şükela:  tümü | bugün
 • saça sertlik kazandıran madde.
  ayrıca (bkz: cuticle)
 • kesildikce sertle$en, sertle$tikce de yine kesilmesi gereken (aslinda kati surette kesilmemesi önerilen, zira tirnagi enfeksiyonlardan koruyan) tirnak eti. bu kisir döngüden kurtulmanin tek caresi ise, tirnak etlerini yumu$atmak. tirnak üstünde olu$an o zarimsi ölü deriyi temizlemek ve tirnak etlerini geri itmek icin kütikül giderici krem ($ahsi favorim sally hansen instant cuticle remover) ve tahta itme cubugu (orange stick/portakal agaci) kullanmanin yari sira, bakim icin lush flutter cuticle butter ya da burt's bees lemon butter cuticle cream önerebilirim. ama (bence) en etkili cözüm gece yatmadan önce tirnak cevresine bolca göğüs ucu kremi sürmek, bakim eldivenlerini giyip öyle yatmak (gün icinde bu kremi kullanmaniz neredeyse imkansiz zira cok yagli) sabah yumu$acik ellerle uyaniyorsunuz. tirnaga/ele meme ucu kremi sürülür mü demeyin, millet göz altina hemoroid kremi sürüyor, siz ellerinize meme ucu kremi sürmü$sünüz cok mu. bol miktarda lanolin iceren bu krem inanin mucizeler yaratiyor ve bir süre sonra manikür illetinden tamamen kurtulmu$ oluyorsunuz.
 • alınması kesinlikle sağlıksız olan, maalesef alınmaması da bir o kadar itici olan tabii ki yine bir kadın illeti. bunu aldıran erkekler de mevcut ama hiç bir kadın varıp da ''ıyyy tırnak etlerını almamış kıroooo'' demiyor. fakat bakımlı hanım kızlarımız bu kütikülleri almadıkları vakit ne oluyor efendim tukaka yapılıyor. halbuki bu etleri bir takım kuvvetli nemlendiricilerle dizginlemek mevcut.

  bu öyle bir illetti aldıkça daha sert çıkıyor. çıktığı vakit sertleşip çatlıyor. çatlayınca da ne oluyor, yarılıp kanıyor. böylece enfeksiyon kapılıyor. ayakkabı giymek bile bir işkence oluyor.

  peki ne yapmak lazım?

  efendim piyasada kütikül yumuşatmak adına türlü çeşit bakım ürünü mevcut. bunlardan birini düzenli kullanarak pambıh gibi ellere sahip olunabilir. kaldıki vazalin ve/veya badem yağı da yanı etkiyi gösteriyor. tatbiki ise şöyel izah edilebilir. tırnak diplerine ürünü uygulayıp masaj yaparak yediriyoruz. bu masaj kütükülleri geriye geriye ittirmek suretiyla yapılmalı. ondan sonracımına mışıl mışıl uyuyoruz. anladığını üzre bunu yatmadan yapıyoruz. zira yatarak yapmak da mümkün ama o zaman kalkmamak gerekebilir. çünkü elimiz bir yere değmesin isteriz. ha yatarken bir yere değmiyor mu? değiyor. ama göz görmeyince gönül katlanıyor işte.
 • yaprakların her iki yüzünde bulunan ve suyu sızdırmadığı için bitkinin kurumasına engel olan ince zardır. kabukluların ve böceklerin örteneğinin koruyucu, kitinli katmanıdır.
 • ne zaman duysam aklıma funiculi funicula gelir.