• nesnenin ivme kazanmaya karsi gösterdigi direncin (yani nesnenin ataletinin ya da eylemsizliginin) ölçüsü, pozitif skaler büyüklük.
 • bir nesnenin içerdiği madde miktarının ölçütü. ağırlığının tersine, kütle yerçekiminden etkilenmez; her zaman aynıdır.
 • enteresan bir meret şu kütle. üzerine etkiyen kuvvet temel kuvvetlerin en zayıfı; koskoca dünyanın çekimini ufacık bir mıknatısla yenmek mümkün. ama aynı zamanda uzay-zamanı bükme ayrıcalığına da sahip ki bu kudreti ona hem çevremizin geometrisini belirleme hem de içerisinden hiç bir şeyin kaçamadığı kapanlar yapma imkanı veriyor

  kütle, kainatla ilgili en önemli parametrelerden biri de ayrıca. evrenin geleceğini; sonsuza kadar şişip şişmeyeceği ya da şişmeye ne kadar devam edeceği kütlesine bağlı. üstelik evrenin kütlesinin büyükce bir kısmı da kayıp.

  yıldızların ve dolayısla çevresinde dolanan dünya gibi gezegenlerin ömrünü de kütle belirliyor. tamamen ayrık görünen enerji kütleye kütle de enerjiye dönüşebiliyor. mesela fotonun durgun halde kütlesi sıfır ama ışık hızında hareket ederken hem kütleye hem de momentuma sahip olabiliyor.

  newton'un ilk keşfettiği kütleçekim, newton'u kaldırıp tahtına kurulmaya çalışan kuantum fiziğinin ise henüz keşfedemediği. makroskopik haliyle kütle bize aşikar görünüyor ama çağın en büyük dehaları onun özünde ne oldugunu keşfedip nobel almaya çalışıyorlar.

  enteresan bir meret şu kütle.
 • hakan kursun'un deyisiyle: ' kutle bir olusumdur '.
  60 dakika 14 saniye boyunca ruzgarda savrulan kum taneleri, gorunmeyen yildizlar, suyun altindaki canlilar, yagmur damlalari, mum isigi, akan gozyaslari, gulkurusu dalgalar ve meleklerle asla yetisilemeyen cocuklarin ardinda kar yagarken iskeleden el sallarsiniz gecmise, gelecege. 'duygular yolumdur' diyen hakan kursun'un gizemli kaos albumunden sonraki ikinci albumu. kirik turkcesiyle cok sey anlatan ayriksi ve icten bir album.