şükela:  tümü | bugün soru sor
12 entry daha
 • sanırım dostumuz ingilizce bilmiyor. verdiğim linkleri okuma zahmetine girseydi "dönemsel tarihçilerin böyle bir kişiyi kayda alan bir atfı veya yazısı var mı ? yok.." yazmazdı.

  cornelius tacitus bir tarihçi midir? evet.
  hristiyanlardan ve tiberius döneminde haça gerilen mesih'ten bahsetmiş midir?
  evet.

  seni çok seviyorum kardeşim. lütfen hakaret etme, sözlerinle nefret saçma buna hiç gerek yok. ağız yürekten taşanı söyler, nefret söylemleriyle sadece kendi aczini ortaya koyuyorsun çünkü sana kutsal ruh rehberlik etmiyor.

  (1. korintliler 1:18-25)

  çarmıhla ilgili bildiri mahvolanlar için saçmalık, ama kurtulmakta olan bizler için tanrı'nın gücüdür. nitekim şöyle yazılmıştır:

  «bilgelerin bilgeliğini yok edeceğim,
  zekilerin zekâsını boşa çıkaracağım.»

  o halde bilge kişi nerede? din bilgini nerede? bu çağın hünerli tartışmacısı nerede? tanrı, dünya bilgeliğinin saçma olduğunu göstermedi mi? mademki dünya, tanrı'nın bilgeliğine göre tanrı'yı kendi bilgeliğiyle tanımadı, tanrı, iman edenleri, saçma sayılan bildiriyle kurtarmaya razı oldu. yahudiler doğaüstü belirtiler ister, grekler ise bilgelik ararlar. ama biz, çarmıha gerilmiş olan mesih'i tanıtıyoruz. yahudiler bunu bir yüzkarası, diğer uluslar da saçmalık sayarlar. oysa mesih, çağrılmış olanlar için,ister yahudi ister grek olsunlar, tanrı'nın gücü ve tanrı'nın bilgeliğidir. çünkü tanrı'nın `saçmalığı' insan bilgeliğinden daha üstün, tanrı'nın `zayıflığı' insan gücünden daha güçlüdür.

  rab sen bu nefret dolu kardeşimizin taşlaşmış yüreğini alıp ona etten bir yürek var, tıpkı senin ışığınla aydınlanmamışken bizlerin olduğu gibi yüreği katı ve esenlikten yoksun. senin hiç bir koşula bağlı olmayan evrensel sevgin bizlerin yüreklerine esenlik ve huzur getirdi, bunu tüm insanlara yaty diye dua ediyoruz.

  amacım senin kelamını öğrenmek rab, bunu kendimi yüceltmek için değil sadece sana yücelik getirmesi için yapmak istiyorum rab. süleyman'a bahşettiğin bilgeliği bana da bahşet, öyle ki senin adınla insanların kafasına takılan her konuyu gayretle cevaplayabileyim. bizler mahva giden insanlığa müjdeni doğru aktarmakla sorumluyuz ya rab. senin kutsal sözlerine aykırı bir müjde, senin bizlere tanıttığın isa'dan başka bir öğretişi yaymayalım diye bizlere koru ve gözet.

  yüceler yücesi isa'nın adıyla, alfa ve omega başlangıç ve son sensin ya rab amin.
 • verdiğim linklerden birinde yahudi tarihçi josephus, yakup’tan (isa’nın kardeşi olan) bahsederken kitabında şöyle diyor:

  james (jacob) was a common jewish name at this time. many men named james are mentioned in josephus’s works, so josephus needed to specify which one he meant. the common custom of simply giving the father’s name (james, son of joseph) would not work here, because james’s father’s name was also very common. therefore josephus identified this james by reference to his famous brother jesus. but james’s brother jesus (yehoshua) also had a very common name. josephus mentions at least 12 other men named jesus.14 therefore josephus specified which jesus he was referring to by adding the phrase “who is called messiah,” or, since he was writing in greek, christos.15 this phrase was necessary to identify clearly first jesus and, via jesus, james, the subject of the discussion. this extraneous reference to jesus would have made no sense if jesus had not been a real person.
 • rab uğruna hakaret edildikçe üzülmüyoruz, aksine seviniyoruz. ben tacitus isa'yı gördü demedim. doğum tarihi de verdiğim linkte var, yokmuş gibi lanse edilmesine çok alışığız. iftiraya çok alışığız, isa'nın mezarındaki askerlere yalan söyletildiği günden beri alışığız ki hala buna inanan yahudiler vardır.

