şükela:  tümü | bugün
 • bir alman av kopegi cinsi. ismini, diger pointerlara kiyasla cok daha kisa olan tuylerinden (ve buna nazaran daha kalin olan derisinden) almaktadir.

  bekci kopekligi bile yapabilen marifetli bir hayvandir. safkan kurzhaarlar, genellikle av yarislarinda kullanilir ki, avi takip etme, tespit etme, geri getirme, hatta bir tufege bile ihtiyac duymaksizin avi yakalama gibi hunerleri vardir (golden retrieverlerde mesela yoktur bunlarin cogu, yalnizca avi geri getirmeklen unlendikleri icin retriever denir bunlara. her av kopegi de av yakalayamaz).

  avci icgudulerine yenik duser bu kopek turu her zaman. sehir icinde bu yuzden bir bahce olmadigi surece beslenmemeli, iyi egitilmedigi surece tasmasis gezdirilmemeli, arada sirada ava cikartilip hayvanin masturbasyon yapmasina izin verilmelidir. (zira kendi deneyimlerimden bilirim ki, 20'yi askin kedi lesimiz var maalesef).

  kendi caplarinda kosu yarislarina bile sokulan kopeklerdir bunlar. avusturya ve almanya'nin baslica kopek ithallerinden bir tanesi olduklari icin (alman kurdu yaninda, ki bu ulkelerin disinda safkan alman kurdu ciftikleri de cok turemistir artik), ozellikle safkan olanlarinda kulak icinde mutlaka bir muhur bulunur. tabii her avrupa ulkesi, safkan kopekleri boyle damgalamaktadir ki, bu da kurzhaar icin ayri bir ozellik degildir.

  kuyrugu, cok kucuk yasta kesilmesi gereken bir kopektir ayrica. bir denge araci olan kuyruk, bu kopekte, hem kivrildigindan estetik icin, ama ciddi sahipler icin ise daha iyi kosabilmesi icin kesilmektedir. uzun kuyruk, bu hayvana bir sekilde ters etki yapmaktadir.

  siyah beyaz tuyleri (siyah benekler cok daha buyuk alanlari kaplarlar) birtakim insanlar tarafindan "dalmacyali, ne sekeer" gibi kufurlere maruz kalirlar hayvancagizlar. ancak dalmacyali denen tur ile uzaktan yakindan alakasi yoktur (iyi ki de yoktur).

  hayvana mutlaka vakit ayrilmalidir. eger yeteri kadar ozen gosterilmezse egitimine, cok simarik olabilirler. ancak ne kadar da "simarik degil, uslu" diye dusunseniz bile, tasmasini cikarinca mutlaka agzinda bir kedi ile geri gelebilirler (egitimsiz zamanlarinda kalamis'daki balikcilarin balik kovalarindan istavrit calardi serefsiz).

  bircok diger av kopegi gibi, suyu ve yuzmeyi cok severler, ancak sehirde beslendikleri zaman pek yuzduremezsiniz kopegi.

  bu nedenle kurzhaar'i sehirde besleyecekseniz, ya cok iyi egitim vermeniz gerekmekte, arada sirada ava cikarmak gerekmektedir.
 • bunlarin yaninda bir ingiliz kedi cinsi ve bir baska alman kurdu turevine de kurzhaar denir. ancak hakiki kurzhaar, pointer olandir.
 • avcılıkla ilgilenen çoğu kişiye göre bıldırcın avında en fazla verim alınan av köpeği cinsidir.
 • sanayi devrimi sonucu küçük burjuvanın oluşmasıyla ihtiyaçtan üretilmiştir. eskiden avcılık sadece soylulara, zenginlere özeldi. onlar dışında kalanlar kölelerdi, av için vakitleri ve ondan önce izinleri yoktu. soylular avı ciddiye alır, bunu diğer insanlar ve türlere olan üstünlüklerini göstermek, perçinlemek için gerçekleştirirlerdi. zenginliğin getirisiyle her türlü av için o ava uygun köpek kullanırlardı. mesela pointer, setterlerle avı bulurlar, kaldırırlar, vurunca da retrieverlara getirtirlerdi. sürek avları için başka köpek, deliklerdeki porsuk, tilki için başka köpek kullanırlardı...

