şükela:  tümü | bugün
  • 962-1806 yılları arasında 844 yıl boyunca orta avrupa'da hüküm sürmüş bir monarşi. alman krallığı temelinde olsa da, aslında bir devletçikler bütünüdür. daha doğrusu imparatorluk toprakları tek bir hanedanın malı değildi. ülke toprakları birçok federal hanedanlık tarafından yönetiliyordu. kutsal roma cermen imparatorluğu'nu oluşturan bu hanedanlıklar şunlardı: habsburg hanedanı (avusturya, bohemya ve ispanya kolu), hohenzollern hanedanı (brandenburg ve franken kolu), wettin hanedanı (albrecht ve ernst kolu), wittelsbach hanedanı (bavyera ve pfalz kolu), oldenburg hanedanı (danimarka ve holstein-gottorp kolu) hanedanlıkları. ayrıca imparatorlukta bu hanedan topraklarının dışında isveç ve kilise eyaletleri toprakları ile özel statüye sahip bazı imparatorluk kentleri de vardı. imparatorluğun idari (yönetsel) yapısı böyleydi. ama kutsal roma cermen imparatorları sadece habsburg hanedanı'ndan seçilmekteydi.

    orta çağ'daki imparatorları antik roma imparatorluğu'nun geleneklerini taşıdıklarını iddia etseler de, imparatorluğun birçok vatandaşı almanlardan oluşuyordu ve imparatorluk, modern almanya ve avusturya'nın habercisiydi. geniş yetkili hanedanlıkla yönetilen imparatorluk olarak kurulmasına rağmen, devlet sonunda küçük devletlerin ve şehir devletlerinin gevşek konfederasyonuna dönüştü.

    ı. otto 962'de alman kralı olarak taç giymiştir, fakat bazı tarihçiler tarafından ilk kutsal roma-cermen imparatoru olarak kabul edilir (almanca: römisch-deutscher kaiser). ilk roma imparatoru unvanı ise şarlman tarafından kullanılmıştır. otto ülkenin carolingian hanedanından olmayan ilk imparatorluğuydu.[1]

    son kutsal roma imparatoru, napolyon savaşları sırasında tahtından ferâgat eden ve imparatorluğu fesheden ikinci franz'dır.

    imparatorluğun sınırları tarih boyunca değişikliklere uğradı, ama en güçlü döneminde imparatorluk bugünkü almanya, avusturya, isviçre, lihtenştayn, lüksemburg, çek cumhuriyeti, slovenya, belçika, hollanda toprakları ile polonya, fransa ve italya topraklarının bir bölümünü kapsıyordu. tarihinin büyük bir bölümünde imparatorluk yüzlerce küçük krallığı, prensliği, dükalığı, kontluğu ve şehir devletini hakimiyeti altına almıştır.