şükela:  tümü | bugün
  • tamamen saçmalık olduğunu düşündüğüm deu merkez kütüphanedeki uygulama.
    haydi kitaba zarar verdiysek, yırttıysak, karaladıysak elbette söke söke alsınlar kitabın ederini. ama kitabı geç götürdünüz diye de ceza kesilir mi yahu? haydi onu da kabul edelim, vaktiyle zibidik arkadaşıma ödünç verdiğim ve bir türlü geri alamadığım kitabı 45 gün geç götürünce 10 tl cezayı çatır çatır ödemiştim (o parayı da alamadık zibidikten tabii.) ama yaz vakti tınaztepe'ye gidemedim 15 gün diye - ki haftasonları kapalı diye 4 günü de düş - yine 10 tl ceza kesilir mi?
    üstelik 45 gün ile 15 günün cezası nasıl aynı oluyor?
    ne geçti elinize yani, kitap alma ödeneğiniz benim gibi üç beş gün geç getiren öğrenciler midir?
    çok kızdım, bir daha kitap alan ne olsun...

açıklama gereğiyle gelen editbüdüt:

tüm öğrencilerin kullanımı için olan kitapları okuyan öğenciler, zaten maalesef ki günümüzde düzenli kütüphaneye giden bir avuç insandır. geri kalanlar sırf ders kitapları için, sınav zamanları ya da hoca zorladıkça kütüphane yolunu öğrenirler. bu bir avuç insanı da geri püskürtmek pek hoş değildir kanaatimce...

ayrıca üç yıl boyunca düzenli kitap alan biri olarak iki kere bahsettiğim nedenlerle geciktirdiysem bu dünyanın geri kalanına bir şey ifade etmeyebilir ama bunca zaman ceza korkusundan geri götürmedik herhalde kitapları, zaten neden iki kitabın üstüne yatmak isteyelim ceza parasıyla zaten o kitapları alabilecekken? ve de kitabı geri götürünce yerine iki yeni kitap alabilecekken...

planlı ve saygılı adamlar kuralları çok sevdiklerinden anlamazlar gerçi bu dediklerimi de boş bahaneler olarak görürler...

düzeltme 2: zaman geçince üstünden fark ettim ki bu entry bir anlık sinirle girilmiştir, anlaşılan uzun zamandır müdavimi olduğum için kütüphane yönetiminin bana iltimas geçmesini istemişim, ayıp etmişim insan psikolojisi işte...
  • eskiden video kaset kiraladigimiz gunlerde de benzer bi ceza oderdik.

film, 2 gunlugune kiralandigi ise, 3-4 gun sonra geri vermeye kalktiginizda daha fazla para öderdiniz.

alti ustu video kaset, 10 tane kopyasi var rafta, bu ne cezasi yahu? diyecek olurduk ki, tezgahtar; "abi cezayi kesmesek millet aldigi filmi 1 ayda getirmez. peki bu 10 kopya da bitince kime ne vericez izlesin diye?" derdi...

hakli bulurduk kendisini...
  • ehven-i ser'dir. bazi kutuphaneler geciktirilen kitap karsiliginda belli bir sure size kitap vermezler. bir aksilik sonucu 1 gun gec goturdugunuz kitap yuzunden tam odev doneminde 3-4 gun kitap alamamak ve gozunuzun onunden o kitaplarin 1er 2ser haftaligina baskalari tarafindan alindigini gormektense para cezasi bin kere tercih edilir.
  • genelde aldığım kitapların ederinden fazlasını ödememe neden olan uygulama. üşeniyorum abi taa kütüphaneye git kitabı bırak.
  • koç üniversitesi kütüphanesi'nde:

1,25 ytl, her bir kitap veya materyal, gün başına
    2,50 ytl, her bir dvd, gün başına
    2,50 ytl, bir rezerv materyali ve saat başına

geç getirme cezası ödenir.
    geç getirilen kitapların cezaları iki öğrencinin daha bursunu karşılayacak kadar birikmektedir.

eğer bir kitabı, dvd'yi alıyorsanız, zamanında getirmekle yükümlüsünüzdür haliyle.

ki bir dvd ya da kitap alıp 4-5 hafta getirmeyi unutan arkadaşlarım da vardı. mezun edilmeleri için cezalarını ödemeleri gerekti...
  • üniversiteden mezun olurken bu tarz bir cezanızın olmadığını, kütüphaneden alacağınız belge ile kanıtlamak zorundasınız. cezalar tl bazında olduğu için , atıyorum birinci sınıftasın ve 50 ytl borcun var, kitabı iade edip borcun artmasını durdurdun. artık taa mezun olurken o borcu yatırabilirsin. muhtemelen mezun olurken o 50 ytl çok düşük bir para olacaktır. tabi borcun olduğu sürece yeni kitap almana izin vermeyeceklerdir. neyse ya zaten üniversite kütüphanelerinde fazla güzel kitap olmaz genelde.
  • şimdi öğrenmemle dumur eden araya bayağı zamanın girdiği olay.