şükela:  tümü | bugün
 • pamuk ya da ipekle karisik pamuktan dokunmus kalin bir kumas çesidi...
  :) genellikle pijama ve geceliklerin hammaddesi...
 • adını pamuk anlamına gelen kutundan alır; dilimizde pamuklu kumaşlara denir; eskiden pamuk ipliği karışık atlas taklidi bir ipekli kumaşa da kutnu derlerdi. renkleri uyumludur. beyazların yanında hakim olan sarı renk, kumaşa eski altın röfleler kazandırır. kutnu'dan kandın entarileri dikilir, kürkler astarlanırdı, ayrıca minder ve yatak yüzleri yapılırdı.döşemelik ve perdelik olarak da kullanılırdı.

  kaynak:âdât ve merâsime-i kadîme,tabîrât ve muâmelât-ı kavmiye-i osmâniye, abdulaziz bey
 • türkiye'de 16 yy.'dan bu yana sadece gaziantep'de dokunan yerel kumaş.
 • kerem’in aslı’ya söylediği rivayet edilen bir dize var: “hint’ten gelirdi kutnu kumaşı…” tarihi bir değeri olan kutnu bezi dokumacılığı, türkiye’de yalnızca gaziantep’te tamamen el tezgahlarında, değişik şekillerde dokunan ipekli bir dokuma türüdür. 16. yüzyıldan itibaren gaziantep’te dokunan kutnu kumaşı, eskiden anadolu’da özellikle alımlı giyinmek isteyen insanların hayallerini süslerdi. anadolu selçukluları’ndan bu yana dokunan kutnu kumaşları osmanlı padişahları tarafından da elbise olarak diktirilirdi.

  türkçe ayrıntılı bilgi için: http://gaziantepikesfet.com/kutnu-kumasi.html
  ingilizcesi: http://www.discovergaziantep.com/kutnu-fabric.html
 • yakın zamanda kutnu kumaşından yapılmış bir şal hediye almamla birlikte dikkatimi çekmiş güzel bir dokuma. yapımında ipek kullanıldığı için yıkarken ve ütülerken son derece dikkatli olmak gerekiyor. ılık suda elde yıkanması ve düşük ısıda ütülenmesi kumaşın uzun ömürlü olması açısından doğru olacaktır. hatta ütülemeye gerek kalmayacak şekilde düzgün bir biçimde kurutursanız daha iyi olabilir.
 • türkiye'de yalnızca gaziantep'te dokunan bir ipekli bir kumaş türü.

  60’tan fazla çeşidi olan kutnunun hakim rengi sarıymış. farklı kutnu kumaşı türleri ise mecidiye, hindiye, zencirli, kemha, darcı, sedefli, mekkavi, kürdiye, cütari, rehvancıoğlu, kırkalem, sultan, osmaniye, mehtap mercan, sedyeli ve çiçekli gibi tatlı mı tatlı isimlere sahipmiş. görüntüsüyle de dokusuyla da insanı tatmin eden kumaşın modern tasarımlarda kullanılan en güzel hali için gaziantepli kutnia mağazasını kesinlikle ziyaret etmeli.
 • mabel matiz'in a canım şarkısının klibinde giydiği elbise de kutnu kumaşıdır.
hesabın var mı? giriş yap