şükela:  tümü | bugün
 • bazen yıldızın güneşe yaklaşırken üzerinde eriyen buzun verdiği görüntü; bazen de hızla dönen bir spiralin demir profile temas ettikten sonraki etrafa sıçrattığı binlerce demir parçasıdır. ilkini görme şansım olmadı, kayan yıldızlar bir kenara yerinde duran yıldızlar bile gözükmüyor ışık kirliliğinden. iğrenç binalarımız geceleri de varlıklarını ispatlasınlar diye spotlarla aydınlatıyoruz. bu uğurda ledleri icat ettik, yıldızları öldürmek pahasına çılgıncasına bir aydınlatma hevesi başladı.

  kozmik kuyrukyıldızdan vazgeçince, ben de başka yerlerde aramaya başladım ışığın izlerini. şantiyemi galaksi olarak kabul edip ona göre sonuca gittim, fırlayan her demir parçası yıldızım oldu. ustalara çaktırmadan fotoğraflarını çektim, yıldız çocuk oldum kısa süreliğine:

  http://img299.imageshack.us/…299/2935/starlight.jpg

  http://img299.imageshack.us/…99/3492/starlightz.jpg

  http://img11.imageshack.us/…11/7292/starlightzz.jpg
 • altinda izdivac yapmak makbuldur
 • buz, kaya parçaları ve metallerin karışımından oluşan bu yıldızlar güneşe yaklastıklarında güneşin sıcaklığı buzların bir kısmını eritir ve bazı kayaların tozunu havada serbest bırakır, böylelikle gaz ve tozdan oluşan bir kuyruğa sahip olurlar.
 • bir gezegende yaşam başlatabilme ve varolan yaşamı bitirebilme özelliğine sahip gökcismi.
 • "1466'da büyük bir kuyruklu yıldızın görünmesi avrupa'yı telaşa düşürdü. bu da halley kuyrukluyıldızıydı. hıristiyanlar, yeryüzüne kuyrukluyıldız sevk eden tanrı'nın, istanbul'u henüz yeni zapt eden türklerin yanında olabileceği korkusuna kapıldılar." *
 • kuyrukluyıldızların çoğunun, güneş'ten bir ışık yılı yani yaklaşık 9.5 trilyon kilometre uzaklıktaki gezegenlerin arkasında yer alan oort bulutu'ndan ve neptün ile plüton yörüngelerinin hemen arkasındaki kuiper kuşağı'ndan çıktıkları düşünülüyor.

  1950'de hollandalı gökbilimci jan oort, kuyrukluyıldızların, güneş sistemi'ni saran dev bir bulutun içinde bulunduklarını öne sürmüştür. bu "oort bulutu"'nun neptün'ün yörüngesinin içlerinden başlayıp, güneş sistemi'nden iki ışık yılı (en yakın yıldıza olan yolun yarısı) dışına kadar uzandığına inanılıyor. gökbilimciler, böyle bir bulutun varlığını doğrudan gözlemleyebilmiş değil elbet; ancak burada donmuş halde bulunan ve güneş'in etrafındaki farklı yörüngelerde dönen milyon kere milyon tane kuyrukluyıldız'ın var olduğu tahmin ediliyor. ara sıra, geçen bir yıldızın çekimiyle yörüngelerinden çıkan bu kuyrukluyıldızlar, güneş sistemi'ne giriyor. kabaca her yıl on kadar yeni kuyrukluyıldız güneş sistemine denk düşüyor. halley'de olduğu gibi, bunları bir kısmı tutuluyor.

  bileşimi: çekirdek kısmında buz ve toz karışımı var iken kuyruk kısmında gaz ve toz karışımı var.

  etkileri: dünya'ya eşit hızla çarpacak, eşit büyüklükteki bir asteroid ile kuyrukluyıldızın vereceği hasar hemen hemen aynı olacaktır. ancak, kuyrukluyıldızlar saniyede ortalama 70 km. (dakikada ortalama 4.200 km, saatte ortalama 250.000 km) hızla yol alıyorlar. yani, asteroidlere göre çok daha hızlılar.

  büyüklükleri: bazı bilimadamlarına göre çekirdek kısmı 18 km çapında olan halley kuyrukluyıldızı tipik bir büyüklüğe sahiptir. 1997 senesinde dünya'dan izlenen hale-bopp ise bunun altı katı kadardır.

  kuyrukluyıldızlar genel olarak üç grupta toplanır:

  1- periyodik olmayan kuyrukluyıldızlar: bunların yörüngeleri çok geniş; güneş'in etrafında dönmeleri milyonlarca yıl alıyor. örneğin delevan kuyrukluyıldızı 1914 senesinde görüldü, güneş sistemi'ne bir sonraki giriş tarihi 24 milyon yıl sonra olacak.
  2- uzun dönemli kuyrukluyıldızlar: bunlar yörüngelerini en az 200 yıl, en çok 1000 yıl kadar sürede tamamlıyor.
  3- kısa dönemli kuyrukluyıldızlar: bunlarda gezegenler tarafından tutuluyorlar. bilhassa jüpiter civarında görülür. en kısa süreli olanı mesela encke kuyrukluyıldızı'dır. yörüngesi ortalama 3 yıl sürüyor.

  notlar: kuyrukluyıldızların büyük kısmı soluk gibidir. sadece dürbün ve teleskop ile izlenebilirler. yine de, çok parlak olanları ansızın çıkabilir. bazı gökbilimciler, kuyrukluyıldız arama konusunda uzmandır. bu çok güç bir iştir. eğer bir gökbilimci yeni bir kuyrukluyıldız keşfederse, ona bulanın adı verilir.
 • tarih boyunca en çok ilgi çeken gökcisimleri kuyruklu yıldızlar olmuşlardır herhalde. dünyanın muhtemel sonu ile ilgili senaryolarda hatırı sayılır rolleri bulunur. onları avlamak için gecesini gündüzüne katan astronomlar ve amatör gökbilimcilerle doludur tarih. hatta charles messier diğer sönük cisimleri kuyruklu yıldızlarla karıştırmamak için oturmuş bir katalog bile hazırlamıştır.
 • milyarlarca yıldızın arasında,
  yanlızlığı yaşayan kaybeden;

  mutlu sonsuz bir aşk hikayesinin
  umutsuz başrol oyuncusu;

  ve çevresini saran kara bulutlara inat,
  araladığı penceresinden gökyüzüne bakıp
  hayallere dalan bir çift gözdür kuyruklu yıldız...
 • şu sıralar yeni yeni bir gelen.
  (bkz: pojmanski)
 • erdogan sevgin'in en cok kullandigi kelimelerden biridir. falanca hanim dun gece atv'nin kuyrukluyildiziydi falan derdi hep.