şükela:  tümü | bugün
  • en son yaşanılan (bkz: bitaksi çalışanı taksicinin dehşetli rezaleti) yanında küçük bir rezalet olarak görünebilir ancak benim başıma gelen olayın başkalarının da başına gelmesini engellemek adına böyle bir başlık açmak istedim.

18 ağustos 2016 tarihinde kütahya porselenin kütahyadaki fabrika satış mağazasından çeyiz takımı aldık. bu takımın içinde 12 kişilik yemek takımı, 6 kişilik kahvaltı takımı,12 kişilik çatal bıçak takımı ve tencere seti mevcut. ürünlerin toplam tutarı 3500lira civarında.

ürünlere karar verirken özellikle makinede yıkanabilir olmasını istedik. 2 farklı fabrika satış mağazasında da başka bir ürünü daha çok beğenmeme rağmen o ürünün sırlarının hassas olduğu ve makinede yıkamanın uygun olmaması gerekçesi ile aldığım ürüne yöneldik. (kare bone china serisinden aldık). satış temsilcisi aldığım ürünün makinede yıkanabilir olduğunu birkaç defa tarafıma bildirdi.

2016 ekim sonunda evlendik ve ürünleri kasım ayında kullanmaya başladık. söz konusu yemek takımı misafir yemek takımı olarak kullanıldığından ayda 2 kere kullanılmıştır en fazla.

2017 mart ayında ürünlerin sırlarının bariz bir biçimde silinmeye çalşadığını gördüm. buna ek olarak bazı tabaklarda çıkmayan sarı lekeler oluşmuştu.

5 ay gibi kısa bir sürede bu kadar para verilen ürün bu hale gelince durumu kütahya porselene ilettim. şikayetime hızlı bir biçimde dönüş yaparak ürünün fotoğraflarını, nasıl yıkandığını ve nasıl saklandığını sordular. aynı gün ürünleri makinede ve elde yıkadığımı ve üst üste dizerek muhafaza ettiğimi ilettim.

2 hafta sonra bugün tarafıma dönüş yapıldı. ürünler tamamen kullanım hatası nedeni ile bu hale gelmişler. makinede yıkanmamaları ve muhafaza edilirken aralarına koruyucu kağıt konulması gerekliymiş. sarı lekeler ile ilgili tabi ki herhangi bir dönüş olmadı. bunu kullanıcı hatası olarak yansıtamayacaklarını düşündüklerinden konuya hiç girmediklerini tahmin ediyorum.

sorunlu olan ürünlerimi belli bir ücret karşılığında değiştirebilirmişim sağolsunlar.

bu işin peşini bırakmayacağım. müşteriyi yanlış yönlendirip ardından sattıkları ürünün arkasında durmuyorlar. zaten şikayet varı da açtığınızda bu ve benzeri dünyalarca şikayet görüyorsunuz. benim hatam bu araştırmayı ürünü aldıktan sonra yapmak oldu.

dünya para verdiğiniz ürünler 5 kullanımda çöp olsun istemiyorsanız kütahya porselenden uzak durun.
  • lisede aldığım hızlı okuma dersi sayesinde 10 saniyede okuduğum rezalet olmayan rezalet.

özet: makinede yıkanmaması gereken takımı, yıkanır diye satmışlar. yıkamış. bok olmuş. az daha para ver değiştirelim demişler.

rezalet puanı (adettendir): 2/10
  • öncelikle şunu söylemek istiyorum. bu yazdıklarım kendi sorunuma dikkat çekme çabasından öte, kutahyaporselen.com.tr'den alışveriş yapıldığı takdirde nelerle karşılaşabileceğinizi göstermek içindir. zira ben bu saatten sonra değil sosyal medyadan dikkatlerini çekmek, fabrikanın önünde kendime yaksam dönüp bakacaklarına bile pek inanmıyorum.

okumak istemeyenler için özet de geçeyim: olur da yine de alışveriş yaparsanız yanlış ürün göndermiş olsalar bile sesinizi çıkarmayıp kullanmaya devam edin, sakın iade ettiğinizde paranızı geri alabileceğiniz veya karşınızda bir muhatap bulabileceğiniz gibi hatalı fikirlere düşmeyin.

"ne olmuş yav" diyenleriniz için, buyrun:

*

annem kendine bir tabak takımı almaya karar vermiş. zaten kırk yılın başında kendisi için bir şeylere heves eder, alalım dedik. ve 16 kasım tarihinde, kutahyaporselen.com.tr'den siparişi verdik.

sipariş 21 kasım tarihinde elimize ulaştığında, yanlış takımın gönderildiğini gördük. annem mutsuz olsa da onu da kullanmaya razıydı ama ben karşımda kurumsal bir marka olduğunu zannettiğimden; kadıncağızın hevesi kırılmasın, istediği neyse onu kullansın diye iade etmesi için ısrarcı oldum. zaten alışveriş sonrasi müşteri memnuniyetine ilişkin olarak gönderilen maile yazdığı cevapta yanlış ürün gönderildiğini söylediğinde, kendisine nasıl iade edebileceği de detaylıca anlatılmıştı.

ama işte ne olduysa ondan sonra oldu.

yurtiçi kargodan aldığımız bilgiye göre, 27 kasım tarihinde iade paketi ellerine ulaştı. ancak iadeye kadar annemin hızlıca yanıtlanan mailleri, bu tarihten itibaren suspus oldu.

bu noktadan sonra ben devreye gireyim dedim.

