• kuş tüyü destekli ürünlerde kullanılan tüy, genellikle kaz tüyüdür. ısıyı çok iyi muhafaza ettiği, yıkansa bile kolay deforme olmadığı için tercih edilir. kaz tüyleri, kazın göğüs bölgesinden elde edilir. göğüs bölgesindeki tüyler, kaz canlı iken yolunur. sürüye bırakılan kaz, belli bi sure sonra uzayan göğüs tüyleri tekrar yolunmak üzere yakalanacaktır.
    (bkz: kaz tuyu)
    (bkz: yazik)
  • bir sunay akın şiiri;
    " antene konan kuşun
    şiirler yazılı
    beyaz tüylerinde
    belli ki konaklamış
    demirparmaklıklı
    bir pencere önünde "
  • (bkz: kuş gribi)*
  • birisine kızdığında küfretmemek için söylenen en yumuşak söz
  • yoksulluğu ve lüksü ayıran en kabul görmüş yaygın imge, örnek.
  • manidar denecek bir kitabın* arasında bulduğunuzda, dünyanın en can yakan nesnesi olabilen
    (bkz: bir kuşun resmini yapmak için)
  • eskiden dolmakalem gibi kullanılan ve mürekkebe sapı daldırılıp yazı yazılan gereç.
    (bkz: tüy kalem)
  • balkondan pencereden içeri girer arada. eline alırsın, hafiftir; okşarsın, yumuşaktır; biraz inceler sonra pencereden boşluğa bırakırsın, süzüle süzüle uzaklaşır. 'lan!' dersin 'kuş tüyü olmak vardı şimdi...'
  • bundan yastık yorgan filan yapılıyor ya. yorganı olmasa bile yastık olanı çok tehlikeli sözlük. tecrübemle tespit ettim, gözüme gözüme iğne gibi batıyordu... ulen bu ne falan diye karanlıkta çıkardım başucumdaki masanın üstüne koydum. tüy dikmiş oldum... evde tek rahatsız edici şey olarak masa üstündeki tüyü gözlemleyebilen hane halkına özel olarak "atmayın" talimatını verdim. önce entry olacaktı o tüy... atılırsa kim o masaya bakıp bişey yazacağını hatırlayacaktı. di mi ama?
  • bazen tam da gerektiği kadar ağırdır.
hesabın var mı? giriş yap