şükela:  tümü | bugün
 • yanlış hatırlamıyorsam mehmet ali erbil bu eserde rol almıştır.
 • önsözünde; "sözlerimin ne kadar doğru olduğunu 5 mayıs’ın ertesi günü yine şu satırlara baktığınız zaman görecek, benim şimdi yaptığım gibi siz de o zaman bol bol güleceksiniz", “insanoğullarının korktuklarından ziyade korkmadıkları şeylerden çekininiz. ta vaaz verenlerden tutunuz da teknik bilgi sahiplerine kadar insanların bilginleri de, filozofları da öbür kardeşlerini korkutma düşkünlüğünden kendilerini alamıyorlar” gibi görüşlerine yer vermiş olan hüseyin rahmi gürpınar'ın dünyanın sonunun gelmesine binbir çeşit kılıf uyduranlarla dalga geçen eseri.
 • halley'in 76 yilda bir dunyadan gorulebilmesinin 1910 yilinin istanbul'u tarafindan kiyamet alameti olarak gorulmesini konu edinmi$ gercekten ho$ bir huseyin rahmi eseri. "eskiden ne kadar temizmi$ mizah" diye du$undurur beni, yine de kufur etmeyi bir defa daha birakmaya niyetlendiremez.*
 • "kuyruklu yıldız altında bir izdivaç" hikayenin adıdır.
  şehir tiyatrolarında oynanan oyunun adı ise "kuyruklu yıldız altında"dır.

  bu oyun, hüseyin rahmi gürpınar'ın "kaynanam nasıl kudurdu" ve "kuyruklu yıldız altında bir izdivaç" hikayelerinin sentezinden oluşur. karıştırmamakta fayda vardır.
 • aynı isimle mehmet ali erbil ve nergis kumbasar ın başrollerinde olduğu dizi uyarlaması da yapılmıştır bu eserin.dört bölümdü ve başrollerdekiler evliydi o zaman.mehmet ali erbil bu kadar cıvımamıştı henüz.ne güzel günlerdi yarabbim.
 • atlas kitabevi nden çıkan baskısının adı kuyruklu yıldız altında bir evlenme olan orta okul türkce öğretmenimin zorla aldırmasına rağmen yıllardır okumak nasip olmayan hüseyin rahmi gürpınar eseri.
 • haydi klasik romanlardan dizi yapalım furyasından faydalanıp sitcom olarak çekilmesinden korktuğum eser.
 • reyhan salman'ın yönettiği bir de müzikali olmuştu bu eserin
 • bir hüseyin rahmi gürpınar eseri. bir istanbul eseri. aynı zamanda da bir aşk eseri.

  öncelikle sevgili dostum eserdeki izdivaç kelimesi seni korkutmasın, zira günümüzde herkes evlilikten ve evlenme programlarından tiksinir durumda. gerçi çok izleniyor ama neyse konumuz bu değil. yazar bu eserde isteyerek, severek, aşık olarak evlenen iki insanın evliliğinden bahsetmekte. ve birbirine aşık olan bu iki insanın evlendikleri gece halleykuyruklu yıldızı dünyanın yakınından geçmektetir. bu nedenle de eserinin adı kuyruklu yıldız altında bir izdivaçtır. yoksa bu kitapta o çok korktuğun evliliği öven, herkes evlenmeli diyen hiçbir şey yok.

  karakterler:

  esas oğlan: irfan galip
  esas kız: latife

  yıl 1910'dur. halley kuyruklu yıldızın dünyaya çarpacağı söylentisi yayılmıştır istanbul'dave tabi dünyada. eserin baş kahramanı irfan, batılı eğitim görmüş, insanların batıl inançları ile dalga geçmeyi çok seven bir şahsiyettir. yaşadığı kötü bir olaydan sonra, kadınlardan nefret eder. kadınların cahil ve bilgili, kültürlü olamayacağına inanır. kadınlar hakkında atıp tutmakta tereddüt etmez. ta ki gizemli bir kadından kendisine gelen mektuplara kadar.