• yusuf has hacib'in eseri.. 11.yy.. mutluluk yolu anlamına gelir ve ilk felsefi eser sayılır..
  • zertustaprime varken bize bok yemek duserse de, mutluluk veren bilgi demek olmasi lazim(diye biliyorum ben onu diye de bitireyim de terslenmiyim)
  • bana hep ters yazilmi$ gibi gelen isim.
  • kut veren bilgi
    gayet anlamlı...
  • ki$i köngli tüpsiz tengizdin teg turur / insanin gönlü dipsiz denize benzer
    bilig yinçü sanı tüpinde yatur / bilgi ise dipte yatan inci gibidir
    tengizdin çıkarmasa yinçü ki$i / insan inciyi denizden cikarmazsa
    kerek yinçü bolsun kerek say ta$ı / ister inci olsun ister cakil ta$i.

olarak örnekleyebilecegimiz küsel eser.
  • islâm türk edebiyatının ilk örneği olan bu mesnevinin tamamı 6645 beyittir (kendim saydım efendim); lakin eserin sonunda kasideleşmiş 124 beyit daha bulunur; yine eserin içinde can istedikçe söylenen 174 adet dörtlük de vardır ek olarak. 6645-124+(174x2) oldu değil mi bu son hesapla, durun sağlamasını da, hm hm, evet böyle.
  • ay-toldı'nın ve hükümdar kün-toğdı'nın karşılıklı soru ve cevapları ile anlatmaya başladıkları hayat dersi, kün-toğdı'nın oğlu öğdülmiş'in katılımı ile 'hükümdar olacak olana öğütler' şeklini alır. odgurmış'ın katılımı ile devam eden soru-cevap ve nasihatler, odgurmış'ın vefatı ile biter. yusuf has hacip'in kitabın sonunda kendi kendine nasihatleri ile biten nasihatler silsilesi özlü sözlerden oluşan kutadgu bilig, müslüman türklerde bilinen ilk türkçe eserdir.
    batıda yayımlanmış ilk tercümesi h. vambery'nin "uingurische sparchmonumente und das kudatku bilik" /1870 dir.
  • sözünü kurda kuşa yazmış olan ki bu daha bilgecedir.
hesabın var mı? giriş yap