şükela:  tümü | bugün
 • "güneş görmeyen" anlamına gelen kuz kelimesinden türemiştir.
 • tam güney kutbu'ndayken nereye bakarsanız bakın göreceğiniz yön. (havaya da bakmayın bi' zahmet.)
 • güzel bir unisex isimdir. ama kesinlikle kızlara daha cok yakışır.

  aynı zamanda müstakbel kızımın ismi.
 • amına koyim amma popüler oldu bu isim, her taraftan bir kuzey bebek çıkıyor, bugün ali kuzey diye isim duydum var mı daha ötesi. güya biz de çocuğumuza koyacaktık. mundar ettiniz be güzelim ismi...
 • ''kuz'' kırgızca da güneş almayan yer, gölge, dağın gölgeli yanı anlamına gelir. ''gay'' ise kuytu anlamındadır. ikisinin fonetik olarak birleşmesiyle ismini alan yön.
 • en sevdigim yön. en sevdigim topraklar. üstelik her evrende.

  evrenlerden bir tanesinde özellikle cok severim kuzeyi. benim icin poikaer bir parcadır. ismi bile her dilde cok güzel. burada bir şehir var. kanatlı bir şehir bulutların arasında. altında meren nehri akıyor. halkını korumak isteyen bir büyücünün büyüsü sayesinde bulutlar arasında. bazen bulutlar öyle kızgın oluyor ki simsekler tüm sehri aydınlatıyor. olabildigince cok kisi gelip gidiyor ancak hicbiri oraya ait degil.

  burada cok kücük ve dar bir sokagın sonunda cok az kisinin görmeye tenezzül edecegi türden bir tavern var. sehre zengin ve üstün insanlar girebildigi icin büyük ve ihtisamlı yerleri tercih ediyorlar genelde. burası onlar icin fazla assagılık. benim icin öyle degil. dalaran'a ilk geldigimde sehir beni de büyüledi ancak buraya ait olamayacak olma hissim büyüden erken cıkmamı sagladı. zengin olamayacak olmamın da etkisi olabilir. bir priest baglılık yemini ederken dünyevi seylerden uzak kalacagına dair yemin eder. mütevazi mekanları cok severim. kücük oldugundan belki daha sıcak olur. ancak buranın baska bir baglayıcı yanı var. ilk geldigim günü hatırlıyorum. fırtınalı bir günün aksamıydı. simsekler bulutları yarıyordu. ıslak zırhların cıkarttıgı gıcırtılar esliginde kapıdan girip sıcak bir hava ile karsılasmıstım. sıcak havanın sömineden olmadıgını anlamamıs olmam sasırtıcı.

  azeroth üzerinde yasayan her canlı büyü gücünün kaynagını hissedebilir. havada, suda ya da toprakta bir kaynak vardır gözle görülemeyen. ancak var oldugunu bilirsin. kücük zamanlarda sana dokunur. zaman zaman gücün azalması ya da cogalması mümkündür. ben böyle durumları hep güzel bir kadına ya da erkege benzetirim. aşk gibi belki. gözle görmezsin ancak var oldugunu bilirsin. sana dokunur.

  benim icin aşk kuzeyin en kuzeyinde bulutların arasındaki bir şehrin ücra köşesindeki tavern'in kendisiydi. beni hep sıcak karsıladı. ilk günden son güne kadar. ıslak, kuru, yaralı, parçalanmış zırh ile gidip gitmemem bir seyleri degistirmiyordu hic. kapıyı her actıgımda sıcaktı. kapıyı her kapattıgımda benden bir seyler kaldı. uzun zaman oldu. tekrar gidecegim. beyaz griffonumun üzerinde, rüzgarın yüzümü yalamasına izin veriyorum. yükseldikce üsütüyor ama biliyorum karsılasacagım sıcaklıgın hissini.

  sıcak şarabı ve baharatlı patatesi cok güzeldir.
  tavsiye.
 • güzel bir erkek ismidir.
 • meyra bu isim için ninni seslendirmiş, pek güzel.
 • bir norveç filmi.