• böyle evlilikler var ve her ne kadar mutlu olsalar dahi çoğu kişiye göre ensest gibi geliyordur belki. çevremde bu tür evlilik yapan iki çifte nasıl başladığını sorduğumda aldığım cevap ikisinde de aynıydı. "birbirimizden nefret ederdik aslında. bir anda oldu işte"
    fazla ayrıntıya girmek istemiyorlar. halanın aynı zamanda kayınvalide, dayının aynı zamanda kayınpeder olması ilginç bişey olsa gerek.
  • (bkz: haynap)
  • manyaklıkta son nokta. şahsım için kuzenlerimin abimden bi farkı yok herhangi biriyle evlenmeyi bırak duygusal herhangi bir yakınlaşma içine girmeyi kafamda bile canlandıramıyorum yani o derece. ayrıca bunu yapanlara akraba evliliklerinin riskleri ve sonuçları konulu bir seminer vermek lazım, yıl 2012 gerçi.

edit: ya şunun üzerine gelen mesajlara bakınca hayretler içerisinde kalıyorum. "benim tanıdıklarım evlendi çocuklarında sorun yok", "herkes çocuk yapmak zorunda mı sen istemiyorsan evlenme", "hadi gönlü kaymışsa", "aslında gizli gizli sen de istiyorsun" -ki açık ara favorim bu- vb. şu çağda, ekşi sözlükte kuzeni ile evlenmeyi doğru bulan bu kadar çok insan olacağını hakikaten tahayyül dahi edemezdim, iyi ki böyle bir başlık açıldı da görmüş oldum. pes ya.
  • (bkz: cahillik)
  • çok ivrenç olduğundan, medeni kanunumuz da usul füruğ ve 3. dereceye kadar civar hısımları arasında evlenmeyi yasaklayarak bu konuda önemli bir noktaya parmak basmıştır.
    edit. sonradan demet akalın ve imam nikahı ikilemine düşmeyin diye söylüyorum.
    thanks to marcelorios editi. kuzen 4. derece akraba oluyor ya. çok pardon. you may kiss the kuzen.
  • denk gelirse kardeşinizi de ıskalamayacağınızın göstergesidir.
  • (bkz: endogami)
  • hatay'ın kırsal kesimlerinde yaygındır. ama orada erkeğin birden fazla evlilik yapmasına da (çok eşlilik değil, farklı zamanlarda) sık rastlandığından ve genelde çok çocuk sahibi olduklarından üvey kardeşlere, dolayısıyla üvey kuzenlere de çokça denk geliriz. bu yüzden yakın akraba evliliği sayılmıyor bu durum pek.

hatta geçenlerde öğrendiğime göre, evlilik çağına gelmiş bir genç kıza kuzeni talip oluyorsa öncelik onun oluyormuş. köylük yer tabi, kıza soran yok.

edit: galiba kimilerince 'hataylılarda ensest ilişki yaygındır' gibi anlaşılmış. öyle bir şey demedim ben, özellikle üvey kuzenlerde görülme oranı yüksek diye belirttim. üstelik, ben de baba tarafından hataylı olduğumdan, bildiğim yerden örnek verdim. yoksa muhakkak çoğu kırsal yerde bu olay alışılagelmiş bir düzenin ürünüdür. ama bilmediğimden o konuda ve oraların insanlarının hakkında ahkam kesemem.
hesabın var mı? giriş yap