şükela:  tümü | bugün
 • topkapi sarayinda 24 saat kuran okunan bir mekanda saklanan ve zamanin osmanli padisahinin arabistan'dan yukleyip getirdigi bir suru emanet... iclerinde muhammed'in devasa ayak izi ve kabenin hayvani anahtarlari dikkat ceker...
 • (bkz: artifact)
 • ridaniye savaşı ile anadoluya getirilen emanetler.
 • hz. muhammed'e dostlarına ve bazı peygamberlere ait eşyalardır.
  yavuz sultan selim'in 1517'de mısır'ı fethinden sonra istanbul'a getirilmiş,
  bir bölümü de islam ülkelerinden derlenmiştir.
  topkapı sarayı hırka-i saadet dairesi'nde korunmakta ve sergilenmektedir.

  1)hz. muhammed'in ayak izi. (nakş-ı kadem-i şerif)

  2)hz. muhammed'in deri üzerine yazılı islamiyet'e davet mektubu,
  19 x 16 cm. (name-i saadet)

  3)hazreti osman'a izafe edilen kur'an-ı kerim

  4)hazreti muhammed'in kılıçlarının kabzaları
 • yavuz sultan selimin mısırı fethiyle halifeliğin osmanlılara geçmesi ve bu geçiş sürecinde islamiyete dair önemli olan eşyaların istanbula getirilmesi(yavuz sultan selime teslim edilmesi) olayı sonucu topkapı sarayında bulunan emanetlerdir.
 • (bkz: kıl yün)
 • kaynak yayınları tarafından resimlenerek özel ciltle kitaplaştırılan emanetler.. sahabelerin muhafaza ettikleri ve canlarından çok sevdikleri peygamber’in (s.a.v) izini taşıyan bu hatıralar, nesilden nesile aynı sevgi ve hürmet hissiyle korundu. yavuz’un mısır’ı fethetmesinin ardından da yavaş yavaş devlet—i aliyye’nin idare merkezinde toplanmaya başladı. 20. asra ulaşıldığında, her padişah döneminde gelen hatıralarla, topkapı sarayı’nda paha biçilemeyecek bir koleksiyon oluştu.
  mukaddes emanetler, lozan’da da tartışmalara konu oldu. arabistan’ı işgal altında bulunduran ingiltere konuyu müzakere masasına taşımıştı. henüz teşekkül etmekte olan yeni türk devleti bu emanetlerin teslimine hiçbir şekilde razı olmadı. sarayın müze olmasından sonra her parça ayrı ayrı kayıt altına alındı. eskiden olduğu gibi sandıkları, bohçaları içinde muhafazalarına devam edildi. sınırlı sayıdaki bir kısmı ise 1960’lı yıllarda müze idaresi tarafından ziyarete açıldı. fakat asırların hatıralarını taşıyan muhteşem dairenin gömme dolaplarındaki mukaddes hatıralar hep sırlı kaldı.
  esasen osmanlı döneminde de emanetler saklı idi. her biri bazen kırk kata varan bohçalara sarılır, kıymetli sandıklara koyulur, kilitlenip, padişahın mührüyle mühürlenirdi. sandıkların anahtarları, padişah namına en yakın adamlarından silahtar ağada dururdu. hizmetlileri sadece dışından temizliklerini yapar, yanında yirmi dört saat boyunca kur’an—ı kerim okurdu. hırka—i saadet dairesi, üzerindeki perdeyi ilk kez bir kitap ile araladı. işık yayınları’ndan çıkan ‘hırka—i saadet dairesi ve mukaddes emanetler’ isimli kitap, mukaddes emanetleri okuyucu kadar bu konuyla ilgilenen araştırmacılarla da buluşturdu.
  http://www.aksiyon.com.tr/detay.php?id=11471
  (bkz: hırka-i saadet dairesi ve mukaddes emanetler)
 • (bkz: kalp)