şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 05.53 "kuyu" kurtulmuş! sonunda güzel haber geldi
  oh be. bir köpeğin beni böylesine mutlu edebileceği hayatta aklıma gelmezdi, müthiş bir haber, müthiş bir moral.
  orada bulunmuş herkesi tek tek kutlamak, teşekkür etmek lazım. resmen mucize yarattılar.duygulanmamak elde değil.

  sadece ülke değil dünya böyle rezilken, insanların sırf kurtardıkları köpek "kuyruk sallıyor" diye saf mutluluğunu gördüm ya videoda, gam yemem.
  salak "kuyu" da çıkmış, 1 saat olmuş kurtulalı orada oyun oynuyor, sanki 10 gündür kuyunun dibinde değilmiş gibi, gel de gülme haline.*

  herkes kendine pay çıkarırken, kurtuluşu getiren aleti yapan ve sessiz sedasız kalan (bkz: türkiye taşkömürü kurumu) ayrı bir teşekkürü hak ediyor bence.

  15 şubat 04.15: insanlar hala çalışıyor, robotik kol zayıf kaldı, dün gece orhan kural ve ttk ekibi geldi, itfaiye, afad ve veteriner orada. haykonfed, empati derneği orada. insanlar günlerdir durmadan çalışıyor. gönüllüler orada.
  köpeğe yalvarmak istiyorum "tuzaklardan birine yanaş artık da, doya doya sevinelim" diye.

  birileri robotik kol yapıyor, olmuyor gecenin 5'ine kadar düzenleyip geri dönüyorlar.
  birileri 3d printerla yardıma hazır olduklarını söylüyorlar.
  birileri gecenin 4'ünde kuyunun başındalar.
  itfaiyesi, veterineri, afad'ı, orhan kural'ı, ttk'sı, daha hangi "birileri" daha canla başla çalıştı, vallahi düşündükçe insan çıldıracak gibi oluyor umuttan.

  ben bu işin bir yerinde değilim ama uzaktan bakan biri olarak, her kafadan fikir çıkması, saçma bile olsa beyin fırtınaları yapılması bana umut veriyor.

  güncel edit: güncel durumu merak edenler olmuş, durum aynı. köpek hayati tehlikesi yok, oyun bile oynadığı yazılmış. haykon'un yazdığına göre afad, itfaiye hala olay yerinde, çalışmalar sürüyor ama yavru henüz kurtarılmış değil. sanırım itu robotics gibi gruplarla görüşülüyor.

  fakat dayanamadım akut'a yazdım, "size ihtiyaç hala yok mu, siz de orada olun" diye, şöyle bir cevap aldım: "merhaba;biz zaten itfaiye ile irtibat halindeyiz.çözüm konusunda fikir alış verişinde bulunuyoruz.itfaiyede burada elinden geleni yapmaktadır.umudumuz yavrunun kuralan sistemin içine girmesidir."

  aslı "beykoz'da günler önce yaklaşık 50 metre derinliği ve 30 santim çapındaki bu kuyuya düşen yavru kangal köpeği kurtarılsın" olacak başlık.

  bu yavru köpek uzun zamandır orda, akut gelmiş bir süre sonra ayrılmış, afad gelmiş bir süre sonra ayrılmış (tekrar gelmek üzere), belediyenin bilgisi var, itfaiye orada, hayvansever derneklerinin çoğu orada veya bilgisi var, uğraşılıyor fakat olanaklar tükeniyor, hayvancağız ölümle burun buruna.
  köpek şu anda yaşıyor, diğer entrylerimde kamera görüntülerini de paylaştım.

  yapılabilecek tek şeyin 2. kuyu açmak olduğunu söylüyor bazı hayvanseverler ve bunun için istanbul b.b.'nin izni gerekiyormuş, kamuoyu baskısı yaratıp bu küçük masum hayvanı kurtaralım.( bu yöntemin, bölgenin toprak yapısı, çökme ihtimali yüzünden uygulanamadığını söyleyenler de var.)

  sizden ricam olabildiğince bu entry'yi yapıp, up'layın. ekşi sözlük çok insan kurtardı, bir küçük kangalı da kurtarabilir. hadi.

  edit: bu entry kimseyi suçlamıyor, sadece zamanın azaldığını söylüyorum, bunu da kafamdan uydurmuyorum. ayrıca ibb'den 2. kuyu için izin gerektiği söyleniyor, bürokratik bu tip işlerin yeterince uzun olduğunu biliyoruz, bunun hızlandırılması için, mümkün olabilmesi için bir uğraş bu.
  bu işi yakından takip eden arkadaşlarımın halini görüp bu başlığı açtım. bi kişi daha bilse, bi kişi daha fikir üretse, bi yetkili daha bilse bu köpeğin kurtulma ihtimali o kadar artacak. yani insanlar bir "canın" derdindeyken, onları "klavye başından kalkmamakla" suçlamak, bilmiyorum, saf kötülük gibi duruyor.
  örneğin benim elimden başka bir şey gelmiyor, ben arama kurtarma uzmanı değilim, kuyu kazamam, yetki veremem, yardım edemem vs vs. bu işi bilenler bile günlerdir yapamazken, "siz klavyeden başka bi şey yapmıyorsunuz" suçlaması yersiz, komik ve üzücü.

  benim ve insanların tek derdi köpeğin kurtarılmasıyken bile kutuplaşmak, suçlama yapmak gerçekten kötü kalp göstergesi, bu insanlar için gerçekten sadece üzgünüm.

  ama bir köpeği kurtarmak için günlerdir uğraşan insanlar var, bunu unutmuyorum.
  uplayan, uğraşan, iyi dileklerde bulunan insanlar da iyi ki varlar.
 • ibb şu afad'ın tweetini paslıyor, fakat ibb'nin izni şart. bunun için biraz kamuoyu baskısı gerekiyor, lütfen suserlar. yardım.
 • (bkz: uppp)
 • durumunu merak ettiğim yavru köpeğin ,kurtarılma olayı.
 • bir canı bile bile orada bırakmak bizi tam kelimesiyle "katil" yapar.
 • instagram
  instagram 2
  şu iki instagram linkinden de görülebileceği üzere, yavru, 3 aylık bu köpek şu an için yaşıyor fakat 7gün civarında orada ve zamanı, şansı azalıyor.

  afad, akut veya kimse ilgililer, pes etmezse, orada insan varmışçasına çalışmaya devam edilirse kurtarılmaması için hiç bir sebep yok.
 • anladığım kadarıyla yaklaşık 10 gündür kuyuda mahsur durumda olan yavru bir köpek var. 10 günde nasıl kurtarılamadı anlamadım ama umarım gereken her neyse bir an önce yapılır. hayat ile ilgili şeyler bu kadar zor olmamalı.
 • en kısa sürede kurtarılması gereken köpek. umarım yetkililer en kısa sürede gerekeni yapar.
 • (bkz: up)

  10 gündür nasıl kurtarılmaz el kadar köpecik aklım almıyor. alt tarafı iki kuyu açılacak bu prosedür niye ortada can varken anlamıyorum.