şükela:  tümü | bugün
 • kuşların doğal ortamlarında izlenmesi, hareketlerinin incelenmesi, türlerin tespit edilmesi, sayılması gibi faaliyetleri içeren doğa olayı.
  kuşların bulunduğu her alanda gerçekleştirilebileceği gibi bahtsız, rehbersiz bedevilerin hiç kuş bulunmayacak alanda gidip "burada kuş yokmuş gözlemimizi de yaptık" şeklinde beyanatları ile de gerçekleştirilebilinir.
  tek gereksinimi baktığını görebilen gözdür.
  dürbün, teleskop, fotoğraf makinesi, iyi duyan kulak gibi yan ekipmanlarla daha rahat şekilde icra edilmesi sağlanabilir.
  icra eden kişinin tür bilgisi arttıkça "ben bunların hepsini martı sanıyordum yae", "vay anasını bizim bahçede bile 15 farklı tür varmış" beyanatları vermesine sebep olabilir.
  tehlikeli yan etkileri olabilir. bağımlılık yaratır.
  zor tanımlanan türler yüzünden on yüz bin referans kitap ile (sadece 3 tanesi türkçe) türün tanımlanabilmesi için telef olabilirsiniz.
 • sarıyer sırtlarında tatbik edilen eylem. sanırım göç yolları nedeniyle bu bölgede dürbünleriyle teleskoplarıyla kuş gözlemcileri sıralanıyor.
  ayrıca (bkz: ornitolog)
 • izmir'de yapmıştım bunu. kordonda. sonra beni bir güzel dövdüler. ben n'apayım arkadaş kırlangıçlar sizin pencerelerinize apartmanlarınıza yuva yapıyorsa. alla alla anlamıyor işte hödükler. okuyom ben ya dedim ağzıma ağzıma vurdular.
 • büyük hastalık.
  2 tane arkadaşımı bu hastalığa kaptırdım. adamlar dağ, dere, tepe demeden elde dürbün, çantada kaşar ekmek türkiye'nin altını üstüne getirdiler.
  2tane kuş görcez diye.
  keskin nişancı sabrı oluyor bu adamlarda, insan 4-5 saat kamufle olup yatar ya da oturur pozisyonda, elde dürbünle kuş gözler mi?
  hiç mi tuvaletin gelmez... kasların uyuşmaz...

  dedim ya büyük hastalık.
  hele bir de şehirde bazen dolanıyorlar ki sorma. yerleri belli zaten, ya kanlıca tepeliğinde ya da ulus parkı mevkiinde kuş geçiş dönemlerinde pusuya yatıyorlar, gözleyelim diye.

  tabi böyle adamın ne sosyal hayatı oluyor, ne manitası... katıksız osbirci. en azından benim 2 arkadaşım öyle... ama yok ya onların takıldığı elemanlar da asosyal yani...

  not: gözlemci arkadaşlar mesaj atmış abi öyle değil diye, benim 2 arkadaşım en azından öyle, kuş gözleme hastalığına bulaştıklarından beri manita yok, sosyal ortam yok, elde dürbün habire o kuşu gördün mü bu kuşu gördün mü mevzuundalar. başkaları nasıldır bilemem ama benim 2 arkadaş böyle...
 • uyumak eylemiyle özdeşleştirilebilir bence. her şey yolundaysa, yatağa yattığında güzel şeyler düşünür ve hemen uykuya dalarsın. ama hayatında bir şeyler kötü gidiyorsa dönüp durursun. eğer ekosistem düzgün işliyorsa kuşlar her zamanki seyirlerini izlerler, mutludurlar. ama ekosistemde döngü bozulduysa, bir şeyler ters gidiyorsa bunu hemen gözlemleyebilirsiniz.
 • uzun zamandir niyetlendigim ama soyle yeni baslayanlar icin de geziler duzenleyen topluluklar bulamadigimdan surekli erteledigim hobi. kendi capimda cevremdeki kuslari gozlemleyerek bir seyler ogrenmeye calisiyorum ama olmuyor tabii. koskaca okulda kulup de kurulmamis bununla ilgili. kararliyim, alacagim elime durbunu dusecegim yollara. belki fotograflayamayacagim ama gordugum guzellikler bana kalacak.
 • cornell her zaman ki gibi yapmış yapacağını ve yeni başlayanlar için kuş gözlemciliği videolarını hazırlamış:
  http://www.youtube.com/…_june_2012&utm_medium=email

  izleyin, izletin, kuşları takip edin. kuşlar önemlidir. takip edilip karşılaştıkları zorlukların giderilmesi daha da önemlidir.
  son kuş kanat çırpmayı bıraktığında yaptığımız eserin de üzerine dikecek tüy bulamayacağız. bir de bu açıdan bakın.
 • dürbün, kuş kitabı ve not defteri ile araziye çıkılarak kuşların gözlemleyerek veya dinleyerek tür tayini yapılır. tayini yapılan türlerin kaydı tutulur. tutulan kayıtların doğa koruma ve bilimsel çalışmalara veri sağlaması için www.kusbank.org adresine yayınlanır.
 • yavaş yavaş kendimi kaptırmakta olduğum eylem. önce deniz kıyısındaki türlerin isimlerini merak edip öğrenmekle başladım. sonra duyduğum farklı her kuş sesinin peşinden kendini unutup koşturan bir insan haline geldim. şimdi istanbul'da çok sık gördüğümüz türlerin hepsinin adını sanını biliyorum. son olarak bugün de cep kitabım elime ulaştı. sanırım ciddi ciddi hobi ediniyorum ben bu işi.