şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kutsal kabir kilisesi, ortodoks kilisesi tarafından yeniden diriliş kilisesi olarak adlandırılır, kudüs'ün eski şehir duvarları içerisinde yer alan bir hıristiyan kilisesidir. eski şehrin hıristiyan bölgesinden ("muristan") bir kaç adım ötededir.

  kilise'ye bir çok hıristiyan "golgotha" (yeni ahit'te geçen, isa'nın çarmıha gerildiği tepe) olması nedeniyle hürmet göstermektedir. ayrıca kabirine gömüldüğü yer olduğu söylenir. en az 4. yüzyıldan beri, isa'nın yeniden dirileceği yer olmasına inanılması nedeniyle, bu kilise hıristiyanlar için önemli bir hac noktalarından biridir.

  bugün, kilise, kudüs rum ortodoks patrikliği'nin merkezi olarak hizmet etmesinin yanında başka bir çok kilise tarafından ortak kullanılmaktadır. katolik kilisesi, rum ortodoks kilisesi, kadım ermeni kilisesi, kadim süryani kilisesi, iskenderiye kıpti kilisesi ve habeş ortodoks kilisesi'dir.

  kaynak: wikipedia
 • hristiyan dünyası için çok önemli bir gizemin açığa çıkmasına, ramak kaldı....
  isa peygamberimizin mezarının (müslümanlar için de çok değerli bir peygamber olduğunu hatırlatayım) kimilerine göre burada gömülü olduğu dile getirilmektedir.
  bilim insanları ve arkeologlar eşliğinde mezarın üstünde ki son mermere ulaşıldı.
  merakla bekliyoruz efendim!!!
 • kapısının anahtarları 7. yüzyıldan beri yeddiemin olarak (bkz: nuseybe) ailesindedir. sonradan (bkz: selahaddin eyyübi) tarafından (bkz: joudeh) ailesi de bu iş için görevlendirilmiştir. gerçekten de sabah ve akşam gelip açarlar. neden müslümana bu anahtar verilmiş derseniz, mantığı basittir. anahtarı eline geçiren hristiyan grupların sorun çıkarmasını önlemektir. gerçi günümüzde bile çeşitli nedenlerle bu kilisede kavgalar çıkıyormuş.

  diğer bir dikkatimi çeken nokta ise bu kiliseyi din ayrımı olmadan herkes ziyaret edebiliyor. al-aksa'ya sadece müslümanlar, sion tepesine sadece museviler erişebilirken burayı herkes görebilir. gerçi, isa'nın çektiği zulmü sadece hristiyanlara saklamak saçma olurdu.
 • temizliğini yapanların cennete gideceğine inanılan kilisedir. o nedenle hristiyan mezhepleri arasında çok kavgalar olmuştur. rahipler birbirlerini çok ciddi tartaklıyorlarmış. osmanlı bu sorunu kutsal kabirkilisesi'nin anahtarını ve temizlenecek yerleri gösterecek bir müslüman hakem atayarak bulmuş. ilginç olan bu geleneğin hala devam ediyor oluşu. gözlerimle şahit oldum. en önde kırmızı bir fes takan ve kilisenin kapısının anahtarını elinde tutan müslüman bir hakem arkada hristiyan rahipler eşliğinde kiliseye giriliyor. yaşını başını almış avrupalı hristiyan hacıların hz. isa'nın bedeninin yatırıldığına inanılan mermer yatağın yanına oturup ellerini yüzlerini sürmeleri ilgimi çekmişti.