• vamık volkan' ın her gece bir kadınla beraber olma ihtiyacı duyan, aynı kadınla iki gece üst üste beraber olamayan, iyi bir iş sahibi, zengin, ikinci karısından boşanmak üzere olan bir büyükbaba olan hamilton'ın 4 yıl 10 ay süren analizini anlattığı zihin açıcı eseri.
  • kitap boyunca süren analizin çok şaşırtıcı bir sonucu var, sonuca ulaşınca geriye dönüp bir daha okumak istemiştim. hakkında fazla karalanmamış olmasının nedeni sanırım sürükleyici rahatlıkta bir dili olmaması.
  • (bkz: a la recherche du temps perdu)
    serbest çağrışım
  • üç anneyle, güvenli bağlanma olmaksızın büyüyen bir adamın kusursuz kadın arayışının analizini anlatan vamık volkan kitabı.

william wordsworth'ten alıntı, harika bir epigrafı vardır. kitaptaki analizandın arayışının özünü çok güzel anlatır:

"soyluca tasarlanmış, kusursuz kadın,
    ki uyarsın, yönetsin, rahatlatsın.
    bir töz yine de, ışıl ışıl, dalga dalga,
    sanki meleklere özgü bir ışıkla."
  • kusur, sorun bulmaya bayılıyoruz sırf bu yüzden kusursuz herhangi bir şey bulabilmemiz imkansız. doymuyoruz
  • ibret verici bir modern şehirli beyaz yaka kadın belgeseli olurmuş bu isimle bence.
  • nasıl telef oldum,
    nasıl yıllarım heder oldu.

şeklinde devam eden tavsiyeler kitabının başlığı...
    ayrıca kadınlar için de "kusursuz erkek" de olabilir, sonuçta farklı değil.

edit büdüt: ilk entryleri şimdi okudum, gerçekten kitapmış. bulmuş mu bari, biri özet geçseydi. yazıldığı kadarıyla biraz zaman kaybı kitaplardan gibi geldi.
hesabın var mı? giriş yap