şükela:  tümü | bugün
  • bir mekana gittiniz yediniz içtiniz. hesap bi geliyor kuver ve servis ücreti eklenmiş. birde üstüne üstlük hesabı getiren sizden bahşiş bekliyor.

kardeşim sen bu mekanı açarken zaten müşteriye hizmet etmek için açmadın mı? menüyü belirlerken elektrik, su, vergi, malzeme gideri, çalıştırdığın eleman maaşlarını, kira giderini vs hesaplayarak belirlemedin mi?

birde ekstradan kuver (masaya koyduğun tabak, çatal, bıçak, limon, tuz, sirke vs. ücreti) ve servis ücreti (size hizmet eden kişilere ödenecek ücret) almanın mantığı nedir?

bahşiş bırakacaksam da bırak bana hizmet eden kişin hizmet kalitesine göre ben belirliyim bahşişi
  • burası ekşi sözlük. burada 100.000tl lik dacia duster'ı küçümseyen, türkiye'de yemesine rağmen kişi başı 700-800 tl ye bunlar hesap mı siz nerede yemek yiyorsunuz diyen kişiler. zaten maaş konusuna girersen de sözlükçülerin ortalama maaşı 10 bin tl'nin üstünde. o yüzden kuver ve servis ücreti elitlik göstergesi tabi ki.
  • kuver kismini anlayabildigim ancak servis ucreti sacmaligini anlayamadigim sacmaliktir.

kuver dedigi, ekmek-su-zayi olan servis ekipmani-hsar goren ekipman vs. fonu aslinda. ben yemek yerken masa ortusune zeytinyagi damlatiyorum, isletme yikamaya ve utuye gonderiyor, anladik maliyeti var.

servis ucreti nedir arkadas? net bir bicimde klasik bir turk cakalligidir. patron, calisanlarla ciro uzerinden anlasir. yani calisanlarin belirli net maaslari yoktur. ama cakal oldugu icin patron, ornegin izgara bonfile icin 50tl yazar menuye, sayfanin en altina da karinca duasi modeli, "servis ucreti bidi bidi" yazar. musteri 55tl odeyecektir ama son ana kadar 50tl odeyecegini sanar.

bir de daha kotusu var, bazi patronlar bu parayi musteriden tahsil eder ama personele vermez. zira sistem sabit maas+bahsis uzerinedir. servis ucreti odeyen musteri, ilave bahsis odemez hakli olarak. olan da gariban calisana olur.
  • bahşiş kültürümüz yok , zaten adam işini yapıyor niye ekstra para vereyim düşüncesi var toplumumuzda. mesela amerikada havaalanından shuttle a bindim, kocaman yazı var bahşiş hizmet kalitenizi artırır. taksiye biniyorum parayi veriyorum adam diyor ki bahşişim nerede? o kültürde size yardımcı olan herkese bahşiş verirsiniz pompacıdan tezgahtara kadar. haliyle bizde patronlar çakallık yapıyor. servis ücreti saçmalığı ayrı bir komedi. napim yemekleri masaya kendim mi getireyim? kendin pişir kendin ye yapalım o zaman. kafadan masaya su açmaları şişe enaz 8 tl. ben su istedim mi? hayır. bana sormadan ne diye su getiriyorsun? getiriyorsan ücret almaman lazım. yemek bitiyor çay kahve alır mısınız diyor? çay alalım diyorum tak 4 lira yaslamış. kısaca işletmeler o.ç modunda. mümkün olduğunca dışarda yemiyorum içmiyorum. alkol alacaksak evde toplanıp mezeleri dışardan alıp yiyip içiyoruz. 6-7 kişi dışarı çıksak en az kişi başı 150 lira yaslarlar bize. evde max 350-400 e tertemiz. kafa da rahat.
  • bir kuver bin bela def eder.
  • bu başlık bana gittiğimiz bi mekanda gelen hesapta yazan kuver ücretini gören arkadaşımın, biz kuver yemedik ki diye kelimelere dökülen haklı isyanını anımsattı.