şükela:  tümü | bugün
 • bir zamanlar birilerinin bana taktığı bir kod adı imiş.
  alakasız bir uzay bilimleri yazısı okurkene onyıllar sonra aklıma geldi...

  gerçi daha çok ilk intiba olarak karadelik gibi bi tipim ve o açıdan bu isimlendirme biraz garip ama, kod adı zaten kimden bahsettiğiniz anlaşılmasın diye konulduğundan biraz alakasız olması da mantıklı tabii, ki aslında saç uzun, bağlayınca olan uzun kuyruk falan, galiba ondan.

  neyse, geçmişten bir kelime köşemizin bugün de sonuna geldik, herkese iyi günler!
 • "1466'da büyük bir kuyruklu yıldızın görünmesi avrupa'yı telaşa düşürdü. bu da halley kuyrukluyıldızıydı. hıristiyanlar, yeryüzüne kuyrukluyıldız sevk eden tanrı'nın, istanbul'u henüz yeni zapt eden türklerin yanında olabileceği korkusuna kapıldılar." *
 • bu gök cisimleri yıldız değildir . yapısında donmuş halde buz , gaz ve tozlar vardır . bu yüzden kirli kar topu olarak adlandırılırlar

  (bkz: gerçeklerin sıkıcı olması)
 • kuyrukluyıldızların çoğunun, güneş'ten bir ışık yılı yani yaklaşık 9.5 trilyon kilometre uzaklıktaki gezegenlerin arkasında yer alan oort bulutu'ndan ve neptün ile plüton yörüngelerinin hemen arkasındaki kuiper kuşağı'ndan çıktıkları düşünülüyor.

  1950'de hollandalı gökbilimci jan oort, kuyrukluyıldızların, güneş sistemi'ni saran dev bir bulutun içinde bulunduklarını öne sürmüştür. bu "oort bulutu"'nun neptün'ün yörüngesinin içlerinden başlayıp, güneş sistemi'nden iki ışık yılı (en yakın yıldıza olan yolun yarısı) dışına kadar uzandığına inanılıyor. gökbilimciler, böyle bir bulutun varlığını doğrudan gözlemleyebilmiş değil elbet; ancak burada donmuş halde bulunan ve güneş'in etrafındaki farklı yörüngelerde dönen milyon kere milyon tane kuyrukluyıldız'ın var olduğu tahmin ediliyor. ara sıra, geçen bir yıldızın çekimiyle yörüngelerinden çıkan bu kuyrukluyıldızlar, güneş sistemi'ne giriyor. kabaca her yıl on kadar yeni kuyrukluyıldız güneş sistemine denk düşüyor. halley'de olduğu gibi, bunları bir kısmı tutuluyor.

  bileşimi: çekirdek kısmında buz ve toz karışımı var iken kuyruk kısmında gaz ve toz karışımı var.

  etkileri: dünya'ya eşit hızla çarpacak, eşit büyüklükteki bir asteroid ile kuyrukluyıldızın vereceği hasar hemen hemen aynı olacaktır. ancak, kuyrukluyıldızlar saniyede ortalama 70 km. (dakikada ortalama 4.200 km, saatte ortalama 250.000 km) hızla yol alıyorlar. yani, asteroidlere göre çok daha hızlılar.

  büyüklükleri: bazı bilimadamlarına göre çekirdek kısmı 18 km çapında olan halley kuyrukluyıldızı tipik bir büyüklüğe sahiptir. 1997 senesinde dünya'dan izlenen hale-bopp ise bunun altı katı kadardır.

  kuyrukluyıldızlar genel olarak üç grupta toplanır:

  1- periyodik olmayan kuyrukluyıldızlar: bunların yörüngeleri çok geniş; güneş'in etrafında dönmeleri milyonlarca yıl alıyor. örneğin delevan kuyrukluyıldızı 1914 senesinde görüldü, güneş sistemi'ne bir sonraki giriş tarihi 24 milyon yıl sonra olacak.
  2- uzun dönemli kuyrukluyıldızlar: bunlar yörüngelerini en az 200 yıl, en çok 1000 yıl kadar sürede tamamlıyor.
  3- kısa dönemli kuyrukluyıldızlar: bunlarda gezegenler tarafından tutuluyorlar. bilhassa jüpiter civarında görülür. en kısa süreli olanı mesela encke kuyrukluyıldızı'dır. yörüngesi ortalama 3 yıl sürüyor.

