şükela:  tümü | bugün
 • osmanlının ii. viyana kuşatması'ndaki yenilgisininden ceserat alan bir grup avrupa ülkesinin (kutsal roma imparatorluğu, lehistan-litvanya birliği, rus çarlığı ve venedik) kutsal ittifak adı altında birleşip osmanlı'ya karşı giriştikleri savaşlar dizisidir. savaşlar sonucunda ittifak macaristan ile dalmaçya'da hâkimiyet kurup balkanlar'daki osmanlı hâkimiyetine büyük bir darbe indirmiştir.

  bu savaşlardan; bazı osmanlı kaynaklarında dokuz yıl savaşı olarak ve bazı yabancı kaynaklarda büyük türk savaşları olarak bahsedilir..

  osmanlı tarihinde ise bu dönem felaket seneleri adını almıştır..

  http://tr.wikipedia.org/…ı-kutsal_İttifak_savaşları
 • avrupalı'nın great turkish war dedikleri savaşlar silsilesi. aslında mesele türkler'den çok doğu avrupa'daki çıkarlar idi. çeşitli muharebelerde değişmek üzere genel olarak osmanoğlu, erdel, macaristan, eflak boğdan bir taraf; kutsal roma, leh, rusya, papa, venedik bir taraf idi. görüldüğü gibi din millet uğruna değil, toprak ve çıkar uğruna yemişler birbirlerini. sonucunda karlofça antlaşması ile çok büyük topraklar el değiştirdi.
 • ikinci viyana kuşatması ile gelen bozgunla başlayıp karlofça antlaşması ile biten, 1683-1699 yılı arasında geçen savaşlar dizisi.

  balkan topraklarının kana doyduğu bu süre içinde yapılan onlarca savaşın çoğunluğu osmanlı mağlubiyetiyle sonuçlanmıştır. 1695'de başa geçen ikinci mustafa bu toprak kayıplarına dur deyip üst üste başarılı seferler yaparak belgradı ve temeşvarı geri alsa da 1697 de zenta'da karşısına ileride tokmakçı bir general olacak olan ve bizim de epey başımızı ağrıtan prinz eugen çıkar. zenta savaşında 500 habsburg kaybına karşı bizim kaybımız; sadrazam elmas mehmed paşa dahil 30000 bin asker, 90 top, hazine-i hümayun, mühr-ü hümayun ve binlerce hayvandır.

  zenta savaşı bizim için iplerin kopuşunu temsil eder. sultan istanbula çekilir. avusturyalılar saraybosnaya kadar gelir, yakıp yıkar. iki sene sonra imzalanan karlofça antlaşmasıyla kutsal ittifak savaşları son bulur.

  son derece heycanlı, politik ve askeri açıdan çok önemli olan bu dönemin, sırf tarihimizin kara zamanlarından olduğu için ders kitaplarında* bir iki cümle ile geçiştirilmesinin son derece saçma olduğunu düşünüyorum.

  edit: tokmakçımızın ismini yanlış yazmışım
 • empire total war oyununun başlangıcı* bu savaşın bittiği dönemdir. anası laciverde boyanmış bir osmanlı ile oyunda dahi uzun yıllar belinizi doğrultamazsınız.

  bir de şu var; bu savaş(lar), balkan harbi, ankara savaşı, kavalalı isyanı, bab-ı ali ve daha nice hezimetler, isyanlar okullarda öğretilmez. sanki tarih sadece zaferlerden ibaretmiş gibi. bir tek inebahtı anlatılır, kıbrıs zaferi olmasa ondan da haberimiz olmazdı.