şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir tur toren, eglence. her vesile ile yapilabilir. dogumgunu vs... kakara kikiri yapilir, ciddi bir ortamsa sanki onemli biri imi$ gibi davranilip usul usul kari kesilir kenardan...
 • tarik gunersel'den her insanin kendinde hissedecegi bir siir; (varlık, şubat 1993)

  "...kutlarım; başardın.
  doğum sancılı oldu.
  doğurdun yokluğumu.
  kutla, uzak bir odada,
  beni unutuşunu.

  kutla beni: elimden geleni yaptım
  yıpranma diye; baktım.
  uzaklaşıyordu sesin; bıraktım.

  kutlayalım birbirimizi; başardık.
  işte her şey normal şimdi.
  yağmurda belirsiz bir yara izi..."
 • (bkz: jubilee)
  (bkz: derek jarman)
 • işbu şarkıyı dinleyenin aklına bir agaç gölgesi, yaz esintisi, deniz kokusu, tatil huzuru gelmiyorsa, ülkemizin güney ya da batı sahillerini görmemiş demektir.
 • insanın içine baharı patlatan bir sezen aksu şarkısı.
 • sezen aksu'nun fena halde amalia rodrigues havasında yorumladığı hoş şarkı...
 • bir sabah, artık herkesin 'öteki'ni anladığı, anlayamıyorsa en azından kabullendiği, kimsenin kimseyi öldürmediği, nüfusunu yalnızca insanların oluşturduğu ve dört bir yanında bu şarkınının çaldığı yepyeni bir ülkeye uyanmak isteğimi, ve bütün hayallerimi -gerçekleşmeyeceklerini göstere göstere- diri tutabilen şahane şarkı.
 • insanı mutlu eden, her yere baharı getiren, yaşlıları gençleştiren, gençleri aşık eden, derdi tasayı boşlayıp kırlarda dolaşma isteği doğuran, dünyaya toz pembe gözlüklerle baktırıp placebo etkisi yaratan sezen aksu şarkısı.

  ferzan özpetek'te bu placebo etkisinin farkına varmış olacak ki serseri mayınların en hüzünlü sahnesinden sonra bu şarkıyı kullanıp filmin gidişatını tersine çevirerek, izleyicilerin filmin sonunda sinemadan -en yakınındakiyle- döne döne dans etme isteğiyle ayrılmasını sağlamıştır. sezen aksu ve arto tunçboyacıyan gibi çağdaşlarımız olduğu için şükrettiren, insanın damarlarına feromon salgılayan şarkı.

  la la lalalalayyyy, la la lalalalayyy...

  'başımı omzuna yaslamaya
  hayata yeniden başlamaya
  bağında, bahçende, pınarlarında
  içimi yıkamaya geliyorum...'
 • icimdeki kelebekler!.

  hayata yeniden baslamaya..

  geliyorum....
 • zannedersem bir zeynep albumu ve ona ismini veren sarkiymis, biraz once dinledim radyoda. ilk tepkimi sizlerle paylasmakta beis gormuyorum:

  - bu ne amina koyiim ?

  ben "oyle kolay mi celikten bu kalp, yikamaz gelse mimar sinan" kismini duyduktan sonra icimden gelen bu kufur istegini bastiramadim. kuzum siz hasta misiniz? mimar sinan ne zamandir "yikmasi" ile unlu de haberimiz yok? mal misiniz? hadi sozu biri yazdi, bunun kayidi var ,duzenlemesi var, studyosu var. studyodaki cayci filan da mi demedi " abla sen napiyorsun boyle sacma soz mu olur diye?".

  mimar sinan celik yapici da degildi zaten ama o kisma gelmek istemiyorum henuz.