• osmanlı tarihinde ki tartışmalı simalardan birisidir. peçevi tarihinde kendisiyle ilgili olarak "bu ol vezir-i azamdır ki, memalik-i al-i osman-ı eşkiyadan temizlemiştir ve 500 yıl önce şeyh-i ekber hazretleri (muhyiddini arabi) kuyucu koca diye ona işaret ile kitabına yazmıştır. saltanatın namusunu korumakta, kesin kararlı idi. celali diye adı çıkan kimsenin cuhud, imana gelmez, merd-i mülhid, tövbekar olmaz dizesinin anlamına uygun olarak, ne imanına, ne müslümanlığına, ne de tövbesine kesinlikle güvenmezdi. ölümden gayrı bir araçla onun doğru yola getirilebileceğine inanmazdı!" denilmiştir
    hatta naima, kuyucu murat'ın çocuk öldürmesine tanık oluşunu şu şekilde anlatmaktadır: "... bir gün pişgah-ı otakta (otağın üstünde) iskemle üzerinde oturup harfolunan (kazılan) bi're (kuyuya) gelen adamları katlettirip doldurmağa meşgul idi. o sırada gördü, halk verasında (arkasında) bir atlı sipahi, bir sabiyi (çocuğu) kenduye redif edip (ardından getirme) geçup gide. paşa emreyledi varıp sabiyi at arkasından indirip huzuruna götürdüler. oğlancığa: - sen ne yerdensin? celali arasına neden düştün?, dedikte, sabi doğru söyleyip, - falan diyardanım, kıtlık sebebinden babam beni alıp bunlara katıldı. boğazımız tokluğuna yanlarınca gezerdik, dedi.
    - baban ne idi?, deyu sorıcak,
    - şeştar çalardı ve anınla doyunurdu. vezir-i azam murad paşa başını sallayarak acı acı güldü.
    - hay, celalileri şevke götürürdü, deyup, çocuğun katline işaret etti. işaret üzerine çocuğu cellatlara verdiler. fakat cellatlar;
    - bu sabi masumu nice öldürelim, deyu çekilip her biri bir tarafa gidip göz yumdu. murad paşa emrinin neden geciktiğini sordukta, cellatların çocuğu merhamet edip istinkaf ettiklerini bildirdiklerinde, paşa:
    - yeniçerilerden birisi öldürsün, deyü buyurdu. yeniçeri dilaverlerine teklif olduklarından onlar dahi, sabiye bakıp;
    - biz cellat mıyız? cellatlar bile merhamet etti. vezir kendi iç oğlanlarına emretti ki sabiyi öldüreler. anlar da ki huzurundan dağılı kabul etmediklerinden oğlancık meydanda kalıp onu öldürecek adam bulunmadıkta, ihtiyar vezir arkasından kürkünü bırakıp ve kalkıp sabiyi kendi eliyle alıp, kuyunun kenarına getürüp başını vurup boğazını sıkıp helak ve kendi eliyle kuyuya inkaa etti."
    aslen hırvat dönmesi olduğu söylenen bu paşanın vezir olduğu 4 yıl 7 aylık süre zarfında bazı tarihçilere göre 50000 bazılarına göre 150000 anadolu türkü katledilmiştir. isyancıda olsa bu derece zulme gönlüm razı gelmediğinden kendisini sevmem sevemem
  • celali isyanları bahanesiyle, yoksul anadolu köylülerini katletmiş tarihi psikopat. sadece isyancıları veya taraftarlarını değil, bir şekilde onlara yardımı dokunan herkesi kılıçtan geçirmiştir.
  • osmanlı'nın çöküşünü başlatan katillerinden biri. devşirme paşa.

"sultanum, türkmen'e önem veresun. devlet yıkmış, devlet kurmuş bir kavimdir. devletunun devletu olmadığınu anlayunca yıkar yenisini kurar."

nizamülmülk'ün sultan melikşah'a tavsiyesi.

türkmen ise bin yılların geleneğini bozmamış, bir türk paşa'sı önderliğinde osmanlıyı yıkıp kendi türk devletini kurmuştur.

bu türk ülkesini araplaştırmaya çalışanlar unutmasın bunu...
  • "bu da sana kapak olsun" derken hatırlanması gereken paşadır. isyanları bastırırken ölüleri ve esirleri, kafalarını kestikten sonra kuyulara doldurması ile meşhur olmuştur. kafalar yakın bir şehrin girişine asılır yada hediye olarak istanbula gönderilirdi.

her kuyuya isyanın, eşkiyanın önde gideni "kapak olarak" atılırdı.

kuyucudan kaçıp kurtulmayı başaran "kapak olmaktan kurtuldu" diye anılırdı.
  • hırvattır. sonradan görme ile gavurdan dönmeden korkacaksın zaten. karabudundan birisi olarak hala tırsıyorum.
  • kötüler geç ölür sözünü doğru kılarcasına 90 küsür yaşına kadar yaşamış ruh hastası sadrazam. o yaşlarda bile isyan bastırmaktaydı adam. isyan bahane aslında; asıl niyeti türk katletmekmiş .. pomaklardan gelen bir sırp olarak iyi yer edinmiştir kendisine. milleti boğazlayıp kuyuya atma hikayesinin yanı sıra, bir savaşta atının tökezleyip kuyuya düşmesi ve bunun sonucunda esir alınması gibi bir olayı da vardır. kim bilir belki o olaydan sonra kuyu takıntısı başlamıştır devletlümün..
  • kendisi hırvat asıllı olup 38 yaşında müslüman olmuştur.
  • meb'in müfredatından çıkartılarak unutturulmaya çalışılan adamdır. evet kötü şeyleri gözümüzü kapatırsak görmeyiz. osmanlı çok güzel gelsene. ben bi dedemin mezarını okuyup geleyim. *
  • orta okulda sınıfın yarısı pkk sempatizanı diğer yarısı da osmanlı hayranı dolu efsane bir sınıftaydım (ben iki yarıma da girmiyordum, keşke sınıfa da girmeseydim) bir gün osmanlı hayranı çocuklardan biri türkçe hocamıza osmanlı şöyle iyiydi, böyle mazlum dostuydu, bu şekilde adildi şeklinde kulaktan dolma ezber bilgiler sıraladı. aylardır dersime giren hocam artık bezmiş bir şekilde "sen kuyucu murat paşa diye birini duydun mu? duymazsın tabi. 600 yıl sadece gül suyunda yıkanıp millete barış çubuğu uzattık dimi!", dedi ve bütün sınıf ağzı açık şekilde çıt ses çıkarmadan dinledi.benim için kuyucu murat paşa anlatılmaktan kaçınılan gerçektir.
  • türkmen katili bir devşirmedir.

işin ilginci, türk boyu kökenli olup ne olduğunu unutan osmanlı devleti de bu katile arka çıkmıştır.

o vakit, osmanlı'nın ruhu da kanı misali devşirmedir denilebilir mi? bittabi.
hesabın var mı? giriş yap