şükela:  tümü | bugün
 • özellikle belcolade, callebaut veya cacao-barry gibi belçika menşeli olanların tadına doyum olmayan çikolata yarı mamülü. genellikle 2,5 kg'lık külçeler halinde satılmakla birlikte, pul formunda olanları 2,5-5-20 kg'lık ambalajlarla da tüketiciyle buluşturuluyor.

  yukarıda bahsedilen belçika kuvertürlerinin en önemli özelliği yüksek kakao oranına sahip olmaları.
  konuyla ilgili olarak kuverturcikolata.com kaynak olarak kullanılabilir.
 • pastacılık sektörünün vazgeçilmez malzemelerinden biri.
  külçe blok denilen büyük kalıplar halinde satışa sunulur. içeriğindeki kakao yağı oranı hazırlanacak olan el yapımı çikolatanın lezzetini, akışkanlığını ve kalitesini belirler. bu nedenle “kuvertür çikolata” satın alınacağı zaman kakao yağı oranı dikkate alınmalıdır. kakao yağının yüzdesi ne kadar yüksekse o kadar iyidir. bir kuvertürün içindeki kakao yağı %32 ile %39 oran aralığında olmalıdır. kakao yağı ve kakao şurubunun toplam oranı ise en az %54 olmalıdır.

  beyaz, sütlü, semi sweet (yarı tatlı), bitter sweet (acı tatlı), bitter ve yoğunluk derecelerine göre bitter çeşitlerinden oluşur. genellikle 500 gram ile 2,5 kg’lık paketler halinde satışa sunulur. saklaması da kullanımı da çok kolaydır. kuru, ışıksız ve serin bir dolap saklamak için idealdir. rendeleme veya eritme şeklinde kullanımı yaygındır.
 • pasta ve kurabiye yapımında özellikle kullanılması gereken çikolatadir. ıcerdigi yüksek oradaki kakao nedeni ile yapılan ürüne farklı bi lezzet katar. düzgün erir. kahve dünyasıistediğiniz miktarda satin alma kolaylığı sağladığı için tavsiye edilebilir.