şükela:  tümü | bugün
 • rant müptelası, doğa düşmanlarını, bir başka saldırısı.

  akp, izmir kuş cenneti’ne de el attı

  "bakanlığın, izkuş ile iş birliği protokolünü yenilememesi, kuş cenneti’nin geleceğini tehlikeye sokuyor.

  orman ve su işleri bakanlığı’na bağlı doğa koruma milli parklar genel müdürlüğü’nün, izmir kuş cennetini koruma ve geliştirme birliği (izkuş) ile yapmış olduğu iş birliği protokolünü yenilememesi kuş cenneti’nin geleceğini tehlikeye sokacak bir gelişme özelliği taşıyor.

  kuş cenneti’nin korunması ve geliştirilmesi ile ilgili önemli çalışmalar yürüten izkuş, orman ve su işleri bakanlığı’nın iki yılda bir kendileriyle yaptığı protokolü yenilememesi ve alanda bulunan demirbaşların devrini istemesi üzerine çalışmalarını “dondurma” kararı aldı. aynı zamanda izkuş’un başkanlığını da yürüten izmir büyükşehir belediye başkanı aziz kocaoğlu’nun başkanlığındaki kurum, dün olağanüstü toplandı. toplantıya, izkuş üyesi olan karşıyaka, çiğli, menemen ve foça belediye başkanları da katıldı.
  izmir büyükşehir belediyesi’nin de makine, araç gereç desteği ile izmir kuş cenneti’nin korunması için bugüne kadar çok önemli çalışmalar yürüttüğünü kaydeden aziz kocaoğlu, “iyi de yaptık. yoksa homa dalyanı’nda eskisi gibi balık üremez, flamingoların sayısı artmazdı. orman ve su işleri bakanlığı yetkilileri, aldıkları bu kararla, izkuş’ta çalışan kim varsa onun hakkını yemiştir. yazıktır, günahtır!” ifadelerini kullandı.

  ‘imara açmanın hazırlıklarını yapıyorlar’

  böyle bir siyaset görmediğini dile getiren kocaoğlu, “bunu yapanlar içlerine sindirebilir, doğru yaptıklarını sanabilir. peki böyle yapınca izmir yok mu olacak? izmir haritadan mı kalkacak? 4 milyon 230 bin insan denize mi dökülecek? ne olacak? insan biraz utanır, sıkılır; edep, terbiye görür ya! bu davranış, bu hareket kimseye yapılmaz” dedi.

  yapılanların kuş cenneti’nin imara açılmasının hazırlıkları olduğunu belirten kocaoğlu, “bu kararı alanlar kuşların buraya gelmesini, homa dalyanı’nın kurtarılmasını, burasının sulak alan özelliğinin korunmasını gerçekten istiyorlar mı? yoksa derece değişikliği ile uzun dönem içinde oradaki binlerce dönüm araziyle ilgili planlar mı var? inşallah biz yanlış düşünüyoruzdur. inşallah izmir kuş cenneti ve kuşlar, izmir var olduğu müddetçe orada var olur” dedi.

  toplantıya katılan menemen, foça, çiğli ve karşıyaka ilçe belediye başkanları da bakanlığın kararının yanlış olduğunu belirterek, kuş cenneti’nin eskisi gibi korunamayacağını vurguladı.

  ‘65 yıllık ömrümün 35 yılını verdim’

  korunması gereken sulak alan olarak ilan edildiği 1982 yılından beri kuş cenneti ile ilgili bilimsel çalışmalar yaparak korunmasını sağlayan prof. dr. mehmet sıkı da konu ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

  sıkı, 35 yıldır yaptıkları çalışmalar sonucu, tatlı su eksikliğinden başka bir sorunu bulunmayan kuş cenneti ile ilgili bakanlığın yapmış olduğu, “izkuş olmadan da biz kuş cenneti’ni daha iyi yapacağız ve daha iyi yöneteceğiz” açıklamalarının inandırıcı olmadığını söyledi.

  bakanlık daha önce koruma statüsünü kaldırmıştı

  seyfe gölü ve sultan sazlığı’nın geldiği olumsuz durumu örnek veren sıkı, yaban hayatı koruma statüsü olan izmir kuş cenneti’nin bu statüsünün 2007 yılında dönemin çevre ve orman bakanı osman pepe ve bürokratları tarafından kaldırıldığını, açılan mahkeme sonucu statünün tekrar iade edildiğini hatırlattı.

  65 yıllık ömrünün 35 yılını kuş cenneti için harcadığını dile getiren sıkı, sorunun uzlaşmacı bir tavırla çözülmesinin en büyük arzusu olduğunu, bunun için 5 ay sabırla beklediğini söyledi. doğa koruma milli parklar genel müdürü nurettin taş, genel müdürlükten sorumlu müsteşar yardımcısı ibrahim çiftçi ve bakan yardımcısı harun tüfekçi ile görüşmeler yapıldığını ama cevap alınamadığını ifade etti.

  bunun üzerine 30 mayıs 2017 tarihinde izmir idare mahkemesi başkanlığına dava açtığını belirten sıkı, gelecek herhangi bir olumlu haberde davayı geri çekeceğini dile getirdi. "
 • kim gidiyor kim koruyor lan kus cennetini? kus cenneti sanki chplilerin umurunda. kimsenin umurunda olmadigi icin satisa cikariliyor buralari. birilerinin umurunda olsaydi dokunulamazdi. sanki chp cevreci. gostermelik cevrecidir chp. doludizgin uretim ve tuketimden yanadir. secim vaadi megapol olan bir partiden ne beklenir.

  ben akpyi tahtakurusu olarak goruyorum. kimsenin umurunda olmayan seyleri kemiriyorlar. bence iyi yapiyorlar. bu dunyada tahtakurularina da ihtiyac var.