şükela:  tümü | bugün
 • pastırmayla kıran kırana çarpışabilecek lezette olduğunu düşündüğüm, bosna'dan getirilenlerinin makbul olduğu, etin ateş dumanına maruz bırakılarak kurutulması sonucu elde edilen hafif is kokulu muhteşem yiyecek. kuru fasulye ve yumurtada mükemmel lezzet veriyor.
  bayrampaşa'da akpınar caddesindeki temsili mostar köprüsü nün ilerisindeki bir halı saha işletmecisinin kantininde satılmakta. boşnak bi abi var sayo diyorlar ama sonradan anladığım kadarıyla adı saffet imiş. türkçesi zayıf bir göçmen. mekanda balkanlara ait birçok geleneksel yiyecek ve içecek mevcut. boronisa/borovnika, ayvar, vegeta vb. kurutulmuş et de buna dahil.
 • et kurutma, buzdolabının olmadığı zamanlarda etleri uzun süre saklayabilmek için kullanılan bir yöntemdir.
  boşnakların isli eti pastırmanın çemensiz ve isli haline benzer.
  bulgaristan göçmeni olan babaannem ise etleri biftek gibi ince ince keserdi ama dövmezdi. yeteri kadar tuzlar ve bir gece serin bir odada bekletirdi.
  ertesi gün ipe dizer yada ipe sererdi ve direk güneş almayan havadar bir yerde kurumaya bırakırdı.
  tabi bunu yaz aylarında yapardı ve eti kurutmak için astığı yer yüksek ve kedi,kuş yada başka hayvanların ulaşamayacağı yerler olurdu.
  kuruyan etleri bez bir torbaya koyar ve duvara asardı.
  kurufasulye yaptığı zaman içine bundan atardı.
  kışın kuzinede maşanın üstüne koyduğu kuru etleri közlerdi ve harika olurdu.
  ama benim en çok sevdiğim kuru eti alıp yavaş yavaş yemekti.
  benim en sevdiğim kurutulmuş et çeşidi budur.
  ne pastırma ne isli et nede beef jerky asla yerini tutmadı.
 • az bilinen mükemmel lezzetlerden biridir benim için. dışarıda satılanlar değil aksine kendi balkonunda kuruttuğun etten bahsediyorum. o et bütün suyunu kaybedip takır takır olduğu zaman eti kemire kemire yemek, cips yemekten de çekirdek çitlemekten de keyiflidir, lezzetlidir.
 • (bkz: lipa restoran) pendikte yediğim kuru et inanılmazdı. mekan aynı zamanda bir boşnak meyhanesi, salaş ama bir o kadar da lezzetli mezeleri olan bir yer. boşnak mantısı,kurutulmuş et, turşudan yaptıkları yogurtlu boşnak mezesi .saymakla bitmez herkese tavsiye ederiz.

  zomato linki de burada
 • kuru et için ayrı bir başlık var. bu başlık kurutulmuş et için. ikisi farklı şeyler. kuru et genelde boşnakların/balkanların yapmış olduğu pastırma benzeri üründür. kurutulmuş et ise bildiğin herhangi bir işlemden geçmeden kurutulan ettir. pastırmaya benzemez serttir. kemirerek yenir veya yemeklere vs katılır.
 • bira ile tüketilmesi halinde orgazmik yiyecekler kategorisinde ele alınabilecek bir gıdadır. maalesef bizde ulaşılabilirliği son derece kısıtlıdır.

  birasını, e-cigara likitini evde kendisi yapan birisi olarak yeni hedefim budur. kurutup kurutup asıcam salonun tavanına, sonrasında üçlü koltukta yattığım yerden, ipini gevşetip gevşetip ısıracam keratayı. bu olucak yani!
 • biranın yanında çok güzel gider özellikle porter ve stout tarzı biraların yanında.
 • fi tarihinde bir dostumun hediye olarak getirdiği,dışarıdan lezzetli dursa da tadını hiç beğenmediğim şarküteri mamulü.
 • kurutulmamış etin içinde bol miktarda su bulunması nedeniyle, içerdiği protein miktarı, kurutulmamış etle kıyaslanmayacak ölçüde yüksektir normalde.
 • kendi mezenizi çantanızda taşımak istiyorsanız reçetesini verelim.

  1 kg bonfile etimizi once yag ve sinirlerinden bicak yardimiyla temizliyoruz, temizlerken etin parcalanip dagilmamasina butun bir et parcasi halinde kalmasina dikkat ediyoruz, temizledigimiz etimizin dışımı tuzladıktan ve bir tülbente sardıktan sonra +4 derece dolaba koyuyoruz, etimizin suyunu cikarmasi icin yaklasik 20 kg lik hijyenik bir ağırlığı etmizin uzerine koyarak etimizi bastiriyoruz, 24 saat bekletiyoruz.

  100 gr karabiber 100 gr taze cekilmis kisnis 50 gr tuz 30 gr kimyondan bir baharat karisimi hazirliyoruz, 24 saat bastirilan etimizi dolaptan cikartiyoruz, hazırladığımız baharat karisimiyla etin tamamini bosluk kalmayacak sekilde kapliyoruz, kapladigimiz eti strece alip etle hava temas etmeyecek sekilde etimizi sikica strecle 10-15 tur sariyoruz, etimizi tekrar +4 derece dolaba alip 24 saat bekletiyoruz, bu islemi de tamamladiktan sonra etimizi kapladigimiz strecten çıkarıyoruz, tül yada tulbent gibi ince hava gecirgenligi yuksek bir bezle etimizi bir tur sararak rüzgar alan ve hava sicakligi yuksek olan bir yere asarak kurumaya alıyoruz, etimizi ara ara kontrol ediyoruz, ilk 30 saatte kuruma gozlemlenmezse firinimizi 50 derecede calistirip etimizi 2 saat firinda kurutup tekrar doğal kuruma ortamina aliyoruz, hava sicakligi ve nem oranina bagli olarak yaklasik 7 ila 10 gun arasında etimiz yeterince kurumus olacaktır.

  bu eti makarnalarda, salatalarda ve bira tabağında kullanabilirsiniz. canınız isterse tereyağında da soteleyebilirsiniz.

  artık etinizi kurutmayı biliyorsunuz.