  konu kutsal kitap'ta çelişki olarak nitelenebilecek şeyler ve buna cevaplar iken elbette bir şekilde isa'nın gerçekte var olup olmadığına geldi. bu hep böyle olur, çünkü mesih inancını bitirebilecek tek şey mesih'i bir mitolojik kavram gibi göstererek diğer insanları da bataklığa çekmektir.

  sen gok yeleli richard feynman, hakaret etmeyi bırak. nefret saçmayı bırak. fikirlerini değiştir demiyorum, ancak bunları ifade ediş biçimini bırak. bir gün bu tavrından, bu üslubundan pişman olacaksın zaten. gene ne düşünüyorsan onu yaz ama hakaret etme.

  senin o aklın da mantığın da bir gün eski gücünde ve yeteneğinde olmayacak. yaşlanacaksın, güçten düşeceksin, o çok güvendiğin zihnin sana oyunlar oynamaya başlayacak. unutkanlık, kafanı toparlayamama baş gösterecek.

  kendine put olarak aklını ve zekanı seçmişsin ama onlar sonsuza dek seni taşımaktan acizler değerli dostum. bir gün yok olacak, çürüyecek hiç bir şeye tamah etme. rab isa'nın adını duymak seni sinirlendirmesin. sen ona inanmayıp küfürler savursan dahi rab seni seviyor, çünkü tanrı sevgidir ve sevmek onun doğasıdır. sen onu sevmiyorken o seni sevdi, sen ondan nefret ediyorken o senin için çarmıhta canını verdi. sana seçim şansı verdi, sen de seçimine göre adaletli tanrı'nın yargısından geçeceksin. rab seninle olsun.
 • isa'nın gerçekten yaşadığına verdiğimiz örnekler beğenilmeye dursun, bir örnek de o dönem isa'nın azılı düşmanı olarak nitelendirilebilecek yahudi din adamlarından gelsin:

  babil talmudu (sanhedrin 43a)'da isa’nın fısıh bayramı’nın arifesinde çarmıha gerildiği ve mesih’e karşı yapılan suçlamaların büyücülük yapmak ve yahudi dininden dönmeyi teşvik etmek olduğunu okuyabiliriz.

  bana sorarsanız is'nın gerçekten var olduğunun, çarmıha gerilip öldürüldüğünün ve üç gün sonra dirildiğinin en büyük kanıtı havarilerin tavırlarıdır.

  isa haç'a gerilip öldürüldürülürken onu inkar eden petrus ve can havliyle etrafa kaçışan havariler, her nedense isa'nın ölümünden üç gün sonra önce onu gördüklerini iddia etmiş, ardından da onun uğruna dünya'nın dört bir yanına öğretisini yaymaya gitmişlerdir. isa'nın havarileri arasında eceliyle ölen tek kişi yuhanna'dır. diğerleri (çoğu haça gerilmek suretiyle) öldürülmüşlerdir.

  burada sorulması gereken soru şudur: mesih haç'tayken fare gibi saklanan bu öğrencilere ne oldu da bir anda ölümü göze alacak raddeye geldiler? sihir mi, uyuşturucu mu, hipnoz mu, farklı ikna teknikleri mi?

  ne olabilirdi?

  kaynak link

  link'ten isa ile ilgili olan ingilizce pasaj şu şekilde;

  this implies, only immediately before [the execution], but not previous thereto. [ın contradiction to this] it was taught: on the eve of the passover yeshu was hanged. for forty days before the execution took place, a herald went forth and cried, 'he is going forth to be stoned because he has practised sorcery and enticed ısrael to apostacy. any one who can say anything in his favour, let him come forward and plead on his behalf.' but since nothing was brought forward in his favour he was hanged on the eve of the passover!
1 entry daha