şükela:  tümü | bugün
  • hakikaten bu sabah artık yeter dedim.

ben televizyon izlemeyi ve gazete okumayı uzun bir süre önce bırakmış birisi olduğum için, ülkede gündem olan bir konu varsa diye ekşiyi gün içerisinde takip ediyorum.arada 'hiçbir ziki beğenmeme timi' ile mücadele edip filmlere yorumlar yapıyor ve arada siyasi kanallarda takılıyorum.
    bunları neden mi yazdım? ekşi sözlük'ün benim için sadece gündemi takip aracına dönmüş olduğunu farkettiğim için.
    sözlüğü bu duruma getiren birkaç unsur var:
    1)ekşi sözlük'te artık sıradanlaşmış olan troll istilası sözlüğü resmen kutsal çöp kaynağına çevirmiş durumda.
    girip keanu reeves,jack nicholson, robert de niro, münir özkul başlıklarını okuyasım gelmiyor. bu ve benzeri birçok başlıkta sırf komik olacak diye yapılmış aynı ergen saçmalıkları dolu.
    2)birilerine laf çakma hastalığı almış yürümüş durumda. dikkat edin en sevilen laf çakmalar ya 3 kelime ile bunu başarmalı ya da destan yazarak. laf çakacaksanız altın kural bu.

3)islamcı, ateist, aktroll, gezici, çomar, türbanlı gibi kelimeler hergün sol frame'i işgal ediyor. toplumdaki kutuplaşmanın buraya yansımış olması normal; ama sözlük olarak bilgi kaynağı iddiasındaysan bilgiye ulaşmamızı da sağlamalısın.

4)70-80 milyonluk ülkede birisinin yaptığı mallık burada gündem oluyor. 'bira şişesine dokunmayan türbanlı' bazılarının her mallığı bu kadar tartışacak kadar insan olmasına gerçekten üzülüyorum.

5)her konuda bilgisi varmış gibi yazan ve forumda takılır gibi takılan insanlar da buranın içine ettiler maalesef.

bilinen şeyleri yazdık ama çözüm önerimi de yazayım:
    1)ekşisözlük yönetimi sayfa gösterimine odaklandığını bu kadar belli etmemeli ve içeriğin kalitesine odaklanmalı. hakikaten şimdi özgür ortam diye kalitesiz içeriğe neden izin veriyorsunuz? "jack nicholson anne tarafından yozgatlıdır" gibi sayfalar dolusu ileti neden orada durur?

2)neden bana bol bol sayfa göstermek yerine istediğim içeriğe istediğim şekilde ulaşma hakkı vermiyorsunuz? daha yazar engellemeyi bile yeni yaptınız. ben neden kendi sol frame'imi oluşturamıyorum. sözde bir kullanıcı hesabımız var ama hiçbir özelleştirme yapamıyoruz. bir başlıktaki yazıları beğeni sırasıyla okumak istiyorum ben belki. ama dedim ya senin amacın bana tek sayfa gezdirmek. haa o zaman her yazı okunmaz diyeceksiniz. koyarsın bir özellik, akşam 22:00 sonrası o başlıktaki en beğenilen yazıları sırayla okuruz o zaman. çok mu zor?

3)başlıklarda yasaklı kelimelerim neden yok?içerisinde çomar, türbanlı, gezici geçen başlık görmek istemiyorum ben.

bu sözlük gerçekten bitik durumda ve ben sadece alışkanlıklardan dolayı buradayım. sözlüğü eskiden var eden şey bilgiydi, şimdiyse sadece kutuplaşmadan ve gürültüden besleniyor ama çok sürmez. kalitenin bittiği yerde hep bir alternatif çıkar.
  • bugün daha net anladım. burada bir fikrimizi, bilgimizi paylaşalım, çarpıştıralım diyorduk.
    az önce başlık açtım ve sol frame'de bakayım dedim.
    yok başlık yok. ara ki bulasın. gidip siz de bakabilirsiniz. 'bugün' listesinde gelmiyor.

teşekkürler ekşisözlük.

ben de sansürleyemeyeceğin alternatif başlıklar açarım.

sözlükçülerden ricam, bana artık sinirlerimi bozmayacak, bilgiye önem veren bir sözlük önermeleridir.
    tanım: tavsiye istediğim başlıktır.
  • kuran'da kuşları veya hayvanları ayrı bir millet olarak yarattık gibi bir ayet vardır. tam hatırlamıyorum. bu da onların da allah'ın kulu olduğunu ve değer verilmesini ifade eder.

tabii, derdi üzüm yemek değil iftira atmak olanlar basit bir google araması ile bulunacak bu bilgileri bulamazlar.