şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kütüphane'de çalışan insanların yaptıkları mesleğe verilen genel ad. kütüphanecilik zannedildiği kadar basit bir meslek değildir. zira, her koleksiyona farklı konularda uzmanlaşmış kişiler bakar. bilindiği üzere, öss'nin tercih klavuzunda da yer alan bir meslektir.
 • genellikle paravan bir meslektir. (bkz: buffy the vampire slayer)
 • kitap fiyatlarinin tavanda oldugu ulkemizde, hem para kazanip, hem de okumak istedigin kitaplari bedava okuyabilme $ansi kazandiran avantajli mesleklerden birisi.
 • meslek olarak değil de gönüllü olarak yapıyorsanız bir süre sonra delirten aktivite...
  (bkz: odtü bkft kütüphanesi)ndeki tüm kitapları istemsiz bir şekilde yazarları ve sıra numaralarıyla ezberlemek ve rüyada kütüphane düzenlediğini görmeye kadar varabiliyo. aman diyim...
  yan uğraşlar arasında geciken kitapların peşinden koşma, insanlara spoiler vermeden kitap anlatmaya kasma, kitap dc fixleme, insanlara kütüphaneye neden günde 15-20 yeni kitap gelemeyeceğini anlatmaya çalışma ve 7/24 sizden hizmet bekleyen kitapseverleri mutlu etmeye çalışma sayılabilir...
 • maalesef bilginin önemini kavrayamamış toplumlarda çok ta revaçta olmayan bir meslek..kimi zaman memuriyet olarak görülür kimi zamansa gönül işi..
 • çoğu zaman küçümsenen bu mesleğe sahip olabilmek için ankara üniversitesi, hacettepe üniversitesi, istanbul üniversitesi ya da başkent üniversitesi bünyesinde eğitim veren bilgi ve belge yönetimi bölümünü bitirmeniz gerekmektedir..
  4 yıl boyunca alacağınız dersler arasında ; iletişim, ekonomi, psikoloji, bilgisayar teknolojileri, mesleki ingilizce, kitle iletişim araçları ve toplum, bilgi yönetimi, araştırma yöntemleri, bilgi ve iletişim teknolojileri, bilginin organizasyonu: marc, metadata ve kodlama, bilgi ağları ve internet, sistem analizi, bilgi sistemleri tasarımı ve yönetimi, web tasarımı gibi dersler yer almaktadır..
 • hizmetlerinde teknolojiyi kullanan ve ülkemizde bunu kullanıcılarına yansıtan nadir meslek gruplarından..ülkemiz üniversite kütüphanelerinin web sayfalarına bakıldığında bu rahatlıkla görülebilir..binlerce bilimsel dergiye tam metin ulaşım sağlayan online veritabanları, web üzerinden sorgulanmaya açılmış kütüphane katalogları, online hizmetler örnek olarak verilebilir..
  son yıllarda yurtdışı bilimsel yayınların hatırı sayılır bir şekilde artmasının temelinde üniversite kütüphanelerinin gerçekten hizmet ve koleksiyon kalitesini yükseltmesi yatar..
 • (bkz: #4082120)
 • sihirli kureme bakarak soyluyorum ki onumuzdeki 5-10 yilda en cok aranan mesleklerden biri olacak kutuphanecilik. delikanlilar ve genc kizlar : ablanizin sozunu dinleyin, ve puaniniz tutuyorsa kutuphanecilik okuyun. en kotu ihtimalle yurt disinda yuksek lisans yapma olasiginiz var, baya yuksek.