şükela:  tümü | bugün
 • yanilmiyorsam bir mevlana deyisidir..
 • "if you seek a faultless friend you will remain friendless"
  yani: "kusursuz dost ararsan dostsuz kalırsın"*
  diye bir musevi halk deyişi olduğunu bir yerden** okumuştum.
  aynı sözü bir mevlana sözü olarak da duymuştum. iki taraf da iktibas yapmış olabilir.
  demek ki neymiş? kusursuz bilgi arayan da bilgisiz kalırmış.
 • dostluğu çıkar ilişkisi olarak görme eğilimi olan cümle.bazen kabuller kusurların üstünü örter gibi gözükse de her kusur zamanla bir diğerinin üstüne binip her ilişkiyi erezyona maruz bırakabilir.onu böyle, bunu şöyle kabul etmek yerine acı söyleyen gerçek dostlarla doğruları yakalamak, gönül eyleyecem diye samimiyetsiz, yüzeysel ve gizli anlaşmalı arkadaşlıklar kurmaktan daha iyi gibi.hatta bazıları bu uğurda yalnız kalmayı bile göze alabilir ki bu daha onurlu bir yaklaşım olabilir çünkü bazen bir insanı hoş görmek onda yaptığının doğal olduğu izlenimi yaratıp size yapılanı başkalarına da yapmasında mahsur olmadığı mesajı verebilir.elbette hata her insanın yapacağı şeydir, mühim olan aynı hatanın alışkanlık haline dönmemesi ve artık kişilikle bütünleşmemesidir.
 • yine ilkokul (ne çok saplanıp kalmışım ömrümün altıda birini oluşturan şu kısa döneme) sıralarında mini mini bir yavruyken, örtmenimizin türkçe dersinde açıklamamızı istediği kompozisyon konusu, özlü söz. şimdi ne çok isterdim o yaşlara ait algılarımla şu sözü tanımlamayı yada örneklendirmeyi. aradan geçen yıllar hayır mı şer mi dilemması içinde, ama mutlaka bakış açımızı değiştirdiler. ilişkilerdeki o çocuksu çıplak, acımasız gerçekçilik, bencillik, bazen merhametsizlik, yerini hesaplı-kitaplı tavırlara, otokontrol adı altında yapmacıklık ve zaman zaman riyaya, mesafeli, sathi, çıkar dostluklarına bırakmadı mı? bunun adı tecrübe mi? çuvaldız acıtıyor mu? peki, dostlarımız hatasız dost ararken listeye ismimizi eklerler mi?
 • dede nasihatı . kusursuzlukcu olabilirim pekala .
 • kimsenin mükemmel olmadığından yola çıkarsak doğru olabilecek cümledir. dostlar da neticede insandır, onlar da hata yapabilirler*. etrafta hatasız insan aramak, bu konuda mükemmeliyetçi olmak yalnızlığa sebep olur.
 • eksiksiz, noksansız kişi olmaz, hiç kimse mükemmel değildir. bu sebeple kusursuz dost aramak boşunadır. arayan da dostsuz kalır. dost bulmak istiyorsak, insanları kusurları ile kabullenip sevmeliyiz anlamına gelen atasözümüz.
 • acaba bu tahta imitasyonu, çakma şeker kaşığının markası mı bu... belli ki her yerde var.
  didaktik kaşık imalatçısı nasıl bir halet-i ruhiyeyle mevlana'nın bu sözünü tercih etti? dostsuz mu kalmış? kusurlusunu arasak, harika ilişkiler mi olacak.. eldekilerin hepsi kusurlu mu.. çaya şeker atıyorum diye yalnız kalmayacağımı mı ima ediyor yoksa...
 • en son sigarayı dostu sanır ancak ilerde gelecek sağlık problemleri sonucunda tekrar dostruz kalır.