• mangal ın üzerine etin yapışmaması için sürülen bir çeşit hayvansal yağ..bu işin pezevengi olup mangal yapma işlemi sırasında tepeye konulan bacayla birlikte olmazsa olmaz iki şeyden biridir.
  • kurabiye yapımında da kullanılabilcek gıda.* (bkz: oha)
  • eskiden galeta yapımında kullanılan önemli maddelerden biri ve hatta hasan paşa fırını pek bi meşhurmuş bu galetalarıyla. diğer madde de kıkırdak oluyor.
  • özellikle anadolu da anneanne ve babaanne'lerin yemeklerin lezzetini 2'ye katladağını düşünerek, hayvanın kuyruk sokumundaki yağ kütlesini kavurarak elde ettikleri dayanaklı hayvani yağ. iş bu kavurma işlemi sonunda geriye kalan cips kıvamındaki kütlelere yerel olarak kakırdak, kibar olarak da kıkırdak deniyor.. bunlar kavurma işlemi bitiminde sıcak sıcak bekletilmeden yarım yada çeyrek ekmek arası olarak çocuklara sunuluyor.
  • cartlak ve kebapların olmazsa olmazı.
  • adana kebabının hasında 1 kg satır kıymasına 300 - 350 gr (hatta 500 gr'a kadar çıkar yer yer)* kadar karıştırılması gereken*, koyunun kuyruk kısmından elde edilen yağ. margarinin icat edilmediği eski devirlerde yemek, pasta, börekte onun yerine bu yağı kullanırmış ninelerimiz.
  • igrenc bir seydir hic haz atmem acayip farkli bir tadi vardir bir varil yemegin icine atilmis bir kubik cantim kuyruk yagini tadarim ogg
  • adana, domates, patlıcan kebaplarına tadını ve kokusunu veren, şiş kebabının da kimyon ekilerek iştahla yenmesini sağlayan, eski toprak dedelerimizin her sabah eriterek kaşık kaşık içtiği besin.. yok ben yağdan tiksinirim diyorsanız ve denizli kebabı yemediyseniz size hiçbir şey demiyorum!..
  • kokusunu 750 metreden tanımak gibi hayatta çok işime yarayan olağanüstü bir özelliği bana bahşeden yağ.
hesabın var mı? giriş yap