• bu dönemde:
    -çanakkale ve istanbul boğazları oluşmuş,
    -egeid karası çökmüş,
    -kıbrıs ayrılmıştır.
    kısaca türkiye günümüzdeki şeklini almıştır.
  • "vesile", "araç" anlamına gelir, hedef ya da amaç değil.
    bu notu kendisine mesaj atamayınca nick altına yazayım, dediğim yazar.
  • eziyet gören köpeklerin konuşulmasından rahatsız olan bir hayvan düşmanı.

(bkz: engelle)
  • türkiye'nin 3. jeolojik zaman olan tersiyerde başlayan şekillenmesi bu dönemde günümüzdeki haline ulaşmıştır.

bu dönemde kısaca;
    - çanakkale ve istanbul boğazları oluştu.
    - kıbrıs adası çökme sonucu oluştu.
    - ege denizi oluştu.
    - kıyı şekilleri meydana geldi.
    - buzullaşma faliyetleri ile yüksek kısımlarda buzul şekilleri göründü.
  • (bkz: dördüncü zaman)

günümüzden iki milyon yıl öncesinden on bin yıl öncesine kadar geçen süreci ifade eden dönemdir.
  • bir coğrafya son sınıf öğrencisi olarak şunu düzeltmek isterim: kuvaterner devri yaklaşık 2,58 my öncesinden başlamakta ve devam etmektedir. bu devrin en önemli olayı insanın yeryüzünde varoluş ve yayılış göstermesidir. ayrıca belirtmek gerekirse, 1,81 my önce ise erken pleyistosen dönemi sona ermiştir.

ayriyetten bir önceki entry'de bahsedilen olayların yanı sıra bu dönem içerisinde dünyada dördü büyük çapta ve etkide olmak üzere 21 buzul çağı yaşanmıştır. iç anadoluda bulunan hasan, melendiz, erciyes; doğu anadoluda ise süphan, tendürek gibi volkanların oluşum ve faaliyetleri gözlemlenmiştir.

(şimdilik aklıma gelenler bunlar. devamı kısmetse gelecek.)
  • seni dava ediyorum. 30-35 bin tl'yi hazırla sevgili dostum. tabi ki de o kadar hakaret bedava değil. arabulucuda sakın yalvarma.

ayrıca zahmet edip mahkemeye gelirsen özelden söylediklerini gerçekleştirmek için fırsatın olacak. bakalım yapabilecek misin merakla bekliyorum.

tanım: tanımadığı insanlara ağza alınmayacak küfürler eden bir sözlük kullanıcısı.
  • kendisi özel mesajdan bana hakaret etmiştir. gerekli işlemleri yaptırdım umarım savcılıkta iyi vakit geçirir. böyle böyle öğrenecekler anonimliğe saklanıp millete hakaret edemeyeceklerini
  • (bkz: #96464423)

geçmişte büyük yıkımların gerçekleştiği gölcük, adapazarı, düzce, avcılar ve erzincan'ın jeolojik formasyonuyla aynı. derhal orayı terketmelisin. zemin sıvılaşması o haritada kuvaterner yazan açık mavi gri alanlarda gerçekleşecek.
  • anorganik kimyada dörtlü yapı, biyokimyada proteinlerde dörtlü (aktif protein) yapı olarak kullanılan kalıp.
hesabın var mı? giriş yap