aşıyor ama kendinizi ona göre ayarlarsanız, gece attığınız çamaşırı sabah makineden alıp giyip işe gidiyorsunuz.

tek başına yaşayan bekar bi erkek başka ne ister?
  • araştırdığım kadarıyla ikisi bir arada olunca pek randıman alınamıyor.makineniz heran su akıtmaya başlayabilir,motoru yanabilir veya iki görevinden bir tanesini tam olarak yapmayabilir. beyaz eşya gibi ürünlerin ne kadar çok özelliği varsa,arıza yapma ihtimali de bir o kadar fazla oluyor.o yüzden çamaşır ve kurutma makinesini ayrı ayrı almak en iyisi gibi duruyor. ama bu da daha fazla yer kaybı demek.
  • bu tip bir makine alıp kurutma özelliğini hiç kullanmadan devam ediyorduk. deneyelim dedik. ilk kuruttuğumuz çamaşırlarda yanık plastik kokusu çok ağırdı, bir daha asla deyip vazgeçtik. sonra kokunun zamanla azaldığını ve yumuşatıcı kullanmamamız gerektiğini okudum bir yerden. bilgi kesinlikle doğru.
  • saçmalıktır. fiyaskodur. hayal kırıklığıdır. pamuklu çamaşır yüksek ısı nedeniyle çekiyor, gömlek vb herşey tbox ürünü gibi kırış kırış çıkıyor. bunu nasıl inkar edebilirsiniz?

öneriler neymiş, az kurutup nemli alacaksın sonra katlayıp dolaba asacaksın. peki. nemli atleti katladık dolaba koyduk. mesela eşofman altını da katladık koyduk. sonra giymek istedik. o atlet katlı halde kurur mu? hayır. o zaman nemli al önerisi boş.

çocukların çorapları parmağa girecek kıvama geldi. atletleri 0-3 aya döndü. kazak zaten atamazsın. bu çok tavsiye edilen muhteşem ürün için tekstil sektörü de acayip destekleyici. bana talimatında kurutma izni olan kaç tane ürün bulabilirsiniz. bir alışveriş yapalım ve etiketlere bakalım. acaba kaçında kurutma yapmayın diyor. gönül rahatlığı ile kullanacağınız bir ürün var, o da boxer. donlarınızı atin yıkayın kurutun. oh mis. tabi üzerinde baskı falan varsa o da tehlike.

makine, kurutmak için 1200 devirde çalışıyor. aksi mümkün mü? hayır. çünkü çamaşırı sıkacak, suyunu atacak ki kalanı kurutabilsin. 1200 devirde çamaşır ölür. gömlek kuruttuk ve rezil oldular. hadi ütüleyelim dedik ama mümkün mü o kırışıklık açılsın?! sonra yine yıkadık kurutmadan astık. ne anladım şimdi ben bu hamallıktan?

yazıktır, boştur, saçmalıktır, zarar ziyandır.
  • su an samsung eco bubble model bir makina kullaniyorum. en cok kullandigim program 1 saat 15 dakika olan gunluk yikama programi ve 1 saat kurutma. ikisi toplamda 2 saat 20 dakika gosteriyor. tek kisiyim bu nedenle camasirlarim zaten 7 kg olmuyor, bir de siyah ayri beyaz ayri yikarsan. bu nedenle kurutmayi da hemen pesinden yapiyorum. belki biraz agir oldugundan yuzde yuz kurutmuyor hafif nemli birakiyor. oda isisinda 2-3 saat daha gerekiyor.

kirisiklik konusunda, evet kiristiriyor. gomlek yikamiyorum bu arada. tisortlerim de silkeleyip bir zemine serince yada asinca el utusu ile tamam oluyor. e bekar olmanin avantaji. yastik kilifi iyi bir ornek olabilir gomlekler icin. su an degisik bir model oldu kendisi, mozaik desenli simdi, utuleyip bembeyaz kirisiksiz bir hale getirebilecegimden emin degilim. bu yuzden evli olanlar ve ozellikle gomlek yikayanlar icin uygun olmayabilir, en azindan bu model.

kuru temizleme yapiyor 30 dakikada. bir kac kere denedim, gayet tatmin ediciydi.

sonuc olarak, kis aylarinda camasir kurutma derdi biraz azaliyor, ama dedigim gibi beklentinize ve ihtiyaciniza gore degisir.
  • alsam mı almasam mı bilemedim. önceki yazılanları okuyunca kafamda birşeyler netleşir diye düşünmüştüm; daha da karıştı. şu şeytanın aletini kullanıp net bilgi verecek olan kardeşlerim mesaj kutumu yeşillendirirlerse minnettar olurum.
    ayrıca evet (bkz: hayırlı forumlar)

aylar sonra gelin edit: almayın.
    edit 2: alttaki yorumlarda suserler memnun kaldıklarını açıklamış bendeki samsung ve hiç memnun kalmadım. sürekli altından üstünden su sızdırıyor. tamirci gelip yapıyor bu sefer başka conta kaçırıyor. bu conta işini yapamamışlar. olmamış.
  • daha dün lg markalı olanından aldığım makinedir. henüz çok yeniyiz. bir süre kullanımdan sonra bilgilendiririm.

edit:

alalı kısa bir süre oldu. her şeyini tümüyle test edemedim henüz fakat şimdiye kadar olumsuz bir nokta ile karşılaşmadım. aldığım makinenin tam adı bu: f4j8fhp2s a+++ 9 kg yıkama 6 kg kurutma kapasiteli 1400 devir çamaşır makinesi

ses konusunda gayet başarılı. bulaşık makinem bosch ondan daha az ses çıkarıyor. 9 kilo kapasitesi de, 2 çalışan kişiyiz evde eskiden hafta sonu 3 makine atarken şimdi 1 buçuk haftada 2 makineye düşürdük. bu açıdanda gayet yeterli. kurutmasını 2-3 defa test ettim şimdilik. birinde 4-5 kilo çamaşırı yıkama+kurutma programına attım. 4-5 saat sonra aldım katlayıp dolaba kaldırdım çamaşırları(gözlerim yaşlandı bu aşamada :d ) hiç ıslaklık yoktu. bir defada 3 parçalık hızlı kurutmaya attım. 1 buçuk saatte yıkadı kuruttu aldım giydim çıktım evden. şimdilik gözlemlerim bunlar. tavsiye ediyorum benim açımdan hayat kalitesini arttıran bi alet oldu evde.
  • 15 sene kadar once kadar lgmarkasi almistim ama hic memnun kalmamistim. markadan ziyade camasir olayinin cok uzun surmesiydi sebep. beyazlari at 1 bucuk saat yikiyor ya da ne kadar saat kurduysaniz, sonra kurutma 1 saat. tum bunlar bitene kadar renklilere sira gelmiyor haliyle. 2 yikama 2 kurutma tek makine olunca zamandan kayip cok oluyordu. bu dedigim 2004 yilinda. o zaman ic hacmi cok genis olan ikisi bir aradalar yoktu. belki simdi daha iyileri cikmistir ama fikrimi sorarsaniz ayri ayri kullanmak zamandan tasarruf ettirir.
  • internet ve mikrodalga fırından sonraki en büyük teknolojik buluştur.
  • zaman geciktirme programı olan makinelerde gece yıkamaya alışınca gayet kullanışlı olabiliyor bunlar. kurutma 2 saat de gösterse sonrasında bi 4 saatlik daha zamana ihtiyacı oluyor aslında cihazın, havalandıra havalandıra kurutuyor. yıkamayla beraber bi 6-7 saati gözden çıkarmanız gerek. tek başına, küçük evlerde yaşayanlar için ideal.
    ben lg marka aldım, ürünü bozuk getirmişler 1 ay sonra anlaşıldı ve daha alt modeli ile değiştirmeye çalıştılar, o yüzden lg önermiyorum ancak kurutmalı çamaşır makinesi olayı büyük kolaylık.