*

şükela:  tümü | bugün
 • modern folk üçlüsü söylerdi.
  ben de "bal yapanlar çiçeklere konarlar, kuzucuklar taze çimen ararlar" bölümüne takılırdım. madem arılar metafor aracılığıyla anlatılıyor, kuzuların günahı ne diye düşündürtürdü bana, üstelik başları kel değil, aksine gayet de tüylüydü. çocuk aklımda kuzucukların taze çimen aramaktan başka bir işe yaramadığı hissini uyandırırdı.
  peki adile naşit bize niye kuzucuklarım derdi?
 • eğer kuzucuklar sözüyle çocuklar anlatılıyorsa bahsi geçen taze çimen de pekala ot metaforu olabilir, yıllar boyu masum sanılan sözler belki de marijuana peşinde koşan çocuklardan dem vurmuştur heyezanı yaşatan şarkı.
  amber gibi mis kokan toprakların yarattığı çağrışımlardansa özene kaçınmak istiyorum.
  (bkz: nereye kadar)
 • ilkokulda ogrendigimiz bu sarkiyi, yillar sonra hafiz burhan'in sesinden dinleyince kucuk bir sok yasamistim. yakistiramamistim nedense.. ama ne de guzel okur* kendisi bu sarkiyi..
 • "kuuus sesleriii ovalara yayilir...." diye baslayan bir cocuk sarkisi. ozellikle ortaokul muzik ogretmenlerinin favorisi, degismez ev odevidir. bunun bir de ilkokul cocugu versiyonu vardir. eger kusma torbalarimizi yanimiza aldiysak okumaya baslayabiliriz :

  kus sesleri camiz boku gibi yayilir
  bunu duyan les kokudan bayilir
 • kuş sesleri ovalara yayılır
  insan buna hayran olur bayılır
  bal yapanlar çiçeklere konarlar
  kuzucuklar taze çimen ararlar
  yeşillenmiş ağaçlarda yapraklar
  mis kokuyor amber gibi topraklar
 • cocukluktaki huzuru yansitan, ic ferahlatici bir melodiye sahip, ozlenen gunlerin sarkisi
 • yıllar önce okulum giriş sınavlarında söyledindi ben bunu.*
 • çocukları yavaaş yavaş gösterge bilime alıştıran, yeni kelimelerle tanıştıran şarkı.

  arı yerine "bal yapanlar" demek az şey değildir bir çocuk için.
  amber dersen, o da ilk zamanlar serbest çağrışımların eline bırakılmış bir kelime olur çocuğun dünyasında...
 • 19 yıllık hayatım boyunca(ki hızla 20ye doğru koşuyorum..kahretsin yaşlanıyor muyum ben...hıaaaa...)duyup bildiğimşarkılar arasında en anlamadıklarımın başında gelir.yani kuş sesleri ovalara yayıldı diye insan neden buna hayran olur bayıllır hala anlayabilmiş değilim....(sanırım salağım...pehh...)
 • 25 yıllık hayatım boyunca (ki hızla olgunluğa ve seksapelin doruğuna doğru koşuyorum) duyup bildiğim şarkılar arasında en anlamadıklarımın başında gelir. ova dediğin yer dümdüz yer. üç beş fundalık, çalılık var. nereye saklandın, nereye kondun da ötüyorsun sen a kuş? yerlerde debelenen karatavuk isen, toprak eşeleyen dodo isen senin gıdaklaman ovaya yayılsa kaç yazar; platoya dağılsa kaç yazar?

  synopsis:
  ovalara yayılmış tek tük saksağanın gaklamasına hayran olup bayılan bir insan, tukan kuşlarının anavatanı olan yağmur ormanlarında safariye çıkmıştır.
  shooting script:
  (saç modeli korhan abay'ınkine benzeyen yerli savaşçı kan ter içinde köye koşup rapor verir)
  -ormanda kahkahalar atarak kendi götünü ısıran bir beyaz adam var şef!

  endi garsiya