1. sözü ve bestesi tabiki kendisine ait olan soner sarıkabadayı'nın 2013 yaz parçası. iki ayrı versiyonu bulunan aranjeleri mert ali içelli tarafından yapılan kutsal toprak'ın orjinal versiyonunu şuradan dinleyebilirsiniz. akustik/balad versiyon olan kutsal toprak 2'yi ise şuradan dinleyebilirsiniz. sarıkabadayı'nın son zamanlarda çıkarttığı diğer single'lara/parçalara nazaran çok daha iyi tınlayan kutsal toprak'ın sözleri şu şekilde:

ne zaman aynayı sevmezsen,
    sana birde gel benden bak,
    eğer ateşin yetmiyorsa buyur gel,
    bizi birde burdan yak.

bu duyguyu tarif edemiyorum,
    yok işe yarar bir tek yorum,
    gözüm kapalı bile seni görebiliyorum,
    gülümse çekiyorum.

adını yazmışım daha da yazabilirim,
    doldurabilirim yaprak yaprak...
    görebileceğim bir yerde dur!
    neredeysen orası bana kutsal toprak.

adını yazmışım daha da yazabilirim,
    doldurabilirim yaprak yaprak...
    görebileceğim bir yerde dur!
    nerede yoksan orası bana kapkara toprak.

söz-müzik: soner sarıkabadayı
    aranjör: mert ali içelli
  2. kapkara toprak kısmı çok içime dokunan ve ellerine sağlık dedirten soner sarıkabadayı şarkısı... kutsal toprak 1 tam bir yaz şarkısı olarak iyi olsa da, akustik versiyonu daha duygu yüklüdür...
  3. az önce radyoda* duydum ilk kez ve şarkı başladığı anda days başlıyor sandım.

şarkının introsu bir alphawezen şarkısı olan days'e aşırı benziyor.

kutsal toprak
    days
  4. dünyanın en iyi heceleyecisi'nden güzel bir şarkı olmuş, ritmi güzel. gö re bi le ce ğim bir yer de dur ne re de yok san o ra sı ba na kap ka ra top rak şeklinde tüm sözleri parçalayabilir ve melodiye uydurabilirsiniz.
  5. ilk dinlediğim de "yaaa pırakk!" gibi bir şey anladığım şarkı youtube
  6. kendine özgü bayık sesine ilk defa ve oldukça da yakıştırdığım soner sarıkabadayı şarkısı. sesi kendi köşesine çekilmiş sakin, melankolik bir adamı hatırlatıyor, şarkıysa heyecanlı, yoğun bi aşığı. bu kontrastı hep kullansa da sesinin farkını güzel ansak.
  7. kötü şarkı yapamayan soner sarıkabadayı'nın yeni bombası. bugün radyoda dinledim ve "eve gidince dinlemem lazım" dedim; kısacası olmuş bu şarkı :(
  8. mükemmel...

bu adam ne yapsa dinlenir zaten.

diğer şarkılarına kesinlikle haksızlık etmek istemem ama bence gelmiş geçmiş en kusursuz şarkısıdır.

kutsal toprak hakkında bilgi verin