  küçük burjuva oluşunca bunların toprakları da oldu, ava gidecek paraları da, vakitleri de. bunun için köpek ihtiyaçları oluştu. ancak her iş için ayrı köpek beslemek yine de külfetli bir işti, bu yüzden birçok işi bir arada yapabilen köpek soyları geliştirildi. bunların en önemlisi kurzhaar ve drahthaardır. sanayi devriminin anavatanı avrupa'nın tam ortası olan almanya'dan çıkmış olması gayet normaldir. ayrıca almanlar yapı olarak avcılığa anglosaksonlardan daha katı, maddeci yaklaşırlar. avın birinci amacı ettir, sonuçtur, keyif sonra gelir. bu sebeple kurzhaar gibi kesin bir köpek meydana çıkmıştır o coğrafyadan. kesinlik burada köpeğin katılığını, makina düzenini belirtir. kurzhaar avcıdır, geniş meralarda koştura koştura avlanır, sık ormanda çulluk da arar, tavşana da ferma verir, sürek avında domuz da kovar, en nihayetinde bek avında yanınızda oturur ve retrieverlık yapar. retrieverlığı mera ve orman avlarında da yapar. bunlardan sonra eve getirip bahçenize koyduğunuzda evinize hırsız da giremez.

  tüm ihtiyaclara cevap verebilendir ama en iyisini yapabilen ırk değildir. her yere giderken kullanabileceğiniz sedan aile arabaları gibidir kurzhaar. tüm yollara gelir ama tüm yolların en iyi arabası değildir o. arazide başka araçlara göre zorlanır ama arazide ondan daha kötü giden arabalar vardır. kaymak asfalt yolda başka araçlardan kötüdür ama ondan kötüleri de vardır.

  mesela ormanda çulluk peşinde bir ingiliz setteriyle veya geniş meralarda bıldırcın, keklik peşinde ingiliz pointerıyla yapacağınız avlardaki zevki vermez. ha siz de katıysanız, kesinseniz, görüntüden önce et, sonuç sizin için önemliyse zevk verir size kurzhaar.

  setter besleyenler ağustos, eylül aylarındaki sıcaklarda köpeklerinin performansından memnun olmazlar,
  pointer besleyenler kış aylarında ıslak orman, çalılık yerlerde köpeklerinin üşüdüğünden, hastalandığından şikayet ederler. pointer dünya üzerindeki en arıza, en hırslı varlıktır. üşüse bile avı bırakmaz, en nihayetinde iyi beslenmiyorsa erken yaşta ölür. kurzhaarınız olursa bu sorunları biraz absorbe edersiniz.

  şehirde yaşayıp avcılık için köpek beslemek zorunda olan insanların tercihidir kuzrhaar. ancak kurzhaar beslerken avcılık adına her zaman birşeyler eksiktir.
  o işte hissediştir, tatmindir.

  (bkz: av köpeği)
 • kurzhaar. nam-ı diğer alman puanteri, boşverin buna pointer demeyelim puanter kalsın. alman avcıların türettiği, genetik çeşitlilikten faydalanarak soy bulduğu güzel bir av köpeği.
  eski alman kurşun köpekleriyle ispanyadan getirilen bu çatalburun köpeğimize çok benzeyen eski ispanyol pointer’ıyla ıslah edilmiş, atletik ve biraz zeka anlamında geliştirilmesi için doberman’larla ıslah edilmiş. güzel bır ırktır. çok cana yakın, asil, yardımsever , sadık ve kolay eğitilebilir bir köpektir.
  şimdi yeni av sezonuna güzel bir enik yetiştirmeye çalışıyorum. 45 günlük safkan bir “boncuk”um var, inanır mısınız ferma ve aport yapıyoruz şimdiden. ekseriyetle dişi köpek beslemeye çalıştım, bakımlı ve eğitimli dişiler, her bahsine girerim erkeklerden daha hırslılar. bir önceki köpeğim de zaardı avı gevmemeyi naptık ne ettiysek öğretemedik artık ağzının için yara olurdu yine geverdi. kış avlarını fazla sevdiğimden hırslı hayvanlarla aram iyi oldu. uzun yıllardır şehir dışında olduğumdan bütün hayvanlarımız araya gitti, ava da götüremeyince işte malumunuz. yeni av sezonunda boncuğuma reislik yapacak güzel abiler ablalar arıyorum, çukurovadayım. ayrıca sahiplenilmek istenirse birkaç enik daha bulabilirim.
 • sekersiztatlandirici denen herif yüzünden bunlardan bir tane evlat edindim*. başıma gelmeyen kalmadı. aşırı yaramaz aşırı ilgi manyağı bir evlat. sanki ben doğurmuşum gibi bana benziyor. çok hareketli. çok sadık. evin bahçesini kıskançlıkla koruyor. dişleri pençeleri çok kuvvetli. küçük bir trafik kazası geçirdi. şahin marka orospu evladı hayvan düşmanı herifin biri üzerinden geçti. ayağı ve kaburgası kırıldı. ölecek diye günlerce ağladım. veterinerler işin zor dedi. 15 gün sonra 4 ayağının üzerinde aslan gibi duruyordu. sıcağa soğuğa dayanıklı değil. sıcakta dışarda, soğukta evde kalması gerekir. uzun koşular için ideal daha 3 aylıkken benimle birlikte 5 km bisiklet sürebiliyordu. eklemeler gelecek...