öncelikle kendi sitelerinde ve faturaları üzerinde verilen telefon numaralarından ulaşmaya çalıştım, telefonları açan olmadı. aslına bakarsanız, o telefonların bir santrale bağlı olduğunu bile düşünmüyorum artık. sonunda, kurumsal facebook sayfalarıyla iletişime geçerek yardım istedim, bana iletisim@kutahyaporselen.com.tr'ye mail atmamı bildirdiler.

hay hay. ben de 13 aralıkta aşağıdaki maili attım:

"sayın yetkili,

16 kasım 2018 tarihinde kutahyaporselen.com.tr'den satın aldığımız tabak takımını, yanlış ürün gönderildiği için yurtiçi kargo aracılığıyla iade ettik. yurtiçi kargo'dan edindiğimiz bilgiye göre gönderimiz tarafınıza 27 kasım 2018 tarihinde (9*******1 işlem numarasıyla) iletildiği ve i**** y**** tarafından imzalanarak alındığı halde, ödeme iadesi işlemi hala gerçekleşmedi veya süreçle ilgili bilgilendirilmedik. telefon ve daha önce bizimle iletişime geçen m*****@kutahyaporselen.com.tr adresi üzerinden size ulaşmamız mümkün olmadı. süreçle ilgili bilgilendirmeyi tarafınızdan rica eder, iyi günler dileriz.

ek: fatura görseli."

aynı gün içerisinde, r******@kutahyaporselen.com.tr adresinden şöyle bir mail aldım:

"tarafımıza iletmiş olduğunuz yazışmanızda bahsedilen konu ilgili birimlerimize aktarılmış olup
    değerlendirilerek en kısa sürede konu ile ilgili e-mail yoluyla sizinle iletişime geçilecektir.
    saygılarımızla."

tam ilerleme kaydediyoruz sanıp rahatlıyordum ki, ertesi gün annemin ilk maillerini gönderdiği m*****@kutahyaporselen.com.tr adresinden şöyle bir mail geldi:

"merhaba ürünü nerden almıştınız satıcı firma ismi paylaşabilirmiziniz"

(yazım hataları bizzat kendisine aittir efenim.)

neyse işte ben bu noktada bir parça sinirlenmeye başlamış olabilirim. bundan sonra, artık elimde ne kadar mail adresleri varsa tamamına cc'leyerek şöyle bir yanıt gönderdim:

"merhaba m*** hanım,

mailimde de ifade ettiğim üzere, ürünü kutahyaporselen.com.tr'den yani bizzat sizden aldık, o nedenle de hatalı ürün gelince bizzat size gönderdik. ürün annem a*** ö****'nın kutahyaporselen.com.tr'deki üye hesabından alındı, ekteki faura o nedenle onun adına kesildi. daha önce de kendisi a*****@gmail.com hesabından sizle iletişime geçmeye çalışmıştı, zira siparis@kutahyaporselen.com.tr adresine yazdığı maile siz yanıt dönmüştünüz.

iyi çalışmalar dilerim."

hani gerçekten benim temel salaklığım, karşımda profesyonel insanlar olduğunu ve zaten şikayet üzerine fatura ve kargo bilgileri üzerinden işlem yapacaklarını düşündüğümden, "artık her şeyi de anlatmama gerek yoktur canım" dememmiş, geç anladım. hoş anlasam ne olur, yine bir yere varamayacaktık ya, neyse.

tabii ki bundan sonra yine derin bir sessizlik başladı. kendilerine birkaç gün zaman verdikten sonra (içten içe ne bileyim, paketi alan kişiyle iletişime geçip durumu organize etmeye çalıştıklarını falan düşünmek istiyordum zira,) bir mail daha yazdım:

"sayın yetkili,

16 kasım tarihinde kutahyaporselen.com.tr'den, a*** ö*** adına açılmış hesaptan aldığımız ürünü, başka bir ürün gönderildiği için iade ettik ve 27 kasım tarihinde tarafınıza ulaştırıldığı halde hala para iadesini alamadık. konuyla ilgili olarak gönderdiğimiz maillerle ilgili dönüş yapılacağı söylendiği halde, bir dönüş de gerçekleştirilmedi. sürece ilişkin bilgilendirme rica ediyoruz.

ek: ürün faturası

iletişim için tel:
    ...."

sonuç? elbette ki hiçbir şey. sikayetvar.com üzerinden yazmam da bir iletişim kurmamıza yardımcı olamadı. bu saatten sonra herhangi bir şekilde olumlu veya olumsuz bağlantı kurabileceğimize de inanmıyorum zaten ama yine de işte içimde, bu ülkenin köklü saydığımız markalarına güvenmek isteyen bir taraf kalmış; o tarafımı hayal kırıklığına uğrattılar çok fena.

bir de annemi üzdüler be. onu affedemiyorum ben.

bir gün olur da tüketici hakem heyetine gidersem, ttnet yüzünden giderim diyordum; kısmet kütahya porselen'e imiş. heyhat!
  • kurumsallıktan uzak, müşteri memnuniyetine önem vermeyen, uzak durulması gereken bir firmadır. aldığım tabakların, kaselerin kenarında ki desenler 2 ay'da soyulunca web sitelerindeki forumu doldurdum ve iletisim'e mail atmamı söylediler, 3 kez mail attım ne bir cevap ne bir arama oldu. şikayetvar'a görselleriyle yazdım ama dönüş malesef yine olmadı.

adını duyunca kalitelidir dediğimiz bir firmanın bu derece kötü bir yönetime sahip olması, müşteriye değer vermemesi kesinlikle çok kötü bir tecrübe.

artık mağazalarının önünden geçerken küfür ederek geçiyorum.