şükela:  tümü | bugün
  • bu sesleri çıkartırken kedi hayvanı, kendisini kuş sesi çıkartıyor zanneder. bu sayede kuşları kandırıp yanına çekebileceğini düşünür.

biz kedinin bu hareketine gülüyoruz ama kimbilir kendi beynimizde kedi sesi olarak canlandırdığımız "miyaauuww" benzeri sesler de hayvanlar aleminde (mesela kediyle oynayan bir insanı izleyen iki köpek arasında geçen muhabbette) "uhauhuaha insana bak. kedi sesi çıkardığını zannediyor" şeklinde yorumlara neden oluyor olabilir.
  • çenelerini titreterek, bee mee gibi garip çıkan seslerdir bunlar. camın arkasından bakıyorsa kuş için sorun yok ama arada bir engel yoksa bu sesi duyan kuşun tehlikede olduğunu anlaması gerekir.
  • havlamaya benzer. bizim evde bugune kadar yalnızca ben duydugumdan ev ahalisini bir turlu inandıramadıgım turden enteresan bir sestir*
  • "ekekekekek" kıvamında seslerdir. o an için kedinin tüm dünyası sadece ve sadece o kuştan ibarettir.
  • miyav. evet efendim bizim kedilerden, toprağı bol olsun, üzüm efendi miyavlardı bir ara kuş gördüğünde. sadece bendeniz değil, toprağı bol olsun, zülküf efendi de anlayamamıştı kendisini. üzüme bakıp o garip sesleri çıkartmasını unutmak ne mümkün. ya öğretmeye çalışıyordu fakirime, ya da kuş beyinli muamelesi yapıp kuş olarak görüyordu kardeşini. hey gidi günler hey...
  • bu sabah bir kez daha şahit olup nasıl çıkarttığına kafa yorduğum ses. dişlerini takırdatırken miyavlamaya çalışarak çıkardığına hükmettim. yeteri kadar gözlem yaptığımdan emin değilim fakat şimdiye kadar bir sokak kedisinin bu tip sesler çıkardığını görmedim. onlar daha çok belgeselvari avcı-av hareketleri sergiliyorlar. sanırım bu sadece pencere önü kedilerinde görülen bir durum. bu bakımdan söz konusu sesin acizlik, çaresizlik gibi duygusal karşılıkları var bende. kendimi hayvanın gardiyanı gibi hissediyor ve üzülüyorum. diğer yandan dışarıya çıktığında hastalığından dolayı pek fazla hayatta kalamayacak olması duygularımı dengeliyor. skik bir kedi sesinin ruhumu sürüklediği çalkantıdan kurtulup çoraplarımı aramaya devam ediyorum.
  • bir kedinin en aciz olduğu anlardan birini temsil eder. birkaç örneği için;

http://www.youtube.com/watch?v=ztevrknpip4
    http://www.youtube.com/watch?v=cqvvwm3zj1o
  • bi nevi sinir krizi.
    arka arkaya "şimdi oraya gelicem, seni önce kanatlarından tutucam, sonra kafanı ısırıp gaganı kopartıcam vs.." diyorlar o esnada ama bize nedense çok sevimli geliyor.
  • bir de başka bir kedi gördüğünde çıkartılan versiyonu vardır bunun. kuş versiyonuna pek benzemesede "ahanda konuşacak kedi" dedirtir her duyduğumda.