şükela:  tümü | bugün
  • basina ne turlu bir felaket gelirse gelsin di$ariya kuvvetli gozukmek, kendini ayakta tutmak.
  • cocker spaniel lerin kuyrukları bu sebebten kesildiği rivayet edilir.
    yazıktır, günahtır*
  • sosyal ortamda zaafını, zayıflığını, eksiğini belli etmemek.
    sarhoşken düz yürümeyi, köpek gibi aşıkken umrunda değilmiş gibi yapmayı, parasızken çaktırmamayı da içerir.
  • bunun dikkuyrukla yakından uzaktan ilgisi yoktur.
    kişinin kendisiyle ilgilidir.
  • senin benim kedi dediğimiz, kendinin kim bilir neler dediği aslan marka yaratığa ait melekelerin en kralı. aç kalsın, evsiz kalsın senin benim vereceğimiz üç kuruşluk süte eyvallah etmez, isterse aç kalır yine her türlü postasını koyar. benim diyen adamı zorlayan mevzudur; heyhat, hayat.

~ erken öldün lan kotik. daha çok sıçacaktın ağzımıza; allahıma ayıp ettin, uzak gittin.
  • kedi ve köpekler için etrafta tehlike olmadığına, mutlu olduklarına dair anlamlar içeren bir "karnım tok sırtım pek" hareketi. evden sokağa çıkan bir kedide gözlemlenebileceği gibi o kuyruk yavaş yavaş aşağı iner.
    (bkz: bi kere o kuyruğu indir)
  • karsinizdaki canavar bakisli kopegin kuyrugu bu vaziyetteyse yapmaniz gereken tek sey, kacin.
  • bu insanlar için geçerli bir deyimdir. ama hemen diyebilirsiniz ki insanların kuyruğu yok ki ? öyle sanıyorsunuz. insanların da kuyruğu var. kafatasının alt kısmından kuyruk sokumuna kadar olan bölüm insanın kuyruğudur. organlara yayılan bütün yaşam enerjisi buradadır ve alt beynin kontrolündedir. alt beynimiz tamamen gizemli bir dünyadır. anne karnında başlar kayıt yapmaya. çevreden aldığı bütün negatif etkileri bir bilgisayar gibi kaydeder. ne kadar çok negatif etki alırsa bu kuyruk o kadar zarar görür.. anne karnındayken ve bebekken savunmasız olduğumuz için bu dönemde yapabileceğimiz bir şey yok. erişkin olduğumuzda takıntılarımızla yüzleşebiliyorsak ve bunları yumuştabiliyorsak kuyruğumuzu yeni doğmuş gibi dikleştirebiliriz... bakın bu eski bir deyimdir, yüzyıllar öncesine dayanan.. atalarımız bunun farkında insanlardı ki böyle bir deyim var. ama bugünün insanları bunu düşünemiyor. kuyruğu dik tutmak: laçka olmamak, sinirini kontrol edebilmek, insan gibi davrana bilmek, karıncayı bile incitmemek, kafa olarak güçlü olmak. kafa olarak güçlü olan bir insanın yaşam enerjisi dışına yansır ve zararlı insanlar bile onlara bulaşmaktan çekinirler. neden ? kuyruğu dik olduğu için.
  • bozulduğunu belli etmemek daha doğrusu etmemeye çalışmaktır. çünkü ben gördüm ki, rezil olmamalıyım şeklinde yükselen iç sesini bastıramayan -kuyruğunu dik tutmaya çalışan- akabinde rezilliğin daniskasını yaşayanlar var aramızda. aramızda dedim çünkü onlar her yerde.
    paragraflarının giriş cümlesi, hayatlarının ana teması "biliyoruz, biz bilmiyoruz di mi, biliyorum zaten" dir.

- hayatım saçının arkası kalkmış
    + biliyorum zaten ben bilerek kalkık yaptım orayı.
    (a sağol, dur düzelteyim desen ölür müsün be adam/kadın. en az havadaki kuyruğun kadar kötü saçının arkası, beter ol.)

- dur dur oraya basma, virüslü oralar ya
    + sanki biz bilmiyoruz virüslü olduğunu, basmayacaktım zaten.
    ( hıhı evet, doğru yoldasın devam et)

- aa bakın bidibidibik vizyona girmiş
    + iyi de yeni değil ki o, çok oldu biz gittik o filme.
    - biliyorum yeni olmadığını gidelim diye şeettirmiştim de şey oldu onun için.
    ( öyle "şeettirir" kalırsın, bir şeyi de bilmediğini kabul et be!)