*

şükela:  tümü | bugün
 • la divisione dei poteri diye geçer italyancası.roma tarihi dersinde 2.5 senedir "la monarchia"başlığı altında bolca duyduğumuz kelime topluluğu.
 • yöneten, denetleyen ve organize eden kuvvetlerin birbirinden ayri kurumlarin elinde tutulmasi gerektigine isaret eden prensip.
 • ülkemizde daha çok kara, deniz ve hava kuvvetlerinin görev ve sorumluluk alanlarının ayrılığını anlatıyor olabilecek kavram.
 • montesquieu'nün belirlediği anlamında kuvvetler ayrılığının değil tartışmalı demokratik rejimimizde, günümüzün şartlarında farklı ülkelerde uygulanması bile hayal ürünü sayılabilir. iktidar gücünün tek olması nedeniyle daha doğru olarak kuvvetler birliği ve fonksiyonlar ayrılığı olarak isimlendirebileceğimiz bu hak ve özgürlükleri koruyucu sistemin esas belirleyici unsuru yargı'nın bağımsızlığıdır. sağlanması ve korunması gereken en önemli yanı budur yoksa modern parlamenter sistem anlayışında yasama ve yürütmenin yakın ilişkisi sistemin yürümesinin de bir gereğidir. yok daha sert ayrımlar istiyorum diye ısrar ederseniz demokrasi geleneğinin oturmadığı ülkemizde kuvvetlerin sert ayrılığını uygulamaya uğraşır, güney amerika ülkelerinin düştüğü dehlizlere çivileme atlarsınız.
 • 24 anayasası nda benimsenmiş ilke.

  madde 5- yasama yetkisi ve yürütme erki büyük millet meclisinde belirir ve onda toplanır.

  madde 6- meclis, yasama yetkisini kendi kullanır.

  madde 7- meclis, yürütme yetkisini kendi seçtiği cumhurbaşkanı ve onun tayin edeceği bakanlar kurulu eliyle kullanır.
  meclis, hükûmeti her vakit denetleyebilir ve düşürebilir.

  madde 8- yargı hakkı, millet adına usul ve kanuna göre bağımsız mahkemeler tarafından kullanılır.

  gibi.
 • 24 anayasasiyla benimsenmis 82 anayasasiyla ucmustur.*zaten yurutmenin yaninda nokta kadar kalan yargi ve yasamanin eli kolu baglanmistir tabe.*.bi de kuvvetler ayriliginin saglanip uygulanabilmesi icin hukuk devleti ilkesi ile beraber uygulanmalidir yoksa ise yaramaz.
hesabın var mı? giriş yap