  notlar: kuyrukluyıldızların büyük kısmı soluk gibidir. sadece dürbün ve teleskop ile izlenebilirler. yine de, çok parlak olanları ansızın çıkabilir. bazı gökbilimciler, kuyrukluyıldız arama konusunda uzmandır. bu çok güç bir iştir. eğer bir gökbilimci yeni bir kuyrukluyıldız keşfederse, ona bulanın adı verilir.
 • antik kaynaklara göre kuyrukluyıldızlar binlerce yıldır insanlar tarafından gözleniyor. 16. yüzyıla kadar kuyrukluyıldızlar hep korku ve batıl inanç nedeni olmuşlardır. kuyrukluyıldızların yıldızlarla birlikte gözüküp yine onlarla birlikte kaybolması eski çağ insanları için bir felaket habercisi, tanrısal bir ceza olarak görülürdü. hatta kralların veya asillerin ölümüne işaret olduğu bile düşünülürdü.

  (bkz: babil)liler kuyrukluyıldızların cennet kuşları olduğuna inanırdı.
  (bkz: aristoteles) kuyrukluyıldızların zodyak dışında geçekleşen atmosferik bir olay olduğunu düşünürdü.
  (bkz: gaius plinius secundus) kuyrukluyıldızların politik karışıklığa ve ölüme neden olduğunu düşünürdü.
  (bkz: antik yunan)lılar uçan saçlara benzetirdi.
  (bkz: arap)lar alev çıkaran kılıçlara benzetirdi.
  (bkz: hint)liler kuyrukluyıldızların periyodik olarak beliren gök cisimleri olduğunu düşünürdü.
  (bkz: ptolemaios) kuyrukluyıldızların savaş, sıcak hava ve "tatsız olaylar" getirdiği kanısındaydı.
  ayrıca ortaçağ avrupasında kuyrukluyıldızları gösteren tablolarda kuyrukluyıldızlar çarmıh biçimindeydi.
  (bkz: andreas celichius) adında bir piskopos, kuyrukluyıldızların insan günahlarının yoğun duman haline gelişi olduğunu,her gün, her saat ve her an tanrı'nın önünde kokuşmuşluk ifadesi olarak yükseldiğini, yavaş yavaş yoğunlaşıp bir kuyrukluyıldıza dönüştüğüne ve sonunda tanrı'nın kızgınlığıyla yakılıp alev olduğunu bir kitabında bahsetmiş.
 • güneşe doğru yaklaştıklarında eriyip buharlaştıkları için kuyruklu görünürler. kuyrukluyıldızlar her zaman buz kütlelerinden oluşmazlar; ama asteroidler gibi metal de değildirler. bileşenleri buz, kaya, toz da olabilmektedir.
 • bir kaç kilometre çapında buz yüzeyli gök cismi.
  bazen gezegen yapılıdırlar. yörüngeleri ekseriyetle daireseldir. dünyaya ziyarete gelenler kuyrukyıldızı bazlı meteorlardır. bir kaç santimliktirler. meteorite ise daha büyük olanlarıdır.
 • yapısında minik çekirdek bölümü vardır. bu çekirdek
  kuyrukluyıldızın olduğu yerde çekirdek on kat bölümünü oluşturur. güneşe yakın olduğunda buzdan oluşan çekirdek su buharı olmak üzere gazlaşır ve buharı püskürtür ve bu çekirdek bir kuyruk oluşturur.
  kuyrukluyıldız karbon içerir. yani organik bir meloküldür fakat bu organiklik aynı molekül yapıya sahip molekülle çarpışınca istikrarı kaybeder.
  bazı kuyrukluyıldızlarda cn yani nitril ya da siyanür molekülü bulunur.