şükela:  tümü | bugün
  • gerçek adanalıları barındıran yer, ne yazık ki bugünkü adana imajını veren güney adanadır ve bu kısım daha çok göçle gelen insanları barındırır. güney adanayla kuzey adana arasındaki fark o kadar derindir ki bu iki kısmın aynı şehir olduğuna inanmak güçtür.
  • north adana diye uçak hava yolu şirketi vardır. amına goyim. adanalı gibi davranayım dedim.
  • adana yaşanacak bir yer değil de işte zorundaysanız yaşamanız gereken taraf oluyor bu taraf.

bina mina, cono yok en azından,

ellerim uzanmaz dokunamam ki özlediğim şimdi çoook uzaklardaa abvvv.
  • ulan yaşımız ortaya çıkacak dghashf neyse siz sormadan söyleyeyim, 32 yaşındayım.

siz hatırlamazsınız. te daha biz ilkokuldayken, baraj yolu'nun bitip turgut özal bulvarı'nın başladığı kavşakta dev bir gri tabela vardı. "kuzey adana" başlığının altında bi ton demografik bilgi verilirdi ama neler olduğunu şimdi hatırlamıyorum.

o taraflardaki inşaatlar ve binalar yeni başlıyordu; yıl 1992 falan o arada. kuzey adana da, yerleşime yeni açılan bir bölge olarak, işte o tabelayla tanıtılmaktaydı.

fakat adana'ya 2016'da gittiğinizde, bahsettiğim yerdeki yapılaşmanın suyunun çoktan çıktığını göreceksiniz. eskiden "oha neden orada oturuyorsunuz ya" denen yerler, şimdi bildiğin şehir merkezi oldu.

işte o yılların bir yerinde, adana'yı çiftlik haline getirmiş ve aslen mütteahhit olan eski belediye başkanının, kuzeyde dünya kıyamet toprağının olduğu ve adana'yı kuzeye yönlendirmesinin de "tesadüf olmadığı" ortaya çıktı.

"kuzey adana" teriminin şu yıllardaki karşılığını bilmiyorum. turgut özal'dan sonra bir yerler olsa gerek.

fakat eğer haddi hududu belli olan bir şehrin özellikle bir bölgesi hızla imara açılıp serpiliyorsa, arazilerin sahiplerini bir kurcalamakta fayda var.
  • eskiden tarla olan yer. cidden bak. 90li yılların başında buralar epey tarla idi. 100. yıl denilen kuzey adana'nin da kuzeyindeki binalar yapılmaya başlandığında evimizin inşaatını görmek için yola çıktığımizda yarım saat kadar tarlaların arasından gittiğimizi bilirim. şimdiki haline de gri binalar diyenlere bakmayın. ülkenin belki en geniş kaldırımlari burada. cahili yobazi da pek az.
  • daha önceki bir entry'de yazar arkadaş anlatmış ancak ben biraz daha açayım konuyu.

aytaç durak denen adam, ki kendisi çalıyor ama çalışıyor liginin kurucusu ve uzun süre liderliği kimselere kaptırmayan şampiyonudur aynı zamanda, adana'ya musallat olduğunda yıllar 1980'lerin ortalarını bulmuştu.
    bu adam bir dönem dışında yaklaşık 20 yıl belediye başkanlığı yaptı ve bu görev süresi boyuncada yaptığı ve şaibeli olmayan bir tane işi yoktur. hepsini uzun uzadıya anlatmaya gerek yok sadece iki tanesinden bahsedeceğim ben.

birincisi bu kuzey adana projesidir. bu proje tamamen aytaç durak'ın mal varlığı üzerinden yürütülmüş bir projedir. adanalılar bilir, şimdi kuzey adana denen yerler zamanında kuş uçmaz kervan göçmez yerlerdi. şu anda yapılaşma tarım arazilerini tehdit ediyor olabilir fakat ilk yapılaşmaların olduğu yerlerde tarım alanı dahi yoktu, kısaca dağ başı bir yerdi. işte aytaç durak bu dağ başındaki arazileri önce ucuza kapattı sonrada şehri o bölgeye doğru genişletti. tabi o arada servetine servet kattı, neticede çalıyor ama çalışıyordu.

ikincisi ise metrodur. sırf adana'ya metro yaptım demek ve kendi arazilerinin olduğu yere insan taşımak için koca şehrin trafiğini yıllarca felç etti. ben 2000-2003 arasını yeni vilayetin orada geçirmiş birisi olarak bizzat yaşadığım için söylüyorum, yıllarca yollar köprüler kullanılamaz haldeydi. en sonunda açıldı, dedik bari işe yarasın ama biz safız işte.
    size şöyle anlatayım; adana'daki metro hattı dünyanın en saçma metro hattı olabilir, çünkü şehrin hiçbir ihtiyacını karşılamıyor. metronun yaptığı tek iş, güneyden kuzeye insan taşınması ama güzergah öyle bir haldeki benim mahallemden çıkıp metroya gitmem normalde gideceğim yere gitmemden daha uzun sürüyor. insanların yoğun olarak gittiği hiç bir merkeze veya merkeze yakın bir yere uğramıyor. son 8-10 yıldır adana'da çok az bir süre bulunabildim, eğer bu durumlar düzeltildiyse şimdiden özür dilerim yetkililerden ayrıca.

bunların dışında şehirle ilgili şunu söyleyebilirim; bu kuzeye doğru genişleme adana'nın kötü anlamda kaderiyle oynamıştır. eğer ki yapılaşma tamamen plansız bir şekilde kuzeye doğru değilde var olan yerleşim yerleri üzeriden yapılsaydı şu an adana'ya dair duyduğunuz kötü ne varsa yarı yarıya azalırdı. benim doğup büyüdüğüm mahallede dahil kenar mahalle diyebileceğimiz, gece konduların yoğun olduğu yerler yoksulluk ve göçle beraber haliyle sorun yumakları haline geldi ve bu mahallelerden merkeze doğru suç yayıldı ve günümüz adana'sı ortaya çıktı.

halbuki yapılması gereken var olan yerleri iskan edip insanların rahatça yaşayabileceği bir şehir kurmaktı. şu anda insanlar çarşıya çıktıklarında bile bu bahsettiğim çarpık yapılaşmanın sonucunu yaşıyorlar. adana gibi bir şehrin merkezi çarşı gibi bir yer olamaz çünkü.
  • kuzey yarımkürede olduğumuza göre soğuk bir yer herhalde
  • merkez ilçelerden biri olan çukurova'nın oluşturduğu; tayinle gelenlerin, öğrencilerin daha kolay adapte olabileceği; sosyal ve ekonomik açıdan diğer yerlerden farklılık arz eden bölge.

(bkz: çukurova belediyesi)