şükela:  tümü | bugün
  • en yaygin inanilanlarindan gidecek olursak; kuran, incil , tevrat ve zebur dörtlüsünden mütesekkil, edebi degerleri yadsinamaz mitoloji kitaplarina verilen genel isim.

yazilim muhendisi tom anderson, oldukca eglenceli bir calisma ile, incil (bkz: yeni ahit), tevrat (bkz: eski ahit) ve kur'an-i kerim arasinda "vahset/siddet" iceriklerinin kantitatif degerlerini cikararak bir karsilastirma yapmis. hangi kutsal kitap daha cok "siddet" icerikli mesajlar veriyor acep-sorusuna cevap ariyor bu arkadas.

sebebi ise, islam ile terorizm arasindaki iliskinin tartisildigi bir ortamin sentezi. bir grup, islamin terorizm ile olan iliskisini kutsal kitaplarinda verilen mesajlara baglayinca, acaba diyor mr anderson, hakkaten de kuran icerigi vahset ve siddet konusunda insanlari tesvik mi ediyor?

benchmark var elinde sonucta. eski ve yeni ahitler ile kiyaslamak önemli.

arkadasin yaziliminin ismi odin text, ve algoritmasi, vahset icerikli kelimeleri otomatik olarak ariyor ve analiz ediyor.

eski ve yeni ahitlerin hem uluslararasi yaygin kullanilan versiyonlarini, hem de kuran'in 1957 senesinde basilmis ingilizce cevirisini kullaniyor.

analiz iki dakika suruyor. sonuclar ilginc.

sekiz farkli duygu icin cagrisim yapan bircok kelimeyi tasniflendiriyor ve bu sekiz baslik altinda kategorize ediyor.

adi gecen, sekiz adet duygu ve halet-i ruhiye cesidi :(bkz: emotion)

nese, beklenti, ofke, nefret, korku, güven (itaat), keder ve saskinlik

analiz sonuclarinda incil, kuran'a kiyasla öfke kategorisinde daha yuksek skor yapiyor. güven/itaat/inanc kategorisinde ise kuran incil'in kalesine gol olup yagiyor.

muhendis genc, daha ileri gidip hengameye tevrat'i da dahil ediyor. sonucta tevrat, incil'den daha siddet icerikli gorunurken, kuran'a kiyasla tam iki kat daha fazla siddet icerigi gorunuyor.

öldürme ve yok etme/yakma/yikma referansi veren icerikler incil iceriginin %2,8 gibi bir kismini olustuyorken, kuran'da bu oran %2,1

bu hal ve serait icinde, tevrat'i, robert e.edward ustadin muhtemelen conan the barbariandan hemen once yazip, sonra daha fazla siddet lazim diyerek conan'i yarattigi sonucu cikiyor. manowar'in hail and killin sözlerinin tevrattan calinti oldugu gercegi suratlara srraak diye carpiyor adeta!!

cunku tevrat iceriginin siddet ve vahseti refere etme orani tam %5,3!

ancak en basta da belirttigim uzere, mr anderson da bu calismanin amacinin kuran icerigindeki siddeti kanitlamak ve terorizmi kuran'a indirgeme cabasi olmadigini soyluyor israrla.

unutmadan ekleyeyim; su yüz derecede kaynak

edit : sagolsun belespritribinebandim uyarisi ile software muhendisi kardesimizin ismi christian anderson dan tom anderson a duzeltildi. neden öyle olmus anlamadim.
  • diğer kitapların tam tersi olmasıyla şaşırtır kutsal kitaplar çünkü:
    "sevenleri okumaz
    okuyanları sevmez"
  • üzerine düşünürken avesta, i-ching, mushaf-ı reş ve konfiçyüs'ün ahlak öğretileri gibi kitapların da dahil edilmesi gereken edebiyat türüdür.

ilahi kelamsa zaten inanmak icap eder. yok kul kelamıysa o zaman da inanmak icap eder; demek ki insan insana insanlığını anlatmış ve insan kendinde bir parça bulup yüzlerce, binlerce sene kelamı yayma ihtiyacı duymuş demektir. şüphesiz ki kutsal bir şeydir bu.

aslına bakılırsa bu anlamda her kitap kutsal kitaptır. zaten her şey de kutsaldır. sanki bazı şeyler allahtan gelmiş de diğerleri allahın iradesinin ötesinde var olmuş gibi düşünmek sakat bir düşünce olurdu.
  • birçok insan için tutunamayanlardır.
  • ne zaman birini okusam acaip şekilde sanki tanrı beni eleştiriyormuş gibi geliyor.

gerçi bu kadar bireysel algılama dediler ama bilemedim şimdi....
  • basımında telif hakkı sorunu olmayan kitap. korsan baskısı diye birşeyin söz konusu olmadığı belki de tek kitap.
    olası telif sahipleri vatikan,kabe,ağlama duvarı
  • çocukluğumda, daha okuma yazma bilmeden önce, doğan kardeş'in benim için ifade ettiği şeydi kutsal kitap. nereye gitsem yanımda, kollarım kaldıramasa da.. büyülüydü içindekiler, bayraklar vardı, hiç bilmediğim uzak yerlerdeki kara derili insanlar yaşıyordu oralarda, açmaya korktuğum sayfalardaki tören kıyafetlerinin içinde.. çok hızlı arabalar sonra, hızlıydılar; çünkü, altında yazanları okuyamasam da, o kadar güzel parlıyorlardı ki kırmızı kırmızı... pencereden baktığımda göremezdim hiç. çok uzak ülkelerdeki kara derili olan insanlar kullanırdı onları belki de, kimbilir.. çocuklar vardı, hepsi benden farklı.. hiç görmediğim hayvanlar...
    uyurken yanımdan ayırmazdım.. kutsal kitabımdı, hayal gücüm.. başka hiçbir şeyden kutsal olmayan..
  • masonluk bağlamında şu kitapların hepsi kutsal kitap olarak kabul edilmekte ve yemin töreninde and kürsüsünde bulundurulmasında sakınca görülmemektedir:
    - tevrat
    - incil
    - kur'an-ı kerim
    - zend-avesta (bkz: mazdeizm)
    - tripikata (bkz: budizm)
    - vedalar (bkz: brahmanizm)
    - tao te king (bkz: taoizm)
    - bagavad-gita (bkz: hinduizm)
    - mormonların kitabı
  • kutsal kitaplara kaynak teşkil etmesi bakımından (bkz: gılgamış destanı)
  • network manager tarafından, bağlı clientların hangi kaynaklara ulaşabilecekleri konusunda yayınlanmış genelge