şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sezon açılışı ile birlikte patır patır yavrular düşüyor. bu durumda hemen organ mafyası gibi bebeleri alıp götürmeyin:

  1- yavruda yaralanma kırık kanat var mı yok mu? eğer yaralanma varsa belediye veterinerinden destek alınmalı. eğer yaralanma yoksa 2. aşamaya geçiyoruz.

  2- yavrunun tüyü var mı yok?

  tüyü var ve kanatları biraz gelişmişse; uçma öğrenme aşamasında olabilir annesi onu tepeden izliyor olabilir. tepelere bakın eğer tepeden izleyen anne varsa ve ortam güvenliyse (kedi, köpek, araba, insan(!) yoksa); yavruya dokunmayın ve gözlemleyin. yerde de olsa annesi onu beslemeye devam edebilir. anne geliyorsa ve ortam da güvenliyse sorun yok. birkaç saat gözlemlemeye rağmen anne gelmiyorsa ve yuva görünürdeyse mümkünse yuvaya koyun. yuvaya koymanız mümkün değilse kuşu bulduğunuz yerden uzaklaştırmadan güvenli yüksek bir yere koyun. anne beslemeye geldiyse yine sorun yok. tüm bı yöntemlere rağmen bebeyi kimse beslemiyorsa; bu durumda besleme ve güvende tutmak için yanınıza alabilirsiniz.

  eğer yavrunun daha tüyleri çıkmadıysa ve bayağı küçükse annesi çok çok daha iyi bakacağı için ilk tercih mutlaka yuvaya koymak. bazen yuvaya koysak da hasta yavruyu anne atabiliyor. bu durumda iş başa düştü deyip enjektörle besleme yapılması lazım. yuvayı bulamıyorsanız annesi onu yerden beslemez, boşuna beklemeyin. tüylenmemiş yavruların sıcak tutulması da gerekeceği için mutlaka ya yuva ya da kendi korumanıza alın.

  son bir uyarı: bazen kuş biti olabiliyor panik yapmayın insanda kalıcı değiller yine de olursa eve almak zorunda kalacağınız bir durum olursa kuşa zarar vermeyen spreylerden alabilirsiniz.

  ilk tercih her zaman kuşun annesi ve yuva olmalı. karga yavrusu bulursanız; daha bir dikkat edin kargaların annesi tüm sülale ile dalabilir :)) yine de annesi ve geleni gideni yoksa; beslediğiniz karga gözü oymaz tam tersine asla iyiliğinizi unutmaz ve sadık kalırlar <3
 • yuva nerde göremiyorsanız ve anne de ortalıkta yoksa, çevrenizdeki vahşi yaşamı destekleme ve koruma derneklerinden birine teslim edin. besleyip, büyütüp salıyorlar doğaya.
 • (bkz: #43054936)

  (bkz: #52723510)

